زبون انگلیسی زبانی بین المللیه که در سراسر جهان کاربرد داره. به هر کشوری که سفر کنین، اگه حتی یک کلمه از زبون اونجا رو بلد نباشید، کمه کم می تونین به انگلیسی از بقیه کمک بخواهید. چون شاید یک نفر پیدا می شه که انگلیسی بدونه و بتونه کمک تون کنه. پس بهتره هرچه زودتر این زبون رو یاد بگیرین، چون روزی به دردتون خواهد خورد. البته خیلی از افراد نمی دونن چیجوری باید این زبون رو یاد بگیرن و در اون مهارت پیدا کنن. اگه باور ندارین که یادگیری انگلیسی مثل آب خوردن آسونه، با ما همراه باشین.

 

قبل از هر چیز، به یاد داشته باشین که یادگیری زبون جدید به زحمت و سعی احتیاج داره. پس اگه فکر می کنین کسی با یک سرنگ اونو به مغزتون تزریق می کنن، سخت در اشتباهید! فقط باید تمرین کنین.

بخش اول: تقویت مهارت صحبت کردن به انگلیسی

۱. هر روز کمی انگلیسی صحبت کنین

بهترین روش واسه یادگیری انگلیسی اینه که صحبت کنین. فرقی نمی کنه که فقط ۵ کلمه انگلیسی بلد باشین یا اینکه به دستورزبان اون کامل مسلط باشین. انگلیسی صحبت کردن با یک شخص دیگر سریع ترین و مؤثرترین روش تقویت صحبت کردنه.

 • منتظر رسیدن به سطح خاصی از آمادگی واسه مکالمه نباشید، چون شاید تا مدتای طولانی بهش سطحِ آمادگی نمی رسین. همین امروز مکالمه انگلیسی رو شروع کنین و ببینین که چیجوری به سرعت در مکالمه مهارت پیدا می کنین.
 • یک فرد بومی انگلیسی زبون رو پیدا کنین که تمایل داشته باشه زمانی در روز رو به صحبت با شما اختصاص بده. می تونین بهش پیشنهاد بدین نیم ساعت با شما انگلیسی صحبت کنه و شما نیم ساعت زبون خودتون رو بهش یاد بدین.
 • اگه در یک کشور انگلیسی زبون اقامت دارین، تمرین مکالمه رو با صحبتای ساده با افرادی که ملاقات می کنین شروع کنین. حتی اگه یک «سلام!» ساده به مغازه دار یا پرسیدن راه از یک ناشناس باشه.

۲. روی تلفظ تون کار کنین

حتی اگه درک قابل قبولی از زبون انگلیسی و گرامر اون دارین و دایره ی واژگان تون گسترده س، باز باید تلفظ رو تمرین کنین. اگه کلمات رو نادرست تلفظ کنین، حتی بومیای انگلیسی زبون هم ممکنه به سختی متوجه ی منظور شما بشن.

 • اگه می خواید سطح مهارت انگلیسی تون رو افزایش بدین، باید کلمات رو به طور درست و روشن تلفظ کنین. به دقت به نوع تلفظ کلمات مشخص، به وسیله بومیان انگلیسی زبون گوش کنین و همه سعی تون رو به کار ببندید تا عین اونا تلفظ کنین.
 • به هر کلمه ای که واسه تون ناآشناست یا در زبون بومی تون وجود نداره، خوب توجه کنین. مثلا، بعضی افراد در زبون بومی شون حرف «ر» رو ندارن و پس نمی تونن اونو به زبون بیارن، در حالی که یه سریای دیگه ممکنه با صدای «ث» مشکل داشته باشن. (هر چند فارسی زبونا معمولا همه حروف رو می تونن تلفظ کنن!)
 • تلفظ کلمات انگلیسی در بعضی از کشورهای انگلیسی زبون با یه سریای دیگه از کشورهای انگلیسی زبونِ دیگر، با هم متفاوته. مثلا، انگلیسیِ آمریکایی فرق زیادی با انگلیسیِ بریتانیایی داره. اگه قصد مسافرت یا اقامت در یکی از کشورهای انگلیسی زبون رو دارین باید به این موارد توجه داشته باشین.

۳. دایره ی واژگان تون رو گسترش بدین و عبارات و اصطلاحات رو یاد بگیرین

هرچه لغات و اصطلاحات انگلیسی بیشتری رو یاد بگیرین، آسون تر صحبت می کنین.

 • تمرین کردن با یک بومیِ انگلیسی زبون به شما در یادگیری کلمات عامیانه و عبارتایی که در اون کشور رایجه کمک می کنه. با اینکه خوندن، تماشاکردن برنامه های تلویزیونی انگلیسی و گوش دادن به خبره ها هم می تونه در یادگیری کلمات جدید زبون خارجی به درد بخور باشه.
 • هنگامی که یک واژه یا عبارت جدید یاد می گیرین، باید سعی کنین اونو در یک جمله به کار ببرین. این کار بهترین روش واسه به خاطرسپردن کلماته.
 • روش دیگر واسه به خاطرسپردن کلمات جدید، درست کردن برچسب از اونا و چسباندن اون به وسایل و لوازم در منزل یا محیط کاره. با این کار، هر بار که از کتری استفاده می کنین یا در آینه نگاه می کنین، برابر انگلیسی اونا رو هم تو ذهن تون مرور می کنین.
 • داشتن یک دفترچه یادداشت واسه نوشتن اصطلاحاتی که انگلیسی زبونا به طور همیشگی اونا رو به کار می برن، ضروریه. مثلا عبارت «it’s raining cats and dogs» به معنای از آسمان سگ و گربه می بارد نیس! بلکه به معنای اینه که بارندگی سنگین یا شدیده. عبارت «cloud nine» به معنای خیلی خوشحال بودنه. عبارت «piece of cake» وقتی به کار میره که چیزی یا کاری خیلی آسونه. استفاده از این نوع عبارت ها در مکالمات، باعث تقویت مهارت تون در انگلیسی میشه.

۴. در کلاسای انگلیسی یا گروه های بحث و گفت وگو به زبون انگلیسی شرکت کنین

یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

این یک روش عالی دیگره که بتونین منظم انگلیسی تمرین کنین.

 • با حضور در یک کلاس انگلیسی می تونین روی بعضی از جنبه های رسمی تر گفت وگوها تمرکز کنین. حضور در کلاس، بعضی از روشای درست صحبت کردن از نظر گرامری مثل ساختار درست جملات، صرف فعل و به طورکلی یک راه و روش ساختاری واسه یادگیری زبون رو به شما خواهد یاد گرفت.
 • حضور تو یه گروه بحث و گفت وگو روش غیررسمی تر و راحت تری واسه یادگیری انگلیسیه که در اون تأکید روی ایجاد رابطه با بقیه به خاطر درست صحبت کردن انگلیسیه. این کار به شما کمک می کنه با صحبت کردن با بقیه تسلط و راحتی بیشتری پیدا کنین و کم کم ترس تون بریزه.
 • هر دو روش فوق امتیازات و معایبی دارن. پس بهترین کار اینه که با هم از هر دو روش استفاده کنین.

۵. یک فرهنگ کلمه همراه خودتون داشته باشین

این فرهنگ کلمه می تونه به شکل کتاب یا اپلیکیشن گوشی موبایل باشه.

 • همراه داشتن یک فرهنگ کلمه به این معناست که اگه هنگام مکالمه با یک انگلیسی زبون کلمه ای رو از یاد بردین، اونو خیلی راحت پیدا کنین. اینطوری از ناراحتی خلاص میشید.
 • با داشتن فرهنگ کلمه می تونین واژه ای رو که از یاد بردید دوباره مرور کنین و اینطوری اونو بهتر به خاطر بسپارید.
 • از زمانای کوتاهی که در طول روز دارین استفاده کنین و کلمه یاد بگیرین. مثلا هنگامی که منتظر رسیدن اتوبوس هستین، در حال نوشیدن قهوه یا حتی پشت چراغ قرمز می تونین فرهنگ کلمه تون رو مرور کنین. با این کار می تونین روزی ۲۰ تا ۳۰ کلمه بیشتر یاد بگیرین.
 • اگه مبتدی هستین بهتره اول از فرهنگ لغاتی استفاده کنین که کلمات رو به زبون مادری تون ترجمه کرده باشه. پس از اونکه از سطح مبتدی بالاتر رفتید، می تونین از فرهنگ لغات انگلیسی به انگلیسی استفاده کنین.

بخش دوم: مهارتای نوشتن، خوندن و گوش دادن رو در خود تقویت کنین

یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

۱. به رادیو یا پادکستای انگلیسی گوش بدین

بهتره این برنامه ها رو دانلود کنین و در گوشی یا پلیر خود ذخیره کنین.

 • هر روز نیم ساعت این برنامه ها رو گوش بدین. می تونین در سالن ورزش، هنگام رفت وآمد به محل کار یا در حالی که پشت کامپیوترتان نشسته اید این کار رو انجام بدین.
 • سعی کنین واقعا بفهمین چه میگن، نه اینکه فقط کلمات به گوش تون سرازیر شن. حتی اگه می ببینن که خیلی سریع صحبت می کنن، سعی کنین کلمات و عبارات کلیدی رو از لابه لای صحبتا پیدا کنین تا بفهمین که موضوع کلی گفت وگو درباره چیه.
 • اگه می تونین، بعضی از کلمات یا اصطلاحاتی رو که معنی اونا رو نمی دونین یادداشت کنین و بعد معنای اونا رو از فرهنگ کلمه پیدا کنین. بعد دوباره گوش بدین و این بار کلمات دیگری رو یادداشت کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت شکایت مشتری، اصول و امتیازات اون 

۲. فیلما و برنامه های انگلیسی تماشا کنین

یکی از روشای سرگرم کننده و جالب واسه تقویت مهارت شنیداری زبون انگلیسی، تماشای فیلما و برنامه های انگلیسیه.

 • بعضی از فیلما یا برنامه هایی رو که موردعلاقه تونه بگیرین و تماشا کنین. این کار به شما کمک می کنن تا یادگیری واسه تون آسون تر شه. اگه ممکنه، فیلما یا برنامه هایی رو انتخاب کنین که کمی با اونا آشنایی دارین مثل کارتونا یا فیلمای پرفروش. باخبر شدن از داستانِ کلیِ فیلم یا برنامه می تونه به شما کمک کنه آسون تر متوجه ی موضوع اونا بشین.
 • اصلا، فیلم یا برنامه تلویزیونی که زیرنویس به زبون مادری تون داره تماشا نکنین. اونا فقط شما رو منحرف می کنن. همه تمرکزتان بر زیرنویس هستش و شاید اصلا صدای شخصیتا رو نشنوید.
 • یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

۳. کتاب، روزنامه یا مجله انگلیسی بخونین

مطالعه نقش مهمی در یادگیری زبون خارجی اجرا می کنه پس تمرین این مهارت رو جدی بگیرین.

 • مطالب موردعلاقه تون رو پیدا کنین. یک رمان مشهور، روزنامه نیویورک تایمز یا حتی یک مجله مد وردارین و شروع به خوندن کنین. اگه دیدید که محتوای اون کسل کننده س، منبع مطالعه تون رو تغییر بدین.
 • روی چیزی که می خونین تمرکز کنین که واقعا اونو بفهمین. هر کلمه یا عبارتی رو که متوجه نشدید علامت بزنین تا بعدا در فرهنگ کلمه معنای اونو پیدا کنین.
 • اگه تنها هستین، با صدای بلند بخونین. این کار به شما کمک می کنه جدا از اینکه تقویت مهارت خوندن، تلفظ درست کلمات رو هم تمرین کنین.

۴. یک دفتر خاطرات روزانه به زبون انگلیسی داشته باشین

یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

در کنار مهارتای دیگر زمانی رو هم به تقویت مهارت نوشتن اختصاص بدین.

 • نوشتن شاید یکی از مشکل ترین بخشای یادگیری یک زبون باشه، با این حال مهمه. نوشتن به انگلیسی می تونه به شما در تمرینِ ساختار درست جملات، گرامر و دیکته کمک کنه.
 • یک دفتر خاطرات روزانه درست کنین و هر روز در اون چند جمله به انگلیسی بنویسین. حتما نباید خیلی شخصی باشه. می تونین درباره آب وهوا، چیزی که واسه شام خوردید یا کارای روزمره تون بنویسین.
 • اگه مشکلی ندارین، اونو به یک فرد بومی انگلیسی زبون نشون بدین و از اون بخواهید اشتباهات تون رو درست کنه. این کار باعث می شه اشتباهات رو دوباره تکرار نکنین.

۵. یک دوست انگلیسی زبون پیدا کنین که بتونین با اون نامه نگاری کنین

هنگامی که مهارت نوشتن در شما تقویت شد، می تونین یک اینجور فردی رو پیدا کنین.

 • داشتن اینجور دوستی می تونه به شما در تمرین نوشتن به انگلیسی کمک کنه. جدا از اینکه اون دریافت یک نامه از طرف یک شخص یا حتی یک پیام آنلاین هیجان خاصی داره.
 • این فرد می تونه فردی مثل خودتون باشه که داره انگلیسی یاد میگیره. حتی ممکنه یک بومی انگلیسی زبون باشه که می خواد زبون مادری شما رو یاد بگیره. شمام می تونین اشتباهات اونو اصلاح کنین.
 • داشتن اینجور فردی از یک کشور انگلیسی زبون (مثل آمریکا، انگلستان، کانادا، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند یا آفریقای جنوبی) به شما کمک می کنه بیشتر درباره فرهنگ و زندگی اونا یاد بگیرین.

بخش سوم: به زبون جدیدتون تعهد داشته باشین

یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

۱. انگیزه تون رو حفظ کنین

بسیار مهمه که واسه یادگیری زبون باانگیزه باشین و هدف تون رو که تسلط بر یک زبون جدیده فراموش نکنین.

 • به هدف تون از یادگیری یک زبون جدید پایبند بمونین و به خودتون یادآوری کنین که می خواید به این هدف برسین. به تموم تجربیات و فرصتای فوق العاده ای که با مهارت در زبون انگلیسی واسه تون جفت و جور هستش فکر کنین.
 • با زبون انگلیسی میتونین با انگلیسی زبانان در سراسر جهان گفت وگو کنین، با فرهنگ یک انگلیسی زبون آشنا بشین و به طور پنهون موجب پیشرفت کاری تون هم می شه.

۲. هر روز تمرین کنین

اگه می خواید سریع تر به هدف تون برسین هر روز تمرین کنین.

 • یادگیری یک زبون جدید به تکرار بستگی داره. پس اگه بین هر دوره خوندن فاصله طولانی بندازین، هرچه رو قبلا یاد گرفتین فراموش می کنین و مجبورید وقت باارزش تون رو تلف کنین و همه اونا رو دوباره از اول شروع کنین. توجه کنین که شما هنوز بر این زبون مسلط نیستین، پس خیلی راحت یاد گرفته هاتون رو فراموش می کنین.
 • طوری مطالعه نکنین که به اصطلاح از اون طرف بام بیفتید. سعی کنین مراحل یادگیری رو طوری پیش ببرین که سرگرم کننده باشه. یک روز واسه خوندن، یک روز واسه نوشتن، یک روز واسه گوش کردن و یک روز واسه مطالعه گرامر. بقیه ی کارا باید حالت مرور داشته باشن.
 • اون چه در هر روز و در هر فرصتی باید انجام شه، صحبت کردن به زبون انگلیسیه. این یکی از مهم ترین مهارت هاست و اصلا اونو آزاد نکنین.

۳. انگلیسی فکر کنین

یک راه واسه گذار از سطح خوب به سطح عالی در انگلیسی اینه که مغزتون رو آموزش بدین انگلیسی فکر کنه.

 • ترجمه ی همیشگی از انگلیسی به زبون مادری و برعکس زمان و انرژی زیادی مصرف می کنه. هر زبون فرقای ظریف و خاصی داره که تقریبا به سختی میشه اونو دقیقا به زبون دیگر برگرداند.
 • اگه مغزتون رو آموزش بدین انگلیسی فکر کنه، انگلیسی نوشتن و صحبت کردن واسه تون طبیعی تر و روان تر هستش. مثل یک سوئیچ، هنگامی که قراره به انگلیسی با کسی رابطه برقرار کنین، مغز انگلیسی تون رو روشن کنین و مغز زبون مادری تون رو خاموش کنین!

۴. دوستان انگلیسی زبون پیدا کنین

یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی آموزشی

یکی از بهترین آزمونا واسه یادگیری زبون خارجی اینه که در جمعی قرار بگیرین که به زبون بومی صحبت می کنن.

 • واسه رسیدن به این سطح، بهترین روش پیدا کردن دوستایی انگلیسی زبون و وقت گذراندن با اونا در اماکن عمومی مثل کافه و رستورانه.
 • این روش مجبورتان می کنن که انگلیسی صحبت کنین تا بتونین با دوستان تون رابطه برقرار کنین. امتیاز دیگش سرگرم کننده بودن اینه که مثل کلاس درس یا مطالعه خشک نیس.

۵. از اشتباه کردن نترسین

یکی از بزرگ ترین مشکلات بر سرِ راهِ یادگیری زبون جدید اینه که خیلی از افراد از اشتباه کردن می ترسن.

 • این ترس هیچ کمکی به شما نمی کنه و سدّ راهِ رسیدن به هدف تون می شه.
 • از اشتباه کردن نترسین و خجالت نکشید. مسلمه که هیچکی نمیتونه از همون اول خیلی راحت به یک زبون جدید صحبت کنه. سعی کنین به سختی هم شده منظور خودتون رو بگید.
 • به یاد داشته باشین که هر کسی در اول یادگیری یک زبون جدید اشتباه می کنه. این یک قانون و قانونه. طبیعیه هنگامی که به طورتصادفی کلمه نادرست یا غیرمؤدبانه ای به زبون میارید، احساس ناراحتی یا خجالت کنین. اما همه اینا رو با خنده و شوخی رد کنین.
 • به یاد داشته باشین هدف شما کامل شدن در زبون انگلیسی نیس و شما فقط واسه پیشرفت سعی می کنین. اشتباه کردن بخشی از یادگیریه. اشتباهات به شما در بهتر شدن کمک می کنن، پس اونا رو قبول کنین.(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی