یکی از فایدهایی که دنیای اینترنت واسه ما به ارمغان آورده، سفر به گوشه و کنار جهان و سرک کشیدن به جایای جور واجور و تماشاییه. واسه اون دسته از ما مسافران اینترنتی که جدا از اینکه سرک کشیدن به جاهای نرفته و جذاب، به دنیای کسب وکار و شرکتای فوق بزرگ و صد البته فناوریای نوین علاقه مند هستیم، سیلیکون ولی دنیای دیگریه؛ منطقه ای که ساکنان اون سکانِ کشتی هزاره ی سوم رو در دست دارن.

شرکتای سیلیکون ولی هر کدوم داستان منحصربه فرد و جذابی دارن. گوگل هم یکی از همون هاست؛ که نه تنها در سیلیکون ولیِ آمریکا، که در ده ها کشور و شهر دیگر هم دفاتر خودشو داره. یکی از نکتهایی که همیشه اخبار مربوط به گوگل رو جذاب کرده، روش اداره این سازمان بزرگه. اینکه کارکنان گوگل، معروف به گوگلرها، چه می خورن و چه می کنن و… که بعضی وقتا جواب این سوالا با بزرگ نمایی هم همراه شده.

در این مقاله خواندنی از چه جوری با ما همراه باشین، تا سری به محل کار گوگل در مانتین ویوی کالیفرنیا بزنیم و جواب خیلی از سوالایی که درباره کار در این غول فناوری داریم، از زبون گوگلرها و بخونیم.

 

غذاهای خوشمزه و تنقلات هیچوقت تموم نمی شن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

کارکنان گوگل فوق العاده تغذیه ی خوبی دارن، واسه وعده صبحانه، ناهار و حتی اگه تا دیر وقت بمونن وعده شام، خوراکیا و نوشیدنیای سالم و متنوعی در اختیار دارن، اونم رایگان!

دسترسی به خوراکیای خوشمزه در گوگل، بسیار راحته. در گوشه و کنار ساختمانا و محوطه ی شرکت گوگل، محلایی واسه صرف قهوه و آب میوه وجود دارن.

یکی از کارکنان گوگل می گفت اینجا همه عاشق خوراکیا هستن، چون باعث می شه در زمان و پول صرفه جویی کنیم و کمک می کنه تا از این راه با همکاران مون رابطه برقرار کنیم.

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

همیشه با آدمای جالب و متفکران بزرگ ملاقات می کنن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی
ملاقات با کانن اوبراین، مجری معروف آمریکایی در محل کار گوگل در سال ۲۰۰۷

یکی از گوگلرا گفته که این شرکت جای فوق العاده ایه واسه دیدن و شنیدن و ملاقاتِ افرادی که از دوره نوجوونی درباره شون مطالبی می خونده، یا اونا رو در تلویزیون و رسانه می دیده. اون می نویسه: «اونقدر که در پارسال آدمای مشهوری دیدم که تو ویکی پدیا صفحه دارن در کلِ زندگیم ندیده بودم!»

گوگلر دیگری هم حرفای فوق العاده ای درباره همکارانش داشت:

ما با آدمای باهوش و باانگیزه ای محاصره شده ایم که بهترین محیطی که تا به حال تجربه کردم، واسه یادگیری جفت و جور می کنن. منظورم از یادگیری، از راه نشستا و برنامه های عادی آموزشی نیس، منظورم از راه حل با همکاران شگفت انگیزیه که داریم، حتی اونایی که خیلی معروف هم نیستن. من در چندین دات کامِ دیگر هم کار کردم، ولی هیچوقت اون طور که در گوگل تجربه می کنم، از طرف همکارانم از دید حرفه ای به رقابت کشیده نشده و از اونا انرژی نگرفته ام.

آدما در کل از کار در گوگل خوشحال هستن، اونا گذشته های متفاوتی دارن و تقریبا همیشه داستان جالبی واسه به اشتراک گذاشتن دارن. اونا جدا از اینکه همکاری با پیشروهای فناوری جهان، بعضی وقتا وبی بعضی وقتا نشستایی هم با آدمای معروف و دیگر رهبران و مدیران متفکر دارن.

گوگلرها احساس می کنن واقعا در آینده زندگی می کنن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

تعجبی نداره که کارمندان این شرکت در خط مقدم فناوری حرکت کنن، هر چه نباشه گوگل یکی از بهترین شرکتای فناوری دنیاست.

گوگلرها واسه انجام کارای روزمره شون، از اجناسِ این شرکت استفاده می کنن. اونا اجناس بتایی که هنوز عمومی نشده و مراحل آزمایشی رو می گذرونن هم در اختیار دارن.

یکی از کارکنان گوگل می گه: «قبل اینکه مرورگر کروم منتشر شه، من از اون استفاده می کردم. از موبایلا و تبلتا و کروم بوکا هم قبل از اونکه در دسترس عموم قرار بگیرن استفاده می کردم. جالبه! انگار در آینده هستین و تازه اگه بازخورد خوبی ارائه بدهم یا حتی درگیر پیشرفت اون فناوریِ به ویژه بشم، میتونم اونو شکل هم بدهم.»

ایستگاه فناوری در ۲۴ ساعتِ شبونه روز و ۷ روزِ هفته، به گوگلرها پشتیبانی تخصصی می ده

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

گوگل تعدادی از بهترین و شگفت انگیزترین کارشناسان آی تی دنیا رو در اختیار داره و اونا به دیگر گوگلرها کمک می کنن تا کارشون رو بکنن.

ایستگاه فناوری (TechStop) پایگاه فناوری داخلیِ گوگله که در صورت نیاز، واسه کار با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف، به گوگلرها کمک می کنه. ایستگاهای فناوری گوگل ۲۴ ساعته و ۷ روزِ هفته مشکلات احتمالی گوگلرها رو حل می کنن.

یکی از کارکنان گوگل می گه ایستگاه فناوری رو خیلی دوست داره «چون راه و روش بسیار کاربردی ای واسه حل مشکلات ساده ی روزمرهه. مثلا، اگه شارژر لپ تاپ تون رو در خونه جا گذاشته اید، به ایستگاه فناوری برید و یک شارژر دیگر وردارین.»

گوگلرهایی که در مرکز مانتین ویو هستن، سرویس رایگان دارن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

این شرکت فوق بزرگ، در مرکز اصلی اش در سیلیکون ولی، سرویس ایاب و ذهاب رایگان داره. اونم اتوبوسایی مجهز به وای فای. این طوری کارکنان بدون در نظر گرفتن اینکه کجای سان فرانسیسکو زندگی می کنن، نه تنها احتیاجی به خودروی شخصی واسه رسیدن به محل کار ندارن، بلکه می تونن در این اتوبوسای مدرن استراحت کنن، خوش بگذرونن یا حتی در راه، کارشون رو هم بکننن.

از حیوانات خونگی استقبال می شه

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

گوگلرها آزاد هستن که حیوانات خونگی شون رو به محل کار بیارن. یکی از کارکنان سابق گوگل می گه که به چه دلیل آوردن سگش به محل کار فوق العاده: «این نه تنها کمک می کنه انرژی ام رو حفظ کنم، بلکه واسه همکارانم هم لذت بخشه. بردن سگم به محل کار کمک کرده تا افراد جدیدی رو ملاقات کنم که وگرنه ممکن نبود با اونا معاشرتی داشته باشم.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ماموریت مدیریت منابع انسانی واقعا چیه؟ 

گوگل به رفاه عمومی کارکنانش اهمیت می ده

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

وقتی پروژه ای با موفقیت انجام می شه، کارکنان می تونن به همدیگه «بنِ ماساژ» بدن. این بنای ماساژ وقتی به حد مشخصی برسن، می تونن واسه یک ساعت ماساژ رایگان در محل شرکت استفاده شن.

از ماساژ که بگذریم، راه و روش گوگل در برخورد با حوادث و سوانحی که ممکنه واسه کارکنانش پیش بیاد هم بسیار جالبه. مهندسی توضیح می ده که وقتی کارمند گوگل بود و دچار جراحت شد، چه اتفاقی افتاد:

«وقتی در آمریکا بودم و به دلیلی زخمی شدم، نیاز به سه جراحی و علاجای بعدی داشتم و در کل پنج ماه نمی تونستم کار کنم. اول مدیرم و همکارانم و بعد هم کل شرکت واقعا با من همدل بودن و منو تشویق می کردن که روی سلامتی خودم تمرکز کنم. وقتی بعد از تموم شدن دوره درمون به محل کار برگشتم، حسابی نگران بودم و استرس داشتم، اما مدیرم انتظاراتش رو معقولانه تعیین کرد و این باعث شد خیلی سریع به نقطه لازم برسم و بعد هم از جایی که کار رو ترک کرده بودم، ادامه بدهم.»

کسائی که بچه دار می شن، امتیازات ویژه ای دارن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

اینکه مادرها تا شش هفته پس از زایمون مرخصی بگیرن معموله، اما در گوگل داستان متفاوته. پدرها شش هفته مرخصی با حقوق می گیرن و مادرها هیجده هفته و هر دو هم اون طور که در مرخصی هستن، حقوق و مزایایشان رو دریافت می کنن.

یکی از کارکنان گوگل می نویسه: «گوگل حتی به محض اینکه بچه به دنیا میاد، امکانی واسه مون جفت و جور می کنه به نام baby bonding bucks تا در زمان مرخصی، به مخارجی مثل پوشک بچه و بقیه خرجا کمک کنه».

وقتی والدین به سرِ کار بازمی گردند، محل نگهداری رایگانی در داخل شرکت واسه بچه ها در نظر گرفته شده.

شرایط گوگل واسه همسران گوگلرها پس از فوت اونا، اشک شون رو در میاره!

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

حتما بعد از خوندن این نکته، شمام قبول می کنین که گوگل زن و شوهرا رو به وفاداری و زندگی در کنار هم، تا آخر عمر، تشویق می کنه.

اگه گوگلری از دنیا برود، جدا از اینکه پرداخت بیمه عمر، همسرش هم اونقدر نصف حقوق اونو به مدت ۱۰ سال دریافت می کنه. جدا از اینکه این، واسه هر یک از بچه های گوگلر متوفی هم مبلغ ۱۰۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته می شه.

گوگلری می نویسه: «وقتی این امتیازات رو واسه همسرم گفتم، اون گریه کرد. از اینکه اگه اتفاقی واسه من بیفته، شرکت این کارا رو براش انجام میده، واقعا به گریه افتاد.»

کلاسای تناسب اندام و ورزش رایگان دارن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

یکی از مهندسین سابق گوگل، عاشق دوش گرفتن در محل شرکت بود. اون تعریف می کنه:

«خیلی دوست دارم زیر دوش فکر کنم و چند وقت یک بار ایده ام رو در اونجا بررسی کنم. اگه انرژی مضاعفی دارین و می خواید اونو تخلیه کنین، می تونین برید بیرون و حسابی بدوید. بعد هم دوش بگیرین و لباس هاتون رو عوض کنین. واسه شخص من که دوست ندارم تموم مدت در چهاردیواری جلوی کامپیوتر کار کنم، این کار کمک می کرد انرژیای منفیِ خودم رو تخلیه کنم. این کار باعث می شه تمرکز بیشتری روی کار داشته باشین. در جدا از اینکه وقتی می دونستم که میتونم دوش بگیرم و لباس ام رو واسه کار عوض کنم، صبحا که با دوچرخه به محل کار می اومدم، بیشتر و سخت تر رکاب می زدم و از این کار لذت می بردم.»

، خیلی از دفاتر گوگل اسکوتر در اختیار کارکنان شون می ذارن تا با اسکوتر به دور سر بزنن.

قانون ۸۰/۲۰ فرصت فوق العاده ای واسه خلاقیت به گوگلرها می ده

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

خلاقیت-خلاق

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

قانون ۸۰/۲۰ به گوگلرها کمک می کنه ۸۰ درصد از زمان شون رو به وظایف اصلی شون اختصاص بدن و ۲۰ درصد رو به پروژه هایی که بسیار دوست دارن و باور دارن به شرکت هم کمک می کنن.

نسبت خطر به پاداشِ خوبی هست

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

گوگلرها بر این عقیده هستن که در این شرکت با آدما، کسب وکار و فناوری ای سروکار دارن که ارزشش رو داره.

یکی از کارکنان فعلی گوگل نوشته که نسبت خطر به پاداش در گوگل، عامل مهمی واسه اوست:

«ما کسب وکار شگفت انگیزی داریم که همیشه در حال رشده، مشتریان و کاربران عاشق اون هستن و این ثبات شغلیِ بیشتری نسبت به دیگر شرکتا واسه ما جفت و جور می کنه. کار در گوگل هیچ کدوم از ما رو پولدار نمی کنه، اما نسبت خطر به پاداشِ اون بسیار خوب و پایداره.»

کارمندان گوگل می تونن مرخصی زیادی بگیرن تا به دنبال علایق شون برن

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

جدا از اینکه تعطیلات و مرخصیای عادی، سیاستای مرخصی گوگل به کارکنان این فرصت رو می ده تا زندگیِ خارج از محل کار رو هم دنبال کنن و به دنبال کشف ناشناخته هاشون برن.

همین که یک بار عضو شبکه گوگل شید، تا آخر عمر عضو می مانید

محل کار گوگل چیجوریه؟  آموزشی

یک بار گوگلر، همیشه گوگلر! یکی از کارمندان سابق گوگل می گه که حمایت قدیمیا یکی از بهترین امتیازات این شغله. گروه های گوگلرهای سابق یکی از بزرگترین پرتالای حمایتی در دنیا هستن. اگه شمام یکی از گوگلرهای سابق باشین، حتما به هر کشوری که برید، گوگلر دیگری رو پیدا می کنین.

منبع : businessinsider


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید