هیچ خونواده ای بی مشکل نیس. همه خونوادها مشکلات مربوط به خودشون رو دارن. اما حتی با وجود مشکلات می تونیم روابط خانوادگی سالمی داشته باشیم؛ اگه بدونیم چه جوری رابطه برقرار کنیم. در رویارویی با مسائل خانوادگی همیشه بهتره هدفی نرم و صمیمی داشته باشیم، نه هدفی سایشی. وقتی نگرانی خود رو به تندی به دیگر اعضای خونواده نشون میدیم، اونا رو از خودمون می رانیم. در این مقاله به موضوعات مهمی مثل گفتگو در خونواده اشاره شده.

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

 

قدرت و تأثیرگذاری کلمات بسیار زیاده. خیلی وقتا کلمات روابط خانوادگی رو ویرون می کنن. پس اعضای خونواده باید مراقب چیزی که به همدیگه میگن و چگونگی بیان اون باشن. در رویارویی با مسائل خانوادگی حساسیت برانگیز همیشه گوشه چشمی به آینده داشته باشین! برخورد سریع، تلخ، خشمگین یا تحقیرکننده با اعضای خونواده معمولا واکنش دوطرفه طرف مقابل رو تحریک می کنه و این رابطه خانوادگی رو خدشه دار می کنه. اما اگه به نرمی و از روی عشق برخورد کنین، رابطه بلندمدت تون در خونواده محکم تر می شه.

واسه داشتن رابطه سالم در خونواده، هنگام بحث بر سر مشکلات باید کلمه ها رو با دقت و روش برخورد رو حتی هشیارانه تر انتخاب کنین. چیزی که می گیم و چگونگی بیان اون ممکنه تا خیلی وقت روابط خانوادگی رو تحت اثر بذاره. حتی مسائل جزئی، اگه به درستی مطرح و درباره شون گفتگو نشه، ممکنه نتایج ناگواری به دنبال داشته باشن. واسه آشنایی با چگونگی گفتگو در خونواده این مطلب رو بخونین.

تصور کنین مجبورید به دلیل تغییر شغل همسرتون یه مدت با خونواده اون زندگی کنین. خونواده همسرتون توقع دارن وظایف مشخصی رو در خونه به عهده بگیرین که به نظر شما سخت و خارج ازدسترس هستن؛ به ویژه که باید به بچه هاتون هم برسین. حتی اگه تموم سعی تون رو بکنین از عهده ی همه این کارا برنمی آیید. پس تصمیم می گیرین، موضوع رو با اونا مطرح کنین اما دقیقا نمی دونین چه جوری. اگه سرراست به اونا بگید رفتارشون غیرمنطقی و مسخرهه، مطمئنا باید منتظر واکنش بد اونا باشین. شاید کلمه ها و روش بیان نادرست، شما رو روونه هتل کنه!

موضوعی به همین پیش پاافتادگی ممکنه بین خونواده شکاف بسازه، چون ما نسبت به احساسات و افکار اعضای خونواده خیلی حساس هستیم. وقتی پای اعضای خونواده در بین باشه، مسائل رو شخصی می کنیم. در برابر برخوردهای سریع، معمولا واکنشای سریع نشون میدیم. اما روشای مختلفی واسه جلوگیری از جنگ در خونواده هست. درادامه، به شما می گیم گفتگو در خونواده درباره مسائل حساس چه جوری باید باشه.

طبیعیه که همه اعضای خونواده یک جور فکر نکنن

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

افراد به دلایل مختلف در خونواده، بعضی وقتا نیاز دارن موضوع یا نکته ای رو با بقیه مطرح کنن. در این وقتا، باید از خود بپرسند «مطرح کردن این موضوع چه عواقبی داره» و اینکه « این موضوع واقعا ربطی به من داره». اگه نقشی در ماجرا ندارین یا موضوع مربوط به زندگی خصوصی افراده، خود رو کنار بکشین.

آدما حتی اگه اعضای خونواده باشن و رابطه خونی داشته باشن، روش زندگی شون متفاوته. مثلا اگه فرزندی هر سال تعطیلات نوروز رو همراه خونواده اش در کنار پدرومادرش می گذرونه، به این معنی نیس که بچه دیگر هم همین کار رو بکنه. اگه بچه دیگر بخواد تعطیلات رو کنار همسر و فرزندانش به شکلی دیگر بگذراند، باید تصمیمش رو محترم شمرد. اعضای خونواده باید همدیگه رو در انتخاب هاشون آزاد بذارن. نباید بر سر این مسائل بحث کرد؛ افراد بالغ در تصمیم گیری مختارند.

فرق در بین اعضای خونواده نه تنها طبیعیه بلکه باید به رسمیت شناخته و محترم شمرده شه. خونوادهای بسیاری تنها به دلیل دخالت بی مورد در موضوعات از هم پاشیده ان. مثلا فردی فکر می کنه خواهرش به درستی به فرزندش غذا نمی ده؛ درحالی که خودش همیشه غذاها و خوراکیای سالم مصرف می کنه، می بینه بچه خواهرش هله هوله می خوره. نتیجه صحبت دراین باره چیه؟ چقدر ممکنه تغییری بسازه؟ اینجور تغییری تعهد قوی می خواد و شاید فرد تنها برپایه ی نظر خواهرش اینجور کاری نمی کنه. اینکه به کسی بگیم روش تغذیه ی فرزندانش درست نیس، به تنهایی باعث تغییر نمی شه. ممکنه بقیه نظر متفاوتی دراین باره داشته باشن. پذیرش و احترام به باور افراد در مسائلی مثل تربیت بچه یکی از پایه های رابطه خانوادگی سالم و پختهه. دخالت در تصمیمایی که تأثیری بر زندگی دیگر اعضای خونواده نداره، رابطه خانوادگی رو خدشه دار می کنه.

پیش از مطرح کردن موضوع خود رو جای بقیه بذارین

واسه درک بقیه باید خود رو جای اونا بذارین. افرادی که تنها از زاویه دید خودشون به مسائل نگاه می کنن، معمولا پیش داورانه با اعضای خونواده برخورد می کنن. دیدِ باز و حساسیت در بررسی وضعیت از نگاه طرف مقابل بسیار مؤثر و راهگشاست. اعضای خونواده باید احترام و عشقی رو که شایستهه، نثار همدیگه کنن و سعی کنن مسائل رو از دید بقیه ببینن. بی توجهی به این می تونه به رابطه خانوادگی آسیب بزنه.

نرم و مهربون برخورد کنین

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

بهتره در مسائل سخت به نرمی پیش برید. تندی، افراد رو گریزان و تودار می کنه. درمقابل، وقتی افراد احساس امنیت و راحتی بکنن، حرف دل شون رو میزنن. افراد وقتی انتظار برخورد نامهربانانه، سرزنش، نقد و قضاوت شدن رو داشته باشن، حاضر به بحث کردن نمی شن. نرمی تنها در انتخاب کلمه ها خلاصه نمی شه، بلکه به دوری آگاهانه از قضاوت بقیه و پیش داوری اونا هم اشاره داره. پیش داوری باعث می شه افراد حالت دفاعی بگیرن. پس اگه به دنبال رابطه خانوادگی خوب هستین، نباید یک تنه به قاضی برید و تندی کنین. با اعضای خونواده همون طور رفتار کنین که توقع دارین با شما رفتار کنن.

در گفتگو با خونواده تندی نکنین

سرزنش کردن و انگشت اتهام رو به دیگری نشونه گرفتن

سرزنش کردن معمولا به شکل جمله هایی با ضمیر «تو» همراهه: «تو خواستی!»، «تو کردی!» و… . در بحث درباره مسائل مهم و حساس خانوادگی، این کلمه رو از دایره ی واژگان تون پاک کنین. هروقت احساس کردین باید بگید «تو»، درنگ کنین و عبارت «به نظر من» رو جانشین کنین. مثلا در برابر خواهرتان که دوست داره دسته جمعی هدیه ی گرانبهایی واسه عروسی دایی زاده تون تهیه کنین، جمله «تو همیشه توقع داری ما بیشتر از امکان مون هزینه کنیم؛ همه ما مثل تو پول درنمی آریم!» اون قدر تندوتیزه که شاید باعث جنگ می شه.

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

درعوض پیام تون رو با عبارت «به نظر من» بگید. حرف تون نباید سرزنش گر باشه؛ باید به طرف مقابل کمک کنه مسئله رو از زاویه دید شما ببینه. مثلا «به نظرم این مبلغ واسه ما زیاده، دست کم ما نمی تونیم این قدر هزینه کنیم چون هزینه های لازم دیگه ای داریم.» جمله بهتریه. بعد می تونین پیشنهاد هدیه ی ارزون تری رو بدین یا واسه تهیه ی جداگونه ی هدیه گفتگو کنین.

راه حل ارائه کنین اما حرف تون رو با سرزنش بقیه شروع کنین. شاید با هر دو روش به هدف تون می رسین، اما تندی و سرزنش به قیمت تخریب رابطه خانوادگی تون تموم می شه. با نشونه گرفتن انگشت اتهام به طرف بقیه، اونا رو از خودتون دور می کنین. با سرزنش کردن راه ادامه رابطه رو به بن بست نکشونین؛ راه امنِ «به نظر من» رو پیش بگیرین تا به بقیه کمک کنین از زاویه دید شما به رویدادها نگاه کنن.

انتقادکردن

اعضای خونواده معمولا در برابر اشتباهات انتقاد می کنن، چون می خوان اشتباه رو اصلاح کنن. قصد اونا خوب اما روش شون غلطه چون به مخاطب کمکی نمی کنه. انتقاد اعضای خونواده رو ناراحت و از شخص انتقادکننده دلگیر می کنه. در گفتگو ی خانوادگی باید به کلی از انتقاد پرهیز کرد.

نصیحت کردن

هیچکی از شنیدن نصیحت خوشش نمیاد. تا وقتی از شما درخواستی نکرده ان، پیشنهاد هاتون رو واسه خودتون نگه دارین. به گفته مجله «روان شناسی امروز» نصیحت کردن ممکنه به عنوان سعی واسه کنترل افراد، محدود کردن آزادی و بعضی قصدای بد دیگر برداشت شه. نصیحت کردن چه به حق و چه ناحق، رفتاری غیرانسانی، نشونه سلطه گری، ایرادگیری، بی اطمینانی و دودلی درباره موفقیت هدفای بی مثل ما جلوه می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   متجاوز نباشیم یا قربونی؟ 

اتمام حجت کردن

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

اتمام حجت یعنی زورگویی! یعنی با تلخ نشون دادن پیامدها، انتخابی به جز موافقت با ما واسه بقیه نگذاریم. مشکل اینجاست که طرف مقابل درواقع انتخابی نداشتهه و به اختیار خودش تصمیم نگرفته. اون به خاطر اخطاری که دریافت کرده، مجبور به پذیرش شده. اتمام حجت در درازمدت به رابطه خانوادگی آسیب میرسونه، چون فرد دریافت کننده همیشه احساس می کنه بدون اختیار، مجبور به انجام یا پذیرش کاری شده.

سخن چینی درباره مسئله

واسه صحبت درباره مشکل خانوادگی به سراغ دوستان یا دیگر اعضای خونواده که موضوع به اونا ربطی نداره، نرید. پشت سر فرد مورد بحث سخن پراکنی نکنین. اون آخرسر می فهمه پشت سرش حرف زدین و احساس می کنه بهش خیانت کردین. پس مستقیم به سراغ فرد مورد نظر برید و با خودش صحبت کنین. دیگرانی رو که موضوع هیچ ربطی به اونا نداره، وارد ماجرا نکنین.

برنده شدن

اگه هدف تون از گفتگو «برنده شدن» یا اثبات اینه که «حق با شما بوده»، روش غلطی رو پیش گرفتین که به رابطه ای سالم منجر نمی شه. هدف شما باید رسیدن به توافقی دوطرفه باشه که معمولا با کوتاه اومدن نسبی هر دو طرف همراهه. اگه به همه بر برنده شدن اصرار کنین، کوتاه اومدن حتی به ذهن تون خطور هم نمی کنه. انعطاف پذیر باشین و فروتنی پیشه کنین و نگران اینکه «حق با شما نیس» نباشید. همه ما اشتباه می کنیم! امکان نداره همیشه حق با ما باشه. بیشتر وقتا اگه دو طرف نرمی نشون بدن و اصراری بر حق داری نداشته باشن، رسیدن به توافق ممکنه.

گفتگو در خونواده همراه با حفظ رابطه خانوادگی سالم

۱. موضوع بحث رو از پیش مشخص و ملایم ترین عبارت ها انتخاب کنین

در این قدم سوالای زیر رو در نظر بگیرین:

  • مطرح کردن این موضوع چه عواقبی داره؟
  • این موضوع اصلا ربطی به من داره؟

اگه فکر می کنین بحث در این باره باعث تغییر مثبت و تقویت رابطه می شه، به راه تون ادامه بدین. وگرنه دخالت نکنین.

پس از اینکه مطمئن شدید مطرح کردن مسئله سودمنده، فهرستی از نکته های کلیدی که باید به اونا پرداخته شه، تهیه کنین. واسه هر مورد عبارتایی رو درنظر بگیرین که به شکلی نرم، همدلانه و قابل درک مسئله رو توضیح میدن. مثال ساده مطلب رو به یاد بیارین؛ زندگی موقتی با خونواده همسرتون و انتظارات غیرمنطقی اونا. با تصور اینجور وضعیتی روش بیان مناسب رو تمرین کنین. می تونین جمله هایی رو که می خواید به اونا بگید یادداشت کنین؛ جمله هایی مثل:

«به نظرم بهتره درباره این موضوع حرف بزنیم. من به خاطر این شرایط و سروکله زدن با بچه ها که باید با این وضعیت کنار بیان تحت فشارم. اگه بتونیم دراین باره صحبت کنیم عالی می شه!»

«به نظرم، من هم باید بخشی از کارای خونه رو به عهده بگیرم اما هم زمان باید بین کارای خونه و رسیدگی به بچه ها و همسرم تعادل برقرار کنم!»

«به نظرم بهتره با هم نگاهی به کارایی که باید انجام بشه بکنیم، می تونیم باهم درباره اولویتا تصمیم بگیریم تا من بتونم به کارای لازم برسم.»

«به نظر من» و ارائه راه حل روش خوبی واسه شروع بحثه؛ بدون اینکه کسی رو مقصر جلوه بده. این عبارت ها باعث می شه بقیه از زاویه دید شما ماجرا رو ببینن. نشون میدن شما تا حدودی کوتاه اومدید.

۲. جا و زمان مناسب رو انتخاب کنین

از طرف مقابل بخواهید که زمانی رو واسه بحث کردن اختصاص بده. همه کسائی که درگیر مسئله هستن، باید در این بحث حضور داشته باشن؛ به ویژه کسائی که رفع مشکل بدون همکاری اونا ممکن نیس. جای گفت وگو باید خالی از موارد منحرف کننده باشه. هنگام بحث لوازم الکترونیکی تون رو کنار بذارین تا باعث نبود تمرکز نشن.

۳. حرف بزنین اما بیشتر شنونده باشین

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

همه ما دوست داریم حرف بزنیم. چیزی که رو لازمه، بگید و نه بیشتر. فقط درباره نکتهایی که قبلا مشخص کردین، صحبت کنین. بعد به طرف مقابل گوش بسپارید. پیش از اینکه پاسخی بدین، شنیده هاتون رو بررسی و کمی به اونا فکر کنین. معمولا در گفتگوای خانوادگی به ویژه وقتی بحث اوج میگیره، افراد به سرعت جواب همدیگه رو میدن. نتیجه این کار تقویت احساسات منفیه.

آروم باشین، شمرده صحبت کنین و پیش از حرف زدن فکر کنین. به طرف مقابل گوش کنین و نشون بدین می خواید حرفش رو و سعی می کنین درکش کنین. واسه اینکه مطمئن شون کنین حرف شون رو می شنوین، از روشای گوش دادن فعال استفاده کنین، مثل تکرار نکته های مهم حرف شون.

۴. بر موضوع بحث متمرکز بمونین

در هر خونواده ای، بی برو برگرد، مشکلات ریز یا بزرگ پیدا می شه. اجازه ندین مشکلات دیگرتون موضوع موردبحث رو تحت اثر بذاره. اگه حرف تون کمکی به حل این مشکل خاص نمی کنه، از بیان اون پرهیز کنین. در زمان دیگری به مسائل دیگر خواهید پرداخت. اگه بقیه بحث رو به انحراف میکشونن، آروم و مهربانانه اونا رو به طرف موضوع اصلی جهت بدین.

۵. سعی کنین طرف مقابل رو درک کنین

هم ذات پنداری کلید رسیدن به راه حل مشترکه. خودتون رو جای بقیه بذارین و از زاویه دید اونا به ماجرا نگاه کنین. با حس همدلی و ذهنی باز به اونا گوش بدین. اگه احساساتی نشید و نذارین بحث داغ و هیجانی شه، این کار آسون تر هستش. آرامش تون رو حفظ کنین. به طرف مقابل نشون بدین، این بحث رو شروع کردین چون به اونا اهمیت میدید و به عنوان اعضای خونواده واسه تون عزیز هستن؛ هدف تون «برنده شدن» یا اثبات اینکه «حق با شما بوده» نیس!

گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره " آموزشی

۶. اگه بحث اوج گرفت و نا آرومی زا شد، تمومش کنین

وقتی افراد با دادوفریاد حرف شون رو میزنن، بحث به جایی نمی رسین و راه حلی پیدا نمیشه. در اینجور حالتی باید بحث رو تموم کنین و از اونا جدا شید. بار دیگر وقتی همه آروم هستن، دوباره موضوع رو مطرح کنین.

۷. موردی پیدا کنین که مورد توافق هر دو طرف باشه

تحقیقای دانشگاه هاروارد درباره گفتگو در خونواده نشون داد:

امتیاز ذاتی گفتگوای خانوادگی اینه که اعضای خونواده معمولا دوست دارن به توافقی دوطرفه برسن که موردقبول هر دو طرف باشه.

 

 

اعضای خونواده سالم که همدیگه رو دوست دارن، هنگام اختلافا به راستی می خوان به راه حلی مشترک برسن. هدف اونا رسیدن به راه حلیه که واسه همه طرفای درگیر مقبول باشه. واسه همین تصمیم می گیرن گفتگو کنن تا بفهمن چه چیز واسه هر طرف پذیرفتنیه و امکان رسیدن به راه حل مشترک رو جفت و جور کنن.

هیچ خونواده ای بی مشکل نیس؛ دلیلی هم نداره که خونوادها کامل و بی مشکل باشن و همه اعضا همیشه با همدیگه موافق باشن! طبیعیه که اعضای خونواده نظرهای متفاوتی داشته باشن. واسه داشتن خونواده موفق و خوشحال، باید به فرقا احترام گذاشت و اونا رو قبول کرد. هروقت احساس کردین، نیاز به گفتگو در خونواده تونه، قدمایی رو که قبلا مطرح کردیم در پیش بگیرین و چیزی که رو واسه همه مناسبه، پیدا کنین.در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید