شمام بعضی وقتا و بیگاه سرمسائل مالی با همسرتون دعوا و جر و بحث می کنین؟ پول و مسائل مالی، محور اصلی صحبتاتون و همسرتانه؟ اجازه بدین یک مورد از این بحثا رو واسه تون تعریف کنم تا درک تون نسبت به این موضوع بیشتر شه. فرض کنین خانوم «الف» و آقای «ب» زن و شوهر هستن. روزی خانوم «الف» در حال انجام کارای منزله که زنگ خونه به صدا در میاد و آقای «ب» با جعبه ای وارد منزل می شه؛ وسط هال وای میسته و با ذوقی کودکانه بسته رو باز می کنه و می گه: آخرش دستگاه پخش فیلم رو خریدم. یهو احساسی دوگانه به «الف» جمله میاره. به چه دلیل دوگانه؟! چون شوق همسرش اون قدر زیاده که ندایی داخلی به «الف» می گه راجبه قیمت اون بحث و کنجکاوی نکنه و از طرف دیگر در سرش علامت سؤال بزرگی تشکیل شده و می خواد بدونه این دستگاه پخش فیلم از همون پولیه که بعد از ماه ها سختی، پس انداز کرده بودن؟ بله متأسفانه این پول از روی ذخیره پس انداز خرید خونه ورداشته شده. فکر می کنین «الف» چه کاری می کنه؟ کاری که بیشتر خانوما در این مواقع انجام میدن: فریاد می کشه و «ب» رو به خودخواهی متهم می کنه، اما آقای «ب» دلیل تراشی می کنه و باور داره تماشای فیلمای قشنگ در کنار همدیگه ارزش بیشتری نسبت به پس انداز کردن داره. این جاست که بحث مدیریت مالی خونواده جدی می شه. اگه قبول کنین که اقتصاد و فرهنگ روی یک دایره قرار گرفتن و در تشکیل به هم کمک می کنن، خوب درمی یابید که مدیریت مالی خونواده نه تنها چیزی ضروریه، بلکه در رشد و موفقیت و رضایت و شادی خونواده هم مهمه. ازدواج شما تنها با عشقی عاشقونه دووم نمی آورد؛ بلکه مسئله اقتصاد و مدیریت مالی خونواده، یکی از اساسی ترین موضوعات در هر خونوادهه و باید خیلی بهش توجه کرد. رفاه اقتصادی در گرو مدیریت مالی خونواده و با این نکته که پول خوشبختی نمی آورد، اما بی پولی بدبختی میاره، همراهه. مشکلاتی که باعث ضعف در مدیریت خونواده و بالطبع، اختلاف بین همسران و اعضای خونواده می شه، شامل مواردی چون مشکلات رفتاری، از دست دادن درک اقتصادی و… است.

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی
مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی
مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

رفتار مالی هر شخص

خیلی از مشکلات مالی به دلیل تصمیمات نابخردانه ایجاد می شن. تحقیقات نشون می ده که بیشتر اختلافات و مشکلات مالی با دلایل غیرمالی به وجود بین؛ دلایلی که ریشه در مشکلات رفتاری افراد دارن. بعضی از این رفتارها شامل:

 • خریدهای یهویی و بدون برنامه؛
 • مادی گرایی تندرو؛
 • نگرانیای بی ارزش اجتماعی مثل چشم و هم چشمی؛
 • استفاده ابزاری از پول واسه سلطه گری و کنترل بقیه؛
 • و اعتیاد به خرید و … است.

عوامل مربوط به هویت، شخصیت، احساسات و نگاه افراد نسبت به پول و مادیات در مدیریت مالی خونواده و شخص بسیار تأثیرگذاره. پول با احساسات ما رابطه بسیار نزدیکی داره. شاید شمام تا الان از پول با اهدافی چون نفوذ در دل بقیه، استفاده کرده باشین. شاید واسه خرید هدیه با اهدافی چون خودنمایی، به دست آوردن دل فردی خاص حتی پول هم قرض کرده باشین؛ شاید واسه فرار از فشارها و عوض کردن حال و هوای خودتون به خرید می روید. در هر حال حرف اصلی اینه که پول و احساسات به هم ربط دارن. شخصیت هم رابطه تنگاتنگی با پول و نحوه ی مدیریت مالی شما داره. فرض کنین خانوم خونه فردی سهل گیر و ولخرجه، به طور عادی، اینجور فردی به بودجه بندی، برنامه ریزی مالی و … اهمیت زیادی نمی ده. از سویی دیگر اگه فردی خیلی منظم، اهل برنامه ریزی و سلطه جو و مدیر باشه، در مدیریت مالی خونواده متفاوت عمل می کنن و واسه مخارج تفریحی و غیر لازم مخارجی رو در نظر نخواد گرفت. رفتار شما ریشه در کودکی تون داره. از طرف دیگه پول هم وسیله مناسبی واسه سلطه، نفوذ، ایجاد ترس یا حتی دوری شدن از اجتماعات خاصیه. اگه روشن تر بگیم، متأسفانه در این جهان خاکی اون چیزی که به عنوان چرک کف دست شناخته می شه، کنترل خیلی از چیزها رو به دست گرفته و پس وجودش قدرت زیادی به افراد می بخشه و واسه همین تا این اندازه مهم و پررنگ شده. در بعضی موارد رفتار ما از چیزی که در کودکی تجربه کردیم، نشأت میگیره. وقتی والدین شما همیشه در مورد پول، مسائل مالی و مدیریت مالی خونواده بحث می کردن، به احتمال زیاد شما در بزرگسالی فردی شدین که با همسرتون همیشه در این باره حرف میزنین و بحث می کنین. یا اگه همسر شما در خونواده ای متمول رشد کرده باشه، شاید با کلماتی چون برنامه ریزی مالی و پس انداز بیگانهه.

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی
مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

روابط و رفتار مالی

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

نوع روابط شما به ویژه در مورد ی زناشویی اثر زیادی بر روش و عملکردتون در مدیریت مالی خونواده داره. محققان فهمیدن که ویژگیای زیر در ازدواج، امنیت مالی رو تحت تاثیر قرار می ده:

 • ارتباطات نامؤثر و ضعیف؛
 • کنترل و قدرت طلبی بر دیگری؛
 • نقشای تعریف نشده؛
 • بی احترامی؛
 • بی اعتمادی.

ارتباطات نامؤثر و ضعیف

ارتباطات مؤثر در مورد مسائل مالی و اهداف اقتصادی خونواده بسیار ضروریه. با نگاه همسرتون نسبت به پول آشنایی دارین؟ اهداف مالی اونو میدونید؟ قبل از خریدهای گران و سنگین با همسر خود مشورت می کنین؟ در مورد پول مازادی که به عناوین مختلف مثل هدیه، تخفیف و… به دست تون می رسه، توافق و برنامه ریزی دارین؟ همه اینا به معنای داشتن ارتباطات مؤثره که می تونه بر مدیریت مالی خونواده شما اثر بزاره.

نزدیکی احساسی و عاطفی

از احساسات خود نسبت به پول و مسائل مالی باخبر هستین؟ میدونید به چه دلیل مسائل مالی این قدر واسه همسرتون مهمه و موجب استرس و اضطراب اون می شه؟ میدونید به چه دلیل پس انداز کردن واسه اون این قدر اولویت داره؟ شاید دلیل اون، مشکلات و تجربه هاییه که در کودکی با خونواده اش داشته. نزدیکی احساسی و عاطفی یعنی باخبر بودن از احساسات همسر خود در مورد مسائل مالی که این شما رو در مدیریت مالی خونواده به شکل مؤثرتر و بهتر کمک می کنه.

احترام دو طرفه و توجه کاری

شمام از پول به عنوان اسلاح ای واسه کنترل همسرتون استفاده می کنین؟ شمام در صورت عصبانیت از دست همسرتون به خرید می روید و واسه اینکه روی اعصابش راه برید هرچه پول در حسابش داره رو خالی می کنین؟ شما به میل و علاقه همسرتون واسه خرید اسباب و اثاثیه نو مثل عوض کردن پردها یا علاقه اون به پس انداز واسه سفر به جایی دیدنی بی توجه هستین؟ احساسات همسر خود رو در تصمیمات مالی در نظر می گیرین؟ توجه به این مسائل به معنای احترام دو طرفه و توجه کردن در روابط خانوادگیه.

عشق و اعتماد

شما و همسرتون به علاقه و احترامی که از درون نسبت به هم دارین، واقف هستین؟ در مورد درآمد و مسائل مالی با همسرتون روراست هستین؟ عشق و اعتماد موجب می شه که زن و شوهر با همدیگه صادق باشن و خیلی شفاف و بدون دروغ همدیگه رو از مسائل مالی خود باخبر کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مبایعه نامه چیه و نحوه تنظیم اون چیجوریه؟ 

درک و تفاهم پیدا کنین

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

 • بدونین که هر فرد ارزشا، استانداردها و اهداف متفاوتی داره. این فرق بر دیدگاه اون نسبت به پول و نحوه ی استفاده از اون اثر می ذاره؛
 • سعی کنین قوانین مالیِ جاری و عادی در خونواده همسرتون رو بشناسین و روش تاثیرگذاری اونو روی همسرتون درک کنین؛
 • در مورد الگوهای مالی خونواده با همسرتون رو راست صحبت کنین. قوانین مالی و روش مدیریت مالی خونواده تون رو آزمایش کنین و واسه تغییر یا حفظ اونا تصمیم گیری کنین؛
 • مهارتای مدیریت مالی خونواده رو با کمک گرفتن از منابع علمی مثل کتابا، سمینارها و مشاوران تقویت کنین؛
 • انگیزهای مخفی در عادتای مالی خود رو کشف کنین. واسه چشم و هم چشمی یا وجهه ی اجتماعی پول خرج می کنین؟ از پول واسه جلب توجه و علاقه بقیه کمک می گیرین؟ کنترل و مدیریت مالی خونواده رو به خاطر نبود اعتماد به همسرتون در دست گرفتین؟
 • برنامه ای مالی واسه خونواده تهیه کنین و اونو به همه اعضا آموزش بدین. مثلا بودجه بندی و سازوکار پس انداز رو واسه همه اعضا توضیح بدین.

رفتار مالی خود رو تغییر بدین

 • شرایط مالی رو با تهیه بودجه مدیریت کنین؛
 • مسئولیتا و نقشای مالی خود و همسرتون رو به طور دقیق تعریف کنین؛
 • دخل و خرج تون رو با هم هماهنگ کنین؛
 • نیازها و خواستها رو در دو فهرست جداگونه بنویسین؛ حتی در زمانی که افزایش درآمد دارین، روند مخارج رو ثابت نگه دارین.
 • متناسب با وضعیت مالی خود و اعضای خونواده، مجوز خرج کردن و برنامه ریزی جداگونه اقتصادی رو هر چند به شکل جزئی به اعضا بدین.

صرفه جویی کنین

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

 • از خریدهای یهویی و بی برنامه پرهیز کنین. فهرست خرید تهیه کنین و بهش وفادار بمونین. همه کارتای اعتباری خود و پول هاتون رو همیشه همراه خود نبرین. قبل اینکه اقدام به خرید چیزی بکنین که دل تون خواستهه، کمی در انجام اون تأخیر داشته باشین و صبر کنین. به احتمال زیاد این علاقه یهویی رو فراموش می کنین و بعدا از اینکه پول تون رو خرج نکردین، خوشحال میشید؛
 • واسه مخارجی که هر کدوم از همسران می تونن داشته باشن، سقف و محدود کردن مشخص کنین. این محدود کردن بسته به درآمد و سطح و سبک زندگی شما متفاوت هستش؛
 • واسه خریدهای گرون و سنگین شریک پیدا کنین. مثلا می تونین با همسایهای خود واسه خرید وسیله ای که کاربرد مشترک داره، شریک شید؛
 • هزینه های جانبی و مخفی رو که در حواشی خرید ایجاد می شه، شناسایی کنین. مثلا در مجتمع خرید به قصد خرید لباس رفته اید، از خوردن ناهار یا چیزای اضافی صرف نظر کنین؛
 • برنامه ای ۳۰ روزه واسه خرید خوار و بار خود تهیه کنین تا اسراف یا زیاده روی صورت نگیرد؛
 • مخارج مربوط به پرداخت قروض و واما و … رو در اول برنامه ریزی مالی خود مدیریت کنین و سعی کنین هرچه زودتر قرضای خود رو پرداخت کنین. بدهکاری نباید به وضعیتی دائمی تبدیل شه؛
 • کمه کم به اندازه ۳ ماه از درآمد خود، واسه روز نکنه پس انداز کنین. اگه خونواده شما فقط یک نون آور داره این مدت رو به ۶ ماه زیاد کنین؛
 • بیمه عمر، پزشکی و اموال رو با شرایط زندگی خود برابری بدین و ببینین خدمات قابل قبول هستن یا نه.

ارتباطات ضعیف

 • نمود مالی این ضعف:

مبلغ پس اندازشده واسه تحصیل بچتون رو بدون اجازه همسرتون خرج کردین یا یکی از چکای همسرتون برگشت خورده س چون بهش نگفته اید که هفته پیش از حساب اون یک تبلت یا موبایل جدید خریده اید.

 • روش مقابله:

با همسرتون جلسات ماهانه و هفتگی بذارین و در مورد مسائل مالی خود صحبت کنین. اهداف مالی مشترک مشخص کنین و قبل از خرید و سرمایه گذاری با هم مشورت کنین.

کنترل و قدرت طلبی در روابط

مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ " آموزشی

 • نمود مالی این ضعف:

همسرتون از دست رئیس بازیاتون خسته می شه و به خرید میره و هرچه که می خواد می خره، علتش هم یه جور انتقام جویی مخفی واسه عصبانی کردن شماس. زورگویی شما باعث این طغیان شده. نمو دیگش وقتیه که همه امور و مدیریت مالی خونواده رو بر عهده می گیرین و نمی ذارین همسرتون کوچیک ترین دخالتی داشته باشه، یعنی جایی از کارتون می لنگد.

 • روش مقابله:

هر کدوم از زن و شوهر باید اجازه ای واسه کنترل بخشی از امور مالی داشته باشن. این اجازه از مشورت و توافق دوجانبه حاصل می شه. یعنی یه جور تقسیم کار و تأثیرگذاری واسه هر فرد در نظر گرفته می شه. نقشا و مسئولیتا رو باید به طور دقیق تعریف کرد و هر کدوم از زن و شوهرا یکی از وظایف خرید، سرمایه گذاری، پرداخت قبوض یا بودجه بندی رو مسئول شه.

نقشای تعریف نشده

 • نمود مالی ضعف:

شما فکر می کنین همسرتون قبضای آب و برق و… رو پرداخت کرده و اون فکر میکنه شما این کار رو کردین. در حالی که هیچ قبضی پرداخت نشده و این نتیجه نبود تعریف و درست نقش مالی هر کدوم از طرفینه.

 • روش مقابله:

نقشا، وظایف و مسئولیتا رو تقسیم و تعریف کنین و نذارین امور مالی بی برنامه و شلخته پیش برن.

خودخواهی

 • نمود مالی ضعف:

مبلغ پس انداز رو صرف خرید چیزی می کنین که فقط مورد علاقه خودتونه یا مبلغ پس انداز و ذخیره خود رو از همسرتون مخفی می کنین تا اونو اون طور که دوست دارین، خرج کنین.

 • روش مقابله:

نیازها و خواستهای اعضای خونواده رو در نظر بگیرین و از خریدهای یهویی و غیرضروری پرهیز کنین. یا در مورد برنامه ها، انتظارات و تجارب همسر خود با اون حرف بزنین و سعی کنین احساسات همدیگه رو درک کنین.

بی احترامی

 • نمود مالی ضعف:

به همسر خود همیشه الفاظ ناشایستی چون خسیس یا گدا نسبت میدید. یا اینکه تفریحات و علایق اونو مسخره می کنین و دوست ندارین واسه رسیدگی به اونا حتی پول کمی هزینه شه.

 • روش مقابله:

درک و احترام خود نسبت به نگاه همسرتون به پول رو بالا ببرین و به احساسات اون موقع صحبت از مسائل مالی توجه کنین.

بی اعتمادی

 • نمود مالی ضعف:

کنترل و مدیریت امور مالی و مدیریت مالی خونواده رو کلا به دست گرفتین و اجازه هیچ دخالتی به همسرتون نمی بدین.

 • روش مقابله:

هر فرد باید نقشی در مدیریت درآمد و خونواده داشته باشه؛ طوری که واسه مدیریت بخش ی مسئولیتش احتیاجی به پاسخگویی به بقیه نداشته باشه. یادتون نرود که حس استقلال واسه هر فرد بسیار مهمه.

منبع : foreverfamilies.byu.edu


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید