وقتی در جایی منتظر هستین، انگار زمان از حرکت وای میسته. هرچه این انتظار طولانی تر شه، شمام بی حوصله تر و کلافه تر میشید و حتی ممکنه به خاطر روحیه ی بدی که پیدا کردین، بقیه ی روزتون رو هم از دست بدین. اینجور شرایطی واسه همه پیش میاد؛ بعضی وقتا می تونین از قبل پیش بینی کنین که قراره منتظر بمونین و بعضی وقتا هم نه. پس به نفع خوتانه که دیدتون به زمان انتظار رو تغییر بدین و به کارای جالبی فکر کنین که می تونین در این اوقات انجام بدین. مطالب زیر، چند ایده ی کاربردی و جدید در اختیار شما قرار میدن که امتحان کردن شون خالی از لطف نیس. دفعه ی بعد که مجبور شدید منتظر بمونین، اونا رو به کار ببرین تا این زمان سریع تر بگذره و شمام بتونین مدیریت زمانای مرده خود رو بدست بگیرین.

 

همه شما در اینجور موقعیتایی بودین: به موقع به مطب دکتر مراجعه می کنین، اما متوجه میشید اونا از برنامه زمانی شون عقب ان و ۴ نفر دیگر که قبل از شما نوبت داشتن، هنوز منتظر ند؛ ساعتا در فرودگاه منتظر می مانید، اما درنهایت اعلام می کنن پرواز شما تأخیر داره یا ساعتش عوض شده؛ مراجعه کوتاه تون به اداره پست، یک ساعت طول می کشه.

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

اگه پدر یا مادر هستین، به خاطر فعالیتای مختلفِ مربوط به فرزندان تون (مثل تمرین فوتبال، درسای شنا، کلاسای پیانو و…) شاید زمانای انتظارِ ازپیش برنامه ریزی شده دارین. هنگامی که سرتون شلوغه و تحت فشار هستین، حتی انتظاری کوتاه هم تموم نشدنی به نظر می رسه. هر لحظه ای که منتظر می مانید، دقیقه ایه که هدر میره و دیگر برنمی شه. اگه برنامه مفیدی واسه استفاده از «زمان انتظار» نداشته باشین، ممکنه خسته کننده ترین زمان باشه. بااین حال فقط با کمی برنامه ریزی، نه تنها می تونین این زمان رو به زمانی پُربار تبدیل کنین، بلکه ممکنه با کمال تعجب فهمیده باشین که مشتاق اونم هستین.

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

۱۰ نکته زیر به شما کمک می کنن از زمانای انتظارتان بیشترین حد بهره رو ببرین:

۱. از اون واسه استرس زدایی و تمدد اعصاب استفاده کنین

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

با گوشی هوشمندتان بازی کنین، بچرخی در اینترنت بزنین و به ایمیلا، توییتر و فیس بوک تون سری بزنین. مجله بخونین. همیشه کتابی به همراه داشته باشین. به موسیقی یا پادکست گوش کنین. مسئله مهم اینه که در زمانای انتظار به طور عمدی و آگاهانه استراحت و تفریح کنین، نه اینکه تموم این کارا رو فقط به خاطر بی حوصله بودن تون انجام بدین.

۲. بقیه ی روزتون رو برنامه ریزی و منظم کنین

بیشتر ما اون قدر سرتون شلوغه که مثل موشایی که در راهی هزارتو می دوند، بیشتر بر اثر سرگردانی به بن بست می رسیم. از زمان انتظار واسه ایجاد فهرستی از کارای لازم استفاده کنین و بعد روزتون رو به نحوی اولویت بندی یا منظم کنین که پس از پایان زمان انتظارتان، به بهترین راه ممکن به بقیه ی کاراتون برسین.

۳. به تماسای تلفنی تون برسین

در طول هفته اون قدر سرتون شلوغه که نمی تونین به دوستان و عزیزان تون تلفن بزنین؟ آخر هفته ها اون قدر احساس سستی و تنبلی می کنین که حوصله ندارین تلفن رو وردارین و حال کسی رو بپرسید؟ زمان انتظار شاید وقت مناسبی واسه ایجاد اینجور تماسایی باشه.

۴. طرف دیگر مغزتون رو ورزش بدین

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

اگه کار شما بیشتر به تفکر منطقی نیاز داره، از این زمان واسه تمرین دادن بخش خلاق مغزتون استفاده کنین. به روش دودِل (Doodle) نقاشی بکشین، شعر بنویسین، داستان خوبی واسه زمان خواب بچه ها بسازین، با گوشی هوشمندتان سرگرم شید یا به عکسای موجود در اینترنت نگاهی بندازین. برعکس، اگه در حرفه ی خلاقی مشغول فعالیت هستین، از این زمان واسه به کارگرفتن طرف منطقی مغزتون استفاده کنین. جدول کلمات متقاطع یا سودوکو حل کنین، حساب وکتابای دسته چک تون رو انجام بدین یا واسه کنسرت آینده بلیت رزرو کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت مراحل چیه و چه نقشی در کار و کاسبی شما داره 

۵. با امکانات گوشی تون بیشتر آشنا شید

حتی آسونترین تلفنا هم این روزها، یادآور، زنگ اخطار، ماشین حساب و… دارن. تلفنای هوشمند دارای امکانات و برنامه های کاربردی زیادی هستن که واسه سردرآوردن از همه اونا به زمان زیادی نیاز دارین. منتظرماندن در ایستگاه اتوبوس یا مطب دکتر، فرصت خوبی واسه آشنایی با تموم امکانات گوشی موبایل تونه.

۶. با کسی مشغول صحبت شید

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

هیچوقت چیزایی رو که می تونین از افراد ناشناس یاد بگیرین، دست کم نگیرید. ممکنه رستوران جدیدی کشف کنین یا بتونین مشکلی آزاردهنده رو حل کنین یا اسرار بزرگی از زندگی یاد بگیرین که فقط افراد عارف یا مرموز می تونن به شما یاد بدن. لذت کمک کردن به افراد ناشناس رو ناچیز ندانید. ظاهرشدن در نقش فردی آگاهی دهنده یا حل کننده ی مشکل یا معلمی الهی ممکنه اثر مثبتی بر بقیه ی روزتون بزاره.

۷. اجازه بدین حواس تون پرت شه

به ذهن تون اجازه بدین خیال بافی کنه، البته نه از اون یه جور که شامل زندگی روزمره تون می شه و جزئیات خسته کننده ای داره، چون فقط باعث می شه بیشتر دچار استرس شید. درعوض به کار افسانه ایِ دلخواه تون یا تعطیلات فوق العاده آینده تون فکر کنین. این نوع خیال بافی ممکنه باعث آرامش شما شه و از کجا معلوم؟ شاید جرقه ای واسه ماجراجویی جدیدی باشه.

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

۸. نعمتای تون رو بشمارید

ما اون قدر درگیر مشغله های روزمره مون هستیم که به سختی وقت پیدا می کنیم نعمتای مون رو بشماریم. می تونین در زمان انتظار درمورد تموم چیزای خوبی فکر کنین که در زندگی تون دارین و واسه همه کسائی که به جفت و جور شدن اونا کمک کردن، دعای نه کنین. نقش خودتون رو در امور موفق زندگی تون دست کم نگیرید؛ قدردان تموم چیزای خوبی باشین که در شما هست، و از این راه روحیه تون رو تقویت کنین.

۹. مراقبه کنین

مدیریت زمانای مرده با ۱۰ کاری که کمک می کنه از وقتتون استفاده کنین  آموزشی

تقریبا در هر جایی میشه مراقبه کرد، بدون اونکه به هیچ گونه وسایل، موسیقی خاص، نشستن در وضعیتی به ویژه یا تکرار ذکری ویژه نیاز باشه. مراقبه فقط وسیله ای واسه آروم کردن ذهن و آزادی از استرسه. اونو امتحان کنین.

۱۰. حرکات کششی انجام بدین یا ورزش کنین

یک بار در فرودگاه گیر افتاده بودم؛ توقف بین راهی طولانی و پروازِ به تأخیرافتاده، منو خیلی کلافه کرده بود. درحالی که بدون هدف قدم می زدم، یهو در گوشه ای خلوت از فرودگاه، خانمی رو دیدم که در حال انجام حرکات کششی بود. اون آروم، متین و الهام بخش به نظر می رسین. پس باتوجه به جایی که در اون هستین، این مورد شک نداشته باشین یکی از کارهاییه که می تونین مورد توجه بذارین.

زمان انتظار به هر شکلی که باشه، مثل برنامه ریزی شده یا برنامه ریزی نشده، چیزیه که هیچکی اونو دوست نداره. اما اگه از اون به درستی استفاده کنین، ممکنه بتونین لذت ببرین و شاید حتی از اون استقبال کنین. شما در طول زمانای طولانی انتظار چیکار می کنین؟ بعضی کارای موردعلاقه تون رو با ما در بین بذارین.

منبع: pickthebrain۱

دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید