گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل. اینا بزرگ ترین غولای تکنولوژی دنیا هستن و هرساله سیل بزرگی از رزومهای کاری به طرف شون سرازیر می شه. آدمای زیادی واسه اینکه بتونن واسه شون کار کنن سر و دست می شکنن، پس باید یک مراحل و روش خاص و مناسب واسه مصاحبه و انتخاب بهترین گزینه ها داشته باشن. شک نداشته باشین روش اونا واسه انتخاب بهترینا، لیست «محبوب ترین سؤالات مصاحبه ی کاری گوگل» که در خود گوگل هم پیدا می شه نیس! واقعا روش عالی و دقیقی که واسه انتخاب در نظر می گیرن، بالاتر از تعدادی سؤال ساده در مورد کوانتوم و کد نویسیه. اگه شمام می خواین بهترین استعدادهای دنیا رو استخدام کنین، رازهای استخدام رو که در این مقاله بررسی می کنیم، امتحان کنین.

 

۱. پونزده دقیقه دیرتر یا زودتر از موعد مقرر تماس بگیرین

به چه دلیل؟ واسه اینکه افرادی رو که همیشه آماده هستن، پیدا کنین.

اگه درست همون موقعی که فرد انتظارش رو داره با اون تماس بگیرین، شک نداشته باشین از قبل تونسته خودشو جمع وجور کنه و جوابایی واسه سؤالای احتمالی تون هم آماده کرده. اما اگه وقتی بهش زنگ بزنین که منتظر تماس تون نیس و مثلا خوابیدهه، ورزش می کنه یا غذا می خوره، چه اتفاقی می افته؟ این شرکتای بزرگ این طوری آدمایی رو که همیشه آماده ی کار هستن، پیدا می کنن.

۲. برنامه مصاحبه رو تا اونجا که امکان داره گیج کننده و غیرقابل پیش بینی طراحی کنین

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا افرادی رو پیدا کنین که احتیاجی به دستورالعمل ندارن.

مطمئن باشین که نه مصاحبه کنندها و نه مصاحبه شوندها، هیچ کدوم نمی دونن چه اتفاقی قراره بیفته. با این کار خوب معلوم می شه که حتی وقتی هیچکی نمی دونه چه خبره، کی بهترین کارکرد رو داره.

۳. حتما در بین مصاحبه یک جای کار رو با مشکل روبرو کنینگوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا ببینین کدوم یک از داوطلبا با شرایط غیرایده آل هم کنار میان.

اونا عمدا اتاقی رو انتخاب می کنن که یکی از لوازم یا وسایلش خراب باشه. البته این شرایط ممکنه در هر سالن کنفرانسی اتفاق بیفته؛ اما اگه داوطلبی بتونه با اون شرایط کنار بیاد و از درست کردنش نترسد، کار کردن با اون آسون و لذت بخش هستش. اگه برنامه های جانشین دیگری هم واسه مقابله با این شرایط داشته باشه که دیگر عالیه.

۴. بین مصاحبه یک عالمه سؤال اشتباهی بپرسید

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا داوطلبایی که زود از کوره در می رن رو شناسایی کنین.

مثلا اگه فرد قبلا در توئیتر کار می کرد از اون بپرسید: «چه مدت در یاهو کار کردی؟!» و لحن اون داوطلب رو موقعی که می خواد حرف تون رو اصلاح کنه، زیر نظر بگیرین. سریع واکنش نشون می بده یا خونسردی اش رو حفظ می کنه؟ این طوری شرکتای تکنولوژی می فهمند که وقتی همه چیز به هم می ریزه اون داوطلب چه جوری کار می کنه و چه رفتاری از خودش نشون میده.

۵. از داوطلبا بخواهید که مسائل خاص شرکت تون رو حل کنن

به چه دلیل؟ چون واسه حل این مشکلات واقعا به کمک احتیاج دارین.

شرکتای تکنولوژی معمولا از داوطلبا می خوان تا مسائلی رو که با اونا روبرو هستن، واسه شون حل کنن. با این کار می تونین یک تیر و دو نشون بزنین؛ هم اون فرد رو بهتر بشناسین و هم مشکل تون رو مجانی حل کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ "

۶. اتاق رو بین مصاحبه همیشه عوض کنین

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا افرادی رو که همیشه هیجان دارن (حتی وقتی که راحت نیستن)، پیدا کنین.

هیچ وقت نذارین که داوطلبا بین مصاحبه راحت بشینن. این طوری می تونین بفهمین کدوم یک از اونا وقتی راحت نباشن، عصبی می شن. تازه پیدا کردن یک اتاق کنفرانس خالی واسه کل روز هم کار سختیه که با این کار می تونین این مشکل رو هم حل کنین.

۷. یک سؤال رو بارها تکرار کنین

به چه دلیل؟ تا ثبات باور و میزان خلاقیت فرد رو .

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

در دنیای تکنولوژی استخدام کسی که قابل پیش بینی باشه خیلی مهمه. بین مصاحبه اصلا نترسین و یک سؤال رو بارها بپرسید. با این کار می تونین ثبات فرد رو امتحان کنین. فقط در مواردی که واسه پستای مهم و کلیدی مصاحبه می کنین اشکالی نداره نظر و گفتار داوطلبا فرق داشته باشه. واسه این جور پستا، «خلاقیت» یک ویژگی کلیدیه و شما با تکرار سوال خود می تونین این ویژگی رو هم در داوطلب تشخیص بدین.

۸. مصاحبه کنندها دو نفر باشن: یکی خوب یکی بد

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا افرادی رو که می تونن چند کار رو هم زمان و تحت فشار بکننن، پیدا کنین.

داوطلب رو وسط اتاق بنشانید و مصاحبه کنندها هم باید در دو انتهای میز قرار بگیرن. داوطلب می تونه به طور هم زمان به هر دو مصاحبه کننده توجه کنه و به همه سؤالات هم جواب بده؟ یا اینکه خیلی سریع عصبانی و خسته می شه و پیش خودش فکر می کنه که اصلا به چه دلیل اشتباه کرد و به اینجا اومده؟ با این کار می تونین بفهمین که داوطلب تحت فشار، چه عملکردی داره.

۹. یک سؤال بپرسید و بعد با صدای بلند تایپ کنین

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا افرادی رو که با وجود مزاحمت حواس شون پرت نمی شه، پیدا کنین.

از داوطلب سؤال بپرسید و به محض اینکه شروع کرد به جواب دادن، با صدای بلند تایپ کنین. عذر خواهی کنین و بگید: «گوشم با شماس فقط می خوام یادداشت ورداری کنم»، می تونین واقعا یادداشت ورداری کنین یا اینکه الکی چیزی تایپ کنین، اصلا مهم نیس. ببینین که وقتی حواس داوطلب رو پرت می کنین بازم می تونه تمرکز کنه یا نه. با این کار افرادی رو پیدا می کنین که نمی ذارن مشکلات کوچیک به انجام کاراشون آسیب بزنه.

۱۰. سه ماه بعد تماس بگیرین و به فرد کاری رو که براش ثبت نام نکرده، پیشنهاد کنین

گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود رو چیجوری استخدام می کنن آموزشی

به چه دلیل؟ تا افرادی رو که همیشه حساب شده برخورد می کنن، پیدا کنین.

این یک راه عالیه واسه اینکه بفهمین چه کسائی واقعا واسه این کار اولویت قائل هستن. داوطلب واسه کاری که می خواد می جنگد؟ اون پیشنهاد رو قبول می کنه چون فکر می کنه که بهترین گزینه جلو اونه؟ یا اینکه اون کار رو رد می کنه چون چند ماه قبل کار دیگری پیدا کرده؟ این یک روش خوبه واسه اینکه ته و توی قضیه رو در بیارین.

منبع : thecooperreview

دسته‌ها: آموزشی