۱. بودجه بندی کنین

به مدت یک ماه، تموم مخارج خود رو رصد کنین

مجبور نیستین خود رو محدود کنین و به خود گرسنگی بدین. بلکه فقط کافیه بدونین که طی یک ماه پول هاتون رو در چه اموری خرج می کنین. رسید و قبض همه خریدهایتان رو نگه دارین، حتی اگه رسیدی هم به شما داده نمی شه، تموم خریدهایتان رو یادداشت کنین و ببینین آخر ماه، چه مقدار پول واسه تون باقی مونده.

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

پس از گذروندن ماه اول، همه مخارج خود رو یادداشت کنین

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

چیزایی که مایل به خریدش بودین یادداشت نکنین، بلکه فقط مواردی رو بنویسین که واسه خرید اونا پول دادین. خریدهای خود رو به شکل ای مناسب دسته بندی کنین. یک فهرست ساده از مخارج ماهانه ی شما شاید مثل فهرست زیر باشه:

درآمد ماهانه: ۱٫۵۰۰ میلیون تومن

مخارج:

 • اجاره خونه: ۸۰۰ هزار تومن
 • قبض آب، برق، تلفن، گاز و اینترنت/ شارژ آپارتمان: ۱۰۰ هزار تومن
 • خریدهای سوپرمارکت و میدون تره بار: ۲۰۰ هزار تومن
 • یک شام در بیرون: ۵۰ هزار تومن
 • هزینه های درمانی اورژانسی: ۱۰۰ هزار تومن
 • بقیه هزینه ها: ۱۰۰ هزار تومن
 • پس انداز: ۱۵۰ هزار تومن

حالا بودجه ی واقعی خودتون رو بنویسین. طبق مخارج واقعی خود طی یک ماه و آگاهی تون نسبت به مخارج و هزینه هاتون، در بودجه بندی خود بنویسین که دوست دارین چه مقدار از درآمد ماهانه ی خود رو صرف هر کدوم از هزینه های فوق کنین. اگه بخواهید، می تونین از یکی از اپلیکیشنا یا سایتا واسه این کار استفاده کنین.

در بودجه بندی خود، ستونای جداگونه ای رو واسه بودجه ی تعیین شده و بودجه ی واقعی خود بسازین. بودجه ی تعیین شده بودجه ایه که شما در اون تعیین می کنین که می خواید چه مقدار تو یه دسته به ویژه هزینه کنین؛ این بودجه باید در هر ماه ثابت بمونه و در اول هر ماه محاسبه شه. اما بودجه ی واقعی تون بودجه ایه که در آخر ماه تعیین می کنه که چه مقدار خرج کردین؛ این بودجه در هر ماه نوسان داره و در آخر هر ماه محاسبه می شه.

خیلی از افراد در بودجه ی خود بخش بزرگی رو به پس انداز اختصاص میدن. شما لازم نیس در بودجه ی خود پس اندازه ها رو هم دید کنین، اما اگه این کار رو بکنین، فکر خوبیه و ضرری نداره. برنامه ریزهای مالی حرفه ای به مشتریان خود پیشنهاد می کنن، کمه کم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل درآمدهایشان رو به پس انداز اختصاص بدن.

در نوشتن بودجه با خودتون روراست باشین

این پول مال شماس و شما براش زحمت کشیده اید. واقعا احتیاجی نیس به خودتون دروغ بگید و خودتون رو نسبت به مخارج و چیزایی که قصد خریدش رو دارین گول بزنین. با این کار به تنها کسی که ضرر میزنین خودتون هستین. از طرف دیگه، اگه اصلا ندانید چه جوری می خواید این پول رو خرج کنین، بودجه ی شما به چند ماه زمان واسه محکم کاری نیاز داره. در جدا از اینکه تا زمانی که با خودتون روراست نشده اید، از نوشتن هرگونه عدد و رقم پرهیز کنین.

 • مثلا، اگه تعیین کردین که در هر ماه ۲۰۰ هزار تومن پس انداز کنین و میدونید که واسه تون سخته، اونو در بودجه ننویسید؛ رقمی رو بنویسین که واقعا می تونین هر ماه از عهده ی پس انداز اون بربیایید. بعد درزمان ماه به بودجه ی خود نگاه کنین و ببینین می تونین سرکیسه رو شل کنین و از جای دیگری پولی به حساب پس اندازتان واریز کنین یا نه.
 • درزمان زمان، بودجه ی خود رو رصد کنین. قسمت سخت بودجه اینه که مخارج تون ماه به ماه تغییر می کنه. بخش مهمی که در یک بودجه باید بهش توجه داشته باشین، همون تغییرات ماهانه. اینجوری تصور صحیحی از مخارج خود دارین.

 • تعیین یک بودجه به شما کمک می کنه درک بهتری از مدیریت پول و خرج و مخارج تون داشته باشین. خیلی از افراد پس از تعیین بودجه تازه می فهمن که واسه خیلی چیزای بی ارزش و غیرضروری پول خرج می کنن. و وقتی این نکته رو فهمیدن عادات خرج کردن خود رو به طرف چیزها و جنسا و خدمات مهم و لازم جهت میدن.
 • واسه اتفاقات و مخارج یهویی برنامه ریزی کنین. تعیین بودجه به شما یاد می گیره که همیشه مخارج یهویی ای در زندگی هستن که باید اونا رو درنظر داشته باشین. مثلا یهو خودروی شما خراب می شه و به تعمیر نیاز داره، یا بچه خردسال تون مریض شده و باید درمان شه. با تعیین بودجه و درنظر داشتن این حوادث و اتفاقات یهویی میشه خود رو ازلحاظ مالی آماده نگه دارین.
 • مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

۲. پول هاتون رو به درستی خرج کنین

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

وقتی می تونین چیزی رو قرض بگیرین یا اجاره کنین، اونو نخرید. چندبار واسه تون پیش اومده که یک CD یا DVD رو خریده اید، اونو یک بار تماشا کردین و حالا چند ساله که در کمدتون داره خاک می خوره؟ کتاب، مجله، ابزارآلات و لوازم ورزشی هم به همین ترتیب. میشه اونا رو به بهای کمتری قرض گرفت، استفاده کرد و بعد پس داد. بدین تریب، هم فضای خونه تون بیهوده اشغال نمی شه و هم در پول صرفه جویی کردین.

 • اما کورکورانه قرض نگیرید. اگه واقعا میدونید که یک چیز رو تا سالای سال نیاز دارین حتما اونو بخرین. یا یک حساب سرانگشتی می تونین دریابید که اگه چیز دلخواه رو قرض بگیرین به نفع تون هستش یا اگه اونو بخرین.
 • اگه در توان مالی تونه، وام خونه تون رو کامل بدین. واسه خیلی از افراد خرید یک خونه بزرگ ترین خرید زندگیه و بیشترین مبلغ رو واسه اون می پرازن. واسه همین خوبه که وام خونه تون رو عاقلانه برگردوندن کنین. هدف شما در برگردوندن وام خونه به کمه کم رساندن بهره وام و هزینه های بانکی و هم ایجاد تعادل در بقیه ی بودجه تونه.
 • زودتر وام رو برگردوندن کنین. پنج تا هفت سال اول وام خونه، معمولا وقتیه که برگردوندن سود در بالاترین حد قرار داره.
 • طبق اون چیزی که دارین و برابر با درآمد واقعی تون خرج کنین، نه برابر با درآمد خیالی تون. شاید فکر کنین درآمد بالایی دارین، اما اگه واقعا مقدار پولی که سر ماه به حساب تون واریز می شه این تصور رو تأیید نکنه، دارین خودتون رو گول میزنین. اولین و مهم ترین اصل در خرج کردن پول اینه: فقط پولی رو که دارین خرج کنین، مگه اینکه شرایط اورژانسی و لازم پیش بیاد؛ از خرج کردن پولی که انتظار به دست آوردنش رو دارین پرهیز کنین. اینجوری از زیر بار قرض رفتن خلاص میشید و آینده روشنی ازلحاظ مالی دارین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت کیفیت کامل چیه؛ نگاهی به اصول و فرآیندهای اون 

۳. سرمایه گذاریای هوشمندانه انجام بدین

با گزینه های مختلف سرمایه گذاری آشنا شید

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

وقتی کودکی و نوجوونی رو به پایان می رسانیم و وارد دنیای بزرگسالان میشیم، تموم تصوراتی که نسبت به پول داشته ایم کمرنگ میشه و با دنیای جدیدی روبرو خواهیم شد. در کودکی و نوجوونی تصورمون از درآمد فقط حقوق و دستمزد بود. حالا می بینیم که درآمد خانوار، از راه های متنوعی تأمین می شه، که فقط یکی از اونا حقوق و دستمزدیه که سر ماه به حساب مون واریز می شه. در این زمونه که می بینیم دنیای امور مالی و پول سخت تر از اینه که خیال می کردیم. ما می بینیم که واقعا گزینه هایی واسه مبادله شکلای مختلف خیالی هست؛ با دنیای سهامای پیچیده و بازار بورس بیشتر آشنا میشیم. هرچقدر که بیشتر با اسناد مالی و تواناییای اون آشنا شیم، بهتر می تونه پول مون رو سرمایه گذاری کنیم.

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

از هر برنامه اداره یا شرکت خود که مربوط به بازنشستگیه، بهره مند شید

در اداره خود بررسی کنین و ببینین کارفرما صندوق مستمری واسه کارمندان جفت و جور کرده یا نه. کارکرد این صندوقا باید طوری باشه که به طور خودکار، مقداری از حقوق ماهانه تون واردش شه تا بتونین زمان بازنشستگی تون از اون استفاده کنین. این یکی از راه های عالی واسه پس انداز پوله، چون قبل اینکه حقوق به دست تون برسه، کس دیگری مقداری از اونو واسه شما پس انداز کرده. در این رابطه با واحد منابع انسانی شرکت خود صحبت کنین.

اگه می خواید وارد بازار بورس شید، بدونین بورس جای قمار نیس

خیلی از افراد سعی می کنن در بازار بورس وارد معامله روزانه شن و هر روز روی سود و زیانای کوچیک در سهامای تکی شرط بندی کنن. با اینکه خُبره ی این کار می تونه خوب از این روش پول دربیاورد، باید دونست که این روش خطر خیلی بالایی داره و بیشتر مثل قماره تا سرمایه گذاری. پس اگه به فکر سرمایه گذاری در بورس هستین و می خواید سرمایه گذاری امنی داشته باشین، خوبه بدونین که فهرستی از صندوقای قابل معامله در بورس و صندوقای سرمایه گذاری مشترک هست که می تونین یک کارگزار بورس رو انتخاب کنین تا از طرف شما به سرمایه گذاری بده. صندوقای سرمایه گذاری واسه خرید سهام گزینه امنی هستن و خطر کمتری دارن. در این صندوقا چندین سبد سهام باهم جمع شدن تا خطر به کمه کم برسه.

خود رو بیمه کنین

عاقلان انتظار موارد یهویی رو دارن و خود رو خوب واسه روبرو شدن با حوادث و اتفاقات ناخواسته آماده کردن. از بین بیمه هایی که می تونین اونا رو در نظر داشته باشین میشه به این بیمه ها اشاره کرد:

 • بیمه عمر (اگه شما یا همسرتون یه دفعه فوت کردین)
 • بیمه سلامت (واسه تأمین مخارج یهویی ی بیمارستانی و درمانی)
 • بیمه خونه (واسه آسیبای وارده بر خونه)
 • بیمه سوانح و حوادث (واسه پوشش خسارات به دلیل زلزله، سیل، آتیش سوزی و دیگر بلایای طبیعی)

۴. حساب پس انداز خود رو بسازین

تا جایی که می تونین درآمدهایتان رو پس انداز کنین

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

پس انداز کردن رو به اولویت زندگی خود تبدیل کنین. حتی اگه بودجه ی محدودی دارین، سعی کنین ۱۰ درصد از کل درآمدهای خود رو پس انداز کنین. اگه سودی رو که روی حساب پس اندازتان میاد هم درنظر بگیرین، مبلغ زیادی پشت انداز خود دارین. پس تا جایی که می تونین پس انداز کنین تا خود و خونواده تون آتیه ی درخشانی به دید مالی داشته باشین.

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

تا جوون هستین پس انداز کنین

حتی اگه هنوز دانشجو هستین هم باید به فکر پس انداز باشین. اگه زودتر پس انداز کنین و بعد اون پس انداز رو (مثلا در صندوق سرمایه گذاری مشترک) سرمایه گذاری کنین، می بینین که مبلغی که اول مثل یک گلوله ی برفی بود، حالا به یک بهمن تبدیل شده. آینده نگری همیشه به نفع تونه.

یک حساب لازم باز کنین

پس انداز یعنی درآمدی رو که می تونین اونو خرج موارد بیهوده و غیرضروری کنین، کنار بذارین. داشتن درآمد قابل خرج، یعنی اینکه زیر بار قرض و بدهی نرفته باشین. زیر بار قرض و بدهی نرفتن، یعنی آماده ی وضعیتای یهویی بودن. پس، یک حساب لازم واسه روز نکنه، واقعا می تونه پشت انداز کردن پول به شما کمک کنه.

واسه هزینه های سه تا شش ماه آینده پول کنار بذارین

وقتی واسه بازنشستگی شروع به پس انداز کردین، و در حساب لازم خود پول داشتین، واسه هزینه های سه تا شش ماه هم پول کنار بذارین. بار دیگر باید خاطرنشان کنیم که پس انداز یعنی خود رو آماده ی وضعیتای نامعلوم و یهویی کردن. اگه شرکت شما به فکر کاهش نیرو افتاد، چه؟ اگه از کار بیکار شدید، یا به مریضی سختی گرفتار شدید که کار کردن واسه چند ماه واسه تون ممکن نبود هزینه های زندگی تون رو که باید پرداخت کنه؟ واسه همین باید واسه تأمین هزینه های سه تا شش و یا حتی نُه ماه خود پول کنار بذارین.

بدهیای خود رو برگردوندن کنین

خواه وام خونه گرفته باشین، یا وام ازدواج، به محض اینکه پول دست تون اومد اونا رو برگردوندن کنین. اول از همه وامی رو برگردوندن کنین که بیشترین بهره رو داره. بعد به سراغ وامای دیگر برید و اونا رو برگردوندن کنین تا در آخر همه بدهیای خود رو صاف کرده باشین.

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ یه قدم که جیب تون رو پر پول نگه می داره  آموزشی

واریزیای صندوق بازنشستگی تون رو افزایش بدین

اگه به سنای ۴۵ تا ۵۰ سال رسیده اید و تا به حال واسه بازنشستگی خود پس انداز نکردین، وقت اینه که همین حالا این کار رو بکنین. در این سنای، اولویت شما باید پس انداز واسه زمان بازنشستگی و ازکارافتادگی تون باشه. اگه نمی دونین از کجا باید شروع کنین، بهتره با یک مشاور مالی خبره مشورت کنین و از راهنماییای اون در این مورد کمک بگیرین. این مشاوران مالی به شما کمک می کنن تا پول خود رو به بهترین روش سرمایه گذاری کنین. شاید با خود بگید که واسه این کار باید مبلغی هم به اونا پرداخت کرد! اما باید بدونین که از یک طرف در ازای دریافت کمک به اونا پول می پردازید و از طرف دیگر، اونا واسه شما پول میسازن. پس ضرر نمی کنین.
دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید