تا ساعتا بعد از برخورد کشتی تایتانیک با کوه یخ فقط کاپیتان و تعداد انگشت تعدادی از ملوانان ارشد می دونستن که کشتی غرق میشه. برابر بررسی کارشناسان، بی خبر نگاه داشتن کارکنان و مسافران به فاجعه ای منجر شد که در صورت آگاهی اونا از وضعیت موجود می تونست باعث کاهش میزان خسارات شه. بی خبر نگاه داشتن، نشونه اصلی مدیریت قارچیه که مبنای اون بی اطلاعی و یا کم اطلاعی کارکنان در مورد کارکرد، راهبردها و وضعیت سازمانه.

 

مدیریت قارچی

مدیریت قارچی روشی عادی در مدیریته که بر مبنای اون کارکنان از اهداف، راهبردها و ایده های کلی شرکت مطلع نیستن و رابطه بین کارای محوله با اهداف شرکت هم واسه اونا مشخص نیس. ، درست مثل به پرورش قارچ؛ کارکنان به مثل قارچ در تاریکی، اینجا یعنی نبود دسترسی و باخبر شدن از اهداف کاری و اصلی شرکت، قرار می گیرن و هم به شکل ای که از کود واسه پرورش و رشد قارچ استفاده می شه، اونا فقط به اطلاعات و منابعی دسترسی دارن که واسه به انجام رساندن کار و وظیفه به عهده ی ایشان سپرده شده.

  1. بر مبنای یکی از تحقیقات مربوط به مدیریت سازمانی:بیشتر از ۸۰ درصد کارکنان خواهان این هستن که مدیران اطلاعات بیشتری در مورد سازمان در اختیار اونا بذارن.
  2. بیشتر از ۲۵ درصد سوال شوندگان در دور و بریا خود کسائی رو می شناسن که کار خود رو به دلیل نبود شفافیت لازم در مورد راه و روش و روش سازمان ترک کردن.
  3. بیشتر از ۵۰ درصد کارکنان باور دارن که دسترسی به اطلاعات و داده های مربوط به سازمان، اثر زیادی در افزایش کارکرد و بهره وری اونا داشته.

مدیریت قارچی چیه و چیجوری میشه اون رو کنترل کرد؟ " آموزشی

نشونه های مدیریت قارچی

شاید در نگاه اول هیچ مدیری قبول نکنه که با مشکل مدیریت قارچی روبروه، پس شناخت نشونه های اون به درک موضوع و بالتبع حل اون کمک می کنه.

نبود تمرکز کارکنان طبق اهداف و روشای سازمان

وقنی کارکنان از اهداف و شاخصای اصلی کارکرد (KPIs) دلخواه سازمان آگاهی پیدا نمی کنن، پس نمی تونن با اونم جهت شن. توضیح اهداف شرکت، این امکان رو به کارکنان می ده که کا آزاد رو طبق اهداف و راه شرکت با تمرکز، نوآوری و بهره وری بیشتری به انجام برسانند. دسترسی دایمی به داده های مربوط به شاخصای اصلی کارکرد، کارکنان رو قادر می سازه تا اقدامات اصلاحی لازم رو بکنن و از فرصتای موجود بهتر استفاده کنن.

کارکنان خودشون بدنبال اطلاعات در مورد کارکرد سازمان هستن

بررسیا نشون میده وقتی مدیریت شفاف نیس بیشتر از ۵۰ درصد کارکنان درصدد یافتن داده های مربوط به کارکرد سازمان هستن. یکی از راه های شناسایی مدیریت قارچی بررسی رفتار کارکنان در روبرو شدن با مدیرانه. وقتی به خواستهای زیاد کارکنان واسه دسترسی به اطلاعات در مورد وضعیت شرکت بی توجهی صورت گیرد، اونا در روبرو شدن با مدیریت درصدد یافتن هر نوع اطلاعات یا حتی سرنخایی مربوط به کارکرد سازمان هستن. روش موثرتر اینه که در مواقع ضرورت، مدیران بصورت خود جوش، شرایط رو واسه کارکنان توضیح و اطلاعات لازم رو در اختیار اونا بذارن.

کارکنان شما در تصمیم گیری خود استقلال ندارن و دایما از شما کسب تکلیف می کنن

مدیریت قارچی چیه و چیجوری میشه اون رو کنترل کرد؟ " آموزشی

در نبود باخبر شدن از راه و روش ها و راهبردها، کارکنان وسیله لازم واسه گرفتن تصمیمات کامل رو ندارن. واسه همین دایما از مدیران کسب تکلیف می کنن چون اونا رو مطلع میدونن. حتی در سازمانایی که تصمیم گیری در لایه های بالای مدیریت انجام می شه، انتقال بهینه ی داده ها و اطلاعات به کارکنان یعنی دست یافتن به راه حلایی که در مرحله تصمیم سازی در اختیار شما قرار میگیره؛ مطمئنا، این موثرتر از گزینه هاییه که در بی خبری و بدون در اختیار داشتن اطلاعات لازم در مورد یک موضوع از طرف کارکنان پیشنهاد داده می شه.

اصل مدیریت قارچی

مدیریت قارچی از دو مشکل اصلی سر میگیره: از دست دادن اطلاعات و نبود دسترسی همگانی به اونا. یک موقعیت تقریبا عادی اینه که از پایه داده های منظم در مورد کارکرد سازمان وجود ندارن تا بشه اونا رو در اختیار کارکنان گذاشت. سازمان، اِشراف درستی بر کارکرد خود نداره چون داده ها بین بخشا و وسایل مختلف پراکنده هستن و روشی واسه انسجام و تبدیل اونا به اطلاعات مفید وجود نداره.

در مرحله بعدی ممکنه داده ها موجود باشن ولی به دلایل مختلف در اختیار کارکنان قرار نگیرند. یکی از دلایل این موضوع ترس از به اشتراک گذاشتن اطلاعات با کارکنان به دلیل نگرانی از نتایج پیش بینی نشده ی اینه. در موارد دیگر سازمانا ارزش و اولویت کمی واسه این موضوع قایل هستن، پس هزینه و زمان لازم رو واسه آماده سازی داده ها و اطلاعات اختصاص نمی دن و این باعث نبود روشی موثر واسه به اشتراک گذاری اطلاعات با کارکنان می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   گفتگو در خونواده با چند راه حل موثر و کارا که روابط شما رو محکم نگه می داره "

راه های کنترل مدیریت قارچی

سه روش موثر در کاهش مدیریت قارچی، اندازه گیری، به اشتراک گذاری و قابل فهم کردن داده ها و آمارها هستن.

اندازه گیری؛ هر کار قابل سنجشی، انجام شدنیه

قدم اول، توضیح شاخصای سنجشه. شاخصای اصلی کارکرد سازمان باید بر مبنای اهداف و روشای کلی سازمان توضیح شه. شاخصای مشخص شده باید بر مبنای وضعیت الان، راه رسیدن به اهداف واسه موفقیت سازمان رو صاف کنن. جدا از اینکه مشخص کردن شاخصای اصلی در سطح کلان، هر بخش و واحد هم باید شاخصای اصلی کارکرد خود رو منطبق با شاخصای کلان تعریف و اندازه گیری کنه. این باعث می شه که هر بخش از سازمان بتونه کارکرد خود رو بر مبنای شاخصای کلان بسنجد. این امکان ممکن می شه تا اطلاعات جمع آوری شده از همه بخشا به شکل منظم، کارکرد کلی سازمان طبق اهداف و روش ها رو قابل اندازه گیری کنه.

مرحله بعد، تصمیم بر نحوه ی اندازه گیری و امتحان شاخصای اصلی عملکرده. الان حجم داده ها و اطلاعات بیشتر از هر زمان دیگریه که تا کنون تجربه کردیم. پس مهمه که وسیله لازم واسه اندازه گیری و انسجام داده ها واسه درآورده نتایج همیشه در دسترس باشه. بخاطر این، سرمایه گذاری روی کامل سازی داده ها غیر قابل اجتنابه اما بازگشت این سرمایه قطعیه چون بر مبنای تحقیقات، بیشتر از نصف کارکنان در اختیار داشتن اطلاعات رو عامل بسیار مهمی در بهره وری و اشتیاق خود میدونن.

اشتراک گذاری؛ در اختیار گذاشتن اطلاعات واسه همه و بدون محدود کردن

پس از تولید اطلاعات، کامل سازی و به اشتراک گذاری داده ها از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. نکته مهم اینه که داده ها باید تا امکان داره همیشه در اختیار همه کارکنان قرار بگیره. تولید گزارشای ماهانه یا هفتگی و ارسال اونا در ایمیل روش خیلی موثری نیس چون خیلی از آمارها ممکنه در همون دوره زمانی گزارشا دستخوش تغییر شه و این باعث می شه که کارکنان نتونن نوسانات رو درست مورد آزمایش بذارن. پس باید داده ها رو تا جای ممکن همیشه به اشتراک گذاشت.

اطلاعات مربوط به کارکرد سازمان باید در اختیار همه باشه، نه فقط مدیر عامل. هر یک از کارکنان باید امکان دسترسی به داده ها رو داشته باشن تا بتونن به شکل ی موثر عمل کنن. این به کارکنان اجازه می ده تا به اصطلاح «در تاریکی شمشیر نزنند» و اقداماتشان رو به طور همیشگی اندازه گیری کنن و واسه رفع نواقص به راه بهتری اقدام کنن.

بهترین راه حل، طراحی یک صفحه اعلان مجازی (Dashboard) است که شامل همه شاخصای اصلی کارکرد باشه. نصب یک صفحه نمایش دیواری و نمایش این اعلان به شکل دایمی این انگیزه رو ایجاد می کنه که تیم همیشه داده ها رو رصد کنه و نسبت بهش واکنش لازم رو نشون بده.

مدیریت قارچی چیه و چیجوری میشه اون رو کنترل کرد؟ " آموزشی
نمونه یک صفحه اعلان مجازی

قابل فهم کردن؛ داده ها رو قابل فهم کنین

قابل فهم کردن داده ها سخت تر از اینه که به نظر می رسه. خیلی از شرکتا هنوزم به نرم افزار اکسل شرکت مایکروسافت تکیه می کنن که روشی وقت گیر و خیلی غیرموثره. خوندن داده های نپخته در صفحه های اکسل توانایی استنتاج رو کم می کنه و حتی به سوء برداشت و تفسیر غلط هم میرسه.

موضوع ی دیگر چشمی کردن اطلاعاته. مغز آدم توانایی برداشت سریع و دقیق از خیلی از روشای عادی نمایش اطلاعات رو نداره؛ واسه همین، قابل فهم کردن داده ها از راه نمایش بهینه از اهمیت فوق العاده ای برخورداره.

اشتباهات عادی در چشمی کردن

  1. اینجا به چند مورد از اشتباهات عادی در چشمی سازی و نحوه ی پرهیز از اونا اشاره می کنیم:
  2. به جای تمرکز بر زیبایی به قابل فهم بودن اهمیت بدین.
  3. تنوع بیشتر از حد رنگ باعث کاهش کارکرد مغز در درک اطلاعات می شه. سعی کنین از رنگا فقط واسه مشخص کردن اطلاعات مهم استفاده کنین.
  4. استفاده زیاد از تکنیکای چشمی مثل اندازه، رنگ و نوع قلمای مختلف و یا متحرک کردنای زیاد، باعث گمراه شدن از نکات اصلی می شه.

در آخر به تعداد محدودی از تکنیکای چشمی سازی مثل رنگ، اندازه و نوع قلم براتون کافیه تا مخاطب از منظور اصلی دور نشه.

جمع بندی

در کل علایم مدیریت قارچی همونطور که در بالا اشاره شد خیلی راحت قابل شناسایی هستن. گرچه، با استفاده روشایی که توضیح داده شد، میشه به روش موثری از مدیریت قارچی پرهیز کرد و با اندازه گیری داده ها و به اشتراک گذاری، ذهن کارکنان رو روی اهداف سازمان متمرکز کرد.

منبع : www.geckoboard.com

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید