الان واسه علاقه مندان دنیای فناوری اطلاعات و تکنولوژیای جدید و هوش مصنوعی هر روز اتفاقات هیجان انگیزی رخ می ده. شرکت گوگل که یکی از سرآمدان این میدون این بار هم دست به انقلابی بزرگ زده و اون رونمایی از یک دستیار جدید صوتیه. در این مقاله با ما همراه باشین تا شما رو با گوگل دوپلکس (Google Duplex) دستیار صوتی جدید گوگل، تواناییا و نحوه ی کار اون و رقابتای به وجود اومده در این راه آشنا کنیم.

 

آرتور سی کلارک نویسنده ی شهیر داستانای علمی تخیلی، زمانی در قانون سوم خود که به قانون کلارک مشهوره، گفته بود: «هر فناوری وقتی به حدی از پیشرفت برسه، دیگر نمیشه اونو از جادو جدا کرد.» گوگل اخیرا در بین کنفرانس گوگل I/O، قابلیتی واسه دستیار صوتی خود معرفی کرده که می تونه از قانون سوم کلارک پیروی کنه. این توانایی جدید که گوگل دوپلکس نام داره، می تونه به جای فرد، تماس تلفنی برقرار کنه و مکالماتی طبیعی رو بکنه.

این توانایی به اندازه ای واقع گرایانهه که اگه بدون باخبر شدن از الگوریتمای هوش مصنوعی گوگل بهش گوش کنین، تصور نمی کنین که یک ربات این کار رو انجام داده. به نظر می رسه، با توجه به نمونه هایی که از گوگل دوپلکس شنیده ایم، این فناوری هوش مصنوعی گوگل تونسته آزمون تورینگ رو که در ده ۱۹۵۰ پیشرفت پیدا کرده بگذرونه. طبق آزمون تورینگ، اگه یک ماشین بتونه به دسته ای آدم رو فریب بده که در تشخیص ماشین از آدم دچار اشتباه شه، تونسته این آزمون رو با موفقیت بگذرونه.

تغییری که به وسیله گوگل دوپلکس انجام شده، توانایی اون واسه انجام مکالمات طبیعی ازطریق درک، رفت و امد، استفاده از تکیه کلامای عامیانه، زمان بندی و مکثای درست صورت میگیره که تضمین می کنه، گیرندگان تماسای تلفنی دیگر مجبور نیستن با صحبت با ماشین موافق شن. این توانایی تونسته واقعا افرادی رو که به تماسای گوگل دوپلکس جواب دادن فریب بده تا تصور کنن که واقعا شخص دیگری پشت خطه. البته همونجوریکه فهمیدین اینجا منظور شماره گیری به مثل دیگر دستیارهای صوتی نیس، بلکه انجام مکالمات با افراد واقعیه. اما قبل اینکه نگران نتیجه های اخلاقی این فناوری هوش مصنوعی شید، بهتره به جزئیات این فناوری پیشرفته نگاهی بندازیم.

گوگل دوپلکس چیه؟

گوگل دوپلکس واسه جایگزینی آدما (مثلا، اپراتورهای پشتیبانی تلفنی) طراحی نشده، بلکه واسه انجام وظایفی خاص (دامنهای بسته) پیشرفت پیدا کرده. پس نمی تونین از گوگل دوپلکس بخواهید با خونواده یا والدین شما تماس بگیره یا خود رو به جای یک شخص واقعی جا بزنه، بلکه می تونین از اون بخواهید جایی در رستوران واسه تون رزرو کنه.

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

چه کاری انجام می ده؟

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

گوگل دوپلکس در اول، روی سه وظیفه (به شکل آزمایشی) متمرکز هستش: رزرو رستوران، نوبت گیری آرایشگاه و باخبر شدن از ساعات کاری و تعطیلی کسب و کارا.

به چه دلیل صدای اون مثل انسانه؟

تقریبا چون گوگل باور داره این کارآمدترین راه واسه دریافت اطلاعات خوبه؛ به ویژه اینکه، ممکنه که دستیار دیجیتالی با معطلیا و مسائل و موقعیتای متنوعی برخورد داشته باشه. بخش دیگر هم به دلیل اینه که تقریبا کمتر کسی به تماس تلفنی اپراتور اتوماتیک جواب می ده و از این جهت، احتمال دریافت اطلاعات به درد بخور به وسیله دستیارهای دیجیتالی عادی کمه.

چه جوری کار می کنه؟

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

گوگل دوپلکس به کاربر این امکان رو می ده که بدون اینترنت، اطلاعات دریافت کنه. گوگل دوپلکس پیوند گم شده ی بین دستیار گوگل و هر کسب و کاریه، چون این دستیار هوشمند قادر به دریافت اطلاعاتیه که به شکل دیجیتالی دردسترس نیستن. مثلا، ممکنه بخواهید ساعتای کاری کسب و کاری رو بدونین، اما نمی تونین در سایت این کار و کاسبی، اطلاعاتی در این مورد پیدا کنین یا شاید قصد دارین محصول خاصی رو از فروشگاهی تهیه کنین، اما نمی تونین به شکل آنلاین از موجودبودن این محصول آگاهی پیدا کنین. پس گوگل دوپلکس کاری رو که می خواید، انجام می ده و با یک تماس تلفنی، به اطلاعات موردنیاز شما دسترسی پیدا می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   محکومیت موثر کیفری؛ کدوم جرائم موجب سوءِگذشته کیفری می شن؟ 

از دیدگاه فناوری، گوگل دوپلکس از پلتفرم یادگیری ماشینی TensorFlow Extended واسه ایجاد یک شبکه عصبی برگشتی (RNN) استفاده می کنه و وظایف پردازش گفتاری هم به وسیله موتورهای تشخیص خودکار گفتار (ASR) و متن به گفتار (TTS) انجام می شن.

هوشمندی گوگل دوپلکس در چیه؟

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

گوگل دوپلکس مثل یک فرد عادی صحبت می کنه و این طبیعی بودن می تونه به تواناییای دستیار صوتی OK Google که می شناسیم اضافه کنه. مثلا، با استفاده از این فناوری می تونیم از OK Google بخوایم، وقت رستوران رزرو کنه. نه تنها این، بلکه دستیار صوتی می تونه، در روبرو با موقعیتای جور واجور خوب واکنش نشون بده. ممکنه که بخواهید، میزی واسه ساعت ۷ و نیم شب رزرو کنین، اما در این ساعت، میزی موجود نیس، در این حالت، گوگل دوپلکس تصمیم به بررسی این میگیره که زمانای دیگری که موجوده با زمان بندی شما موافقت داره یا نه. اگه نه، دستیار صوتی گوگل با رستورانی دیگر تماس میگیره. به همین صورت، گوگل دوپلکس می تونه، قرارهای کاری شما رو مدیریت کنه. نکته کلیدی استفاده از گوگل دوپلکس اینه که همه این وظایف پشت زمینه انجام می شن. درواقع، شما پس از اینکه به دستیار صوتی خود دستور دادین کاری رو بکنه، می تونین، آفلاین شید و زمانی که دوباره به اینترنت دسترسی داشتین، گزارش تکمیل وظیفه رو دریافت کنین.

باید نگران باشیم؟

از پایه این مورد درباره هر فناوری جدیدی صدق می کنه و بحثای زیادی هم در این باره مطرحه. یکی از بحثا اینه که وقتی هوش مصنوعی با ما تماس میگیره، باید بگه که دستیار صوتیه؟ اما با وجود اینکه گوگل اعلام کرده، هنگامی که این فناوری در دستیارهای صوتی ترکیب شه، به افرادی که ازطریق دستیار صوتی با اونا تماس گرفته می شه، آگاهی میدیم که در حال صحبت با دستیار دیجیتال هستن؛ هنوز نگرانیایی هست.

بحث دیگر وضعیت حقوقیه. اگه دستیارهای دیجیتالی دو شخص بدون آگاهی دو طرف با هم توافق کنن، چه اتفاقی میفته؟ ممکنه که نسخه ای از این دستیار صوتی با صدایی مثل ما، واسه فریب بقیه استفاده شه؟ مورد نگران کننده تر، چه می شه اگه فردی حساب کاربری شما رو هک و از اون واسه جعل هویت شما استفاده کنه؟

واسه چه کسائی خوبه؟

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

گوگل دوپلکس می تونه واسه کسائی که مشکلات شنوایی دارن، امتیازات زیادی داشته باشه. می تونه خیلی از مشکلاتی رو که با اونا روبرو ایم، از پیش ِ روی برداره. مثلا، ممکنه شما به یک سفر خارجی رفته باشین و زبون کشور مقصد رو ندانید. پس، دستیار صوتی گوگل می تونه، گفتهاتون رو به زبانی که می خواید ترجمه کنه. نکته جالب توجه اینکه، احتیاجی نیس این وظایف به شکل هم زمان انجام شه. مثلا، پس از اینکه که از گوگل دوپلکس خواسته انجام کاری کردین، می تونین آفلاین شید و در زمانی که دوباره به اینترنت دسترسی دارین، دستیار صوتی گوگل گزارش انجام کار رو به شما بده. این توانایی می تونه، در مناطقی که اتصال به اینترنت پراکندهه یا اینکه مشغله زیادی داشته باشین، بسیار به درد بخور باشه.

چه تواناییایی داره؟

گوگل دوپلکس چیه و به درد چه کسائی می خورد؟ آموزشی

هم حالا، دستیارهای دیجیتال ما بیشتر دیجیتالی هستن تا اینکه دستیاری موثر باشن. شما می تونین، از دستیارهای دیجیتالی خود بخواهید، چراغ رو روشن کنن یا رادیو رو تنظیم کنن، اما اونا نمی تونن واسه شما وقت سرویس خودرو یا نوبت دندان پزشکی رزرو کنن و خیلی از کارای خسته کننده ای رو که ما زمان زیادی صرف انجام شون می کنیم، واسه مون بکنن. تصور کنین، با وجود اینجور دستیارهای صوتی هوشمندی، می تونین تا چه حد در زمان خود صرفه جویی کنین.

گوگل دوپلکس چه زمانی به دست ما می رسه؟

گوگل قصد داره که نسخه آزمایشی این توانایی جدید رو تابستون سال جاری در دستیار گوگل آزمایش کنه. با اینکه تاریخ پخش دقیق اون یا کشورهایی که این توانایی در اونا عرضه می شه، هنوز اعلام نشده، روشنه که دیر یا زود، این دستیار هوشمند به بخش جدانشدنیِ زندگی ما تبدیل می شه.دسته‌ها: آموزشی