سرمایه اصلی هر انسانی تواناییا و مهارتای اوست، اما این سرمایه های داخلی خودبه خود به درآمد و پول تبدیل نمی شن. ممکنه شما برخلاف داشتن مهارتای مهم تا الان نتوانسته باشین اونا رو به درآمد و ثروت تبدیل کنین. مهارت فقط یکی از عوامل کسب درآمده و به تنهایی واسه موفقیت مالی کافی نیس. در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر در میزان درآمدزایی مهارتاتون (مثلث درآمدزایی مهارت) می پردازیم. باخبر شدن از این عوامل و به کار گرفتن اونا می تونه جهشی در درآمد شما بسازه.

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

 

قانون ی مثلث درآمدزایی مهارت چیه؟

مثلث درآمدزایی مهارت شامل سه عاملیه که تعیین کننده ی میزان درآمد شما از راه به کار بردن مهارت هاتونه. در یک بازار آزاد، میزان درآمد شما با این سه عامل نسبت مستقیم داره. هر عامل یکی از اضلاع این مثلث رو تشکیل می ده :

  • ضلع اول: سطح مهارتاتون؛
  • ضلع دوم: میزان خواسته واسه مهارتاتون؛
  • ضلع سوم: سختی جانشین کردن افراد دیگر.

پس هرچقدر که سطح مهارت شما بالاتر، نیاز بهش بیشتر و جایگزینی بقیه سخت تر باشه، درآمدتان بیشتر هستش و برعکس.

ممکنه شما در کار خود مهارت زیادی داشته باشین اما اگه بشه خیلی راحت فرد دیگری رو به جای شما به کار گرفت، درآمد شما سقف پایینی داره. دلیل درآمد بسیار بالای بعضی افراد، سختی جانشین کردن آنهاست. یک سرایدار با یک جراح مغز از دید مقام و اهمیت انسانی (در یک جامعه سالم) هیچ فرقی ندارن و باهم برابرند، اما میزان درآمد اونا فرق چشم گیری داره. درآمد اونا از قانون ی مثلث درآمدزایی مهارت پیروی می کنه؛ یعنی دستمزد هریک با میزان مهارتش در انجام کار، نیاز مردم بهش کار و اینکه جایگزینی اش چقدر سخته نسبت مستقیم داره. نظافت و نگهداری از ساختمان رو میشه در مدت کوتاهی به هر فردی یاد گرفت. جانشین کردن اونم بسیار آسونه. درصورتی که یک جراح مغز پس از چند سال صرف وقت، آموزش، سعی و تکرار بهش جایگاه رسیده و هر کسی نمیتونه کار اونو بکنه، پس جایگزینی اون کار راحتی نیس. پس تعجبی نداره که درآمد جراح در یک ساعت با درآمد سرایدار در یک سال برابر باشه. این قانون در مورد تموم مشاغل دیگر هم صادقه. صرف نظر از شخصیت افراد، درآمد هر فرد در یک شرکت یا مؤسسه دقیقا با نیاز اونا به خدماتش، توانایی هاش در انجام وظایف و سخت بودن جایگزینی اون متناسبه. اما هر کدوم از این عوامل رو چه جوری میشه واسه رسیدن به بیشترین حد درآمدزایی کنترل کرد.

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

ضلع اول- عامل مهارت: پیشرفت مهارت، خلاقیت و ایجاد فرق

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

در بین سه عامل نامبرده، مهارت بیشتر از عوامل دیگر قابل کنترله. میزان مهارت شما از عواملی چون استعداد، علاقه و پشتکارتان ناشی می شه. اگه در کاری که انجام میدید استعداد ذاتی داشته باشین، اونو به آسونی و در سطح بالایی یاد خواهید گرفت. اگه علاقه با استعداد هم جهت باشه، یادگیری شما با راحتی و لذت بیشتری همراه هستش، اما این دو عامل به تنهایی کافی نیس و همت، سعی و تکرار شما بسیار تعیین کننده س. علاقه معمولا نشونه وجود استعداده مگه اینکه کاذب و گذرا باشه. پس مناسب تره کاری رو که دوست داریم، بکنیم. بیشتر افرادِ با درآمدِ بالا کسائی هستن که چون به کار خود عشق می ورزند وقت، تمرکز و سعی زیادی رو صرف اون می کنن و به مهارت بالایی دست پیدا می کنن. پس یا کاری رو که دوست دارین، بکنین یا کاری رو که انجام میدید، دوست داشته باشین و در هر صورت کار خود رو با تمرکز و همت بکنین. برخلاف میزان استعداد، همیشه میشه مهارت ها رو تقویت کرد. با خودآموزی و مطالعه، شرکت در دوره ها و کارگاهای آموزشی و تمرین همیشگی میشه مهارت خود رو پیشرفت داد.

«یادگیری دائمی کلید موفقیت در قرن بیست ویکمه. یادگیری نا تموم شرط موفقیت در هر رشته ایه. همین امروز تصمیم بگیرین که دانشجوی حرفه ی خود بشین و واسه بقیه عمر به آموختن و بهتر شدن ادامه بدین.» برایان تریسی

اهمیت عالی بودن در کار

در بازار کار، پرداخت عالی در قبال کارکرد عالی انجام می شه. هدف شما باید این باشه که با یادگیری تموم جزئیات و فوت وفنای شغل خود به متخصص طراز اول اون حرفه تبدیل شید.

«کیفیت زندگی شما صرف نظر از اینکه در چه بخش ای کار می کنین، به این بستگی داره که تا چه حد خود رو پایبند میدونید که در کارتون بهترین باشین.» وینس لومباردی

پایبند بودن به انجام کار به بهترین شکل ممکن دیر یا زود شما رو به درآمد و جایگاهی که لیاقت اش رو دارین، خواهد رساند. زندگی شما فقط هنگامی بهتر می شه که شما بهتر شید و چون محدودیتی واسه بهتر شدن وجود نداره، مرزی هم واسه بهتر کردن زندگی تون قابل تصور نیس. پس عزم شما واسه قرار گرفتن در بین افراد سرآمد شغل خود می تونه نقطه عطف و کلید موفقیتای مالی شما باشه. از خود بپرسید چه مهارتیه که اگه اونو یاد بگیرم و به بهترین روش انجام بدهم، بیشترین اثر مثبت رو در کار و زندگی ام داره؟ بعد به طور دائمی واسه بهتر شدن در اون سعی کنین. به زودی شاهد پیشرفتی که این مهارت در افزایش دستمزد و وضعیت مالی شما ایجاد می کنه، هستین و هم احساس بهتری نسبت به خودتون و کاری که انجام میدید دارین. از طرف دیگر همیشه سعی کنین کار و خدمتی بیشتر از دستمزد خود بکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   گلوتن چیه و به چه دلیل واسه بعضی ها مضره؟

«اگه بیشتر از چیزی که به شما پرداخت می شه کار کنین در آخر بیشتر از چیزی که کار می کنین به شما پرداخت میشه.» ناشناس

خلاقیت و ایجاد فرق

در هر کاری میشه فرق و امتیاز درست کرد؛ لازمه ی این کار ابتکار و خلاقیته. همه ما از خلاقیت ذاتی و طبیعی برخورداریم؛ پس قدرت خلاقه ی خود رو واسه جدا کردن مهارت، شغل و خدمات خود به کار بگیرین. سرعت عمل در زندگی امروز امتیاز مهمی حساب می شه؛ پس کسی که بتونه در مدت زمان کمتری به تقاضاها جواب بده، مشتری و درآمد بیشتری داره. میشه در ظاهر، سرعت، کیفیت، کمیت و بقیه عوامل خلاقیت و نوآوری به خرج داد و فرق، امتیاز و ارزش بیشتری درست کرد. همیشه باید به دنبال ارائه ارزش و خدمت بیشتر و بهتر باشین. در این صورت درآمد و ثروتِ بیشتر خودبه خود به سراغ تون خواهد اومد.

«وقتی مستقیما به دنبال ثروت برید، هیچوقت بهش نمی رسین. ثروت فقط به عنوان نتیجه فرعیِ ارائه ارزش مفید به دست میاد.» هنری فورد

ضلع دوم- عامل خواسته: جامعه ی هدف بازار، ایجاد خواسته

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

«فقط یک رئیس هست و اون همون مشتریه. اون با صرف پولش در جای دیگر می تونه تموم افراد، از مدیر تا زیردستان اونو اخراج کنه.» سام والتوم

موفقیت شما در کار به این بستگی داره که چیجوری با مشتریان برخورد و به اونا خدمت می کنین و تا چه حد رضایت اونا رو جلب می کنین. هرچه رضایت مشتری از شما بیشتر باشه، شما رو به افراد بیشتری پیشنهاد می کنن. با این حال خودتون هم باید جامعه ی هدف و مشتریان پنهون ی خود رو بشناسین. شاید در نگاه اول، میزان خواسته بازار واسه مهارت (شغل، محصول و خدمات) ما عامل غیرقابل کنترلی به نظر برسه اما تا حدودی میشه اونو کنترل یا شرایط خود رو با خواسته بازار موافق کرد. اگه شما بازاریاب یخچال باشین در قطب شمال موفقیت زیادی نخواهید داشت اما در نواحی استوایی وضعیت متفاوت هستش. پس اگه در دور تون خواسته وجود نداره به جایی برید که خواسته بالاست. با وجود فناوریای جدید و اینترنت، ارائه خدمات و اجناس در تموم جهان ممکنه.

مسئله دیگر ایجاد نیاز و ایجاد خواسته جدیده. خیلی از اجناس موجود در بازار هیچ نیاز لازم ای رو برآورده نمی کنن و نیاز افراد به اونا در اثر ایجاد شده. پس حتی می تونین نیاز جدیدی رو ایجاد و پس از به وجود اومدن خواسته اونو برآورده کنین. مردم حاضرن واسه هر چیزی که به اونا احساس خوب و مهم بودن بده پول پرداخت کنن. ببینین چه جوری می تونین اینجور احساسی رو در اونا به وجود بیارین.

«فرض کنین تموم افراد متنی بر گردن آویخته ان که روی اون نوشته شده «کاری کن که احساس کنم مهم هستم»؛ با این روش نه تنها در تجارت و فروش بلکه در زندگی هم موفق میشید.» مِری کِی اَش

ضلع سوم- عامل سختی جایگزینی

مثلث درآمدزایی مهارت چیه و چه عواملی بر اون تاثیردارن؟  آموزشی

سهولت و سختی کسب مهارت ها با هم متفاوته. همونجوریکه مثال زدیم هر فردی در مدت کوتاهی می تونه سرایداری رو یاد بگیره اما در مورد بعضی مهارت ها و مشاغل باید استعدادهای خاص داشت و چند سال وقت، هزینه و انرژی صرف کرد. واسه نوجوانانی که می خوان در مورد رشته تحصیلی و شغل آینده خود تصمیم بگیرن عامل جایگزینی بسیار مهم و در تموم طول زندگی بزرگ سالی اونا تعیین کننده س. تغییر شغل در سنای بالاتر با خطر بیشتری همراهه اما تعداد کسائی که با تغییر شغل در سنای بین سالی به درآمد بیشتر دست یافته ان هم کم نیس.

خلاقیت و امتیاز، جایگزینی شما رو سخت تر می سازه؛ پس واسه کسب درآمد بیشتر احتیاجی نیس مهارت و شغل خود رو تغییر بدین بلکه فقط کافیه نوآوری و ابتکار به خرج بدین و خود رو از رقبا جدا کنین.

حالت بهینه ی مثلث درآمدزایی

اگه از درآمد و دستمزد خود رضایت ندارین اولین کاری که باید بکنین اینه که مشخص کنین چه میزان درآمد واسه شما کافیه. باید سبک زندگی خود رو مشخص و هزینه های اونو محاسبه کنین. «هرچه بیشتر، بهتر» نگاه مناسبی نیس. باید مشخص کنین که می خواید چقدر از وقت و انرژی خود رو صرف کسب درآمد کنین. وقتی که مبلغ درآمد موردنظرتان رو مشخص کردین، باید ببینین که چه نوع تغییری در اضلاع مثلث درآمدزایی، راحت تر و سریع تر شما رو به درآمد دلخواه تون میرسونه و بعد اونا رو اعمال کنین.

«پاداش شما در زندگی، چه قابل لمس چه ناملموس، به ارزش خدمات شما به بقیه بستگی داره. درآمد شما به نوع کارتون، کیفیت انجام اون و هزینه جانشین کردن شما بستگی داره. درآمدتان زمانی تضمین می شه که کار مهمی بکنین، کاری که در بازار براش خواسته هست و واگذاری اون به بقیه سخته.» برایان تریسی

منابع:

  • از همه جلوتر باش، ارل نایتینگل، ترجمه محمدرضا آل یاسین، انتشارات هامون؛
  • درآمد رؤیایی، برایان تریسی، ترجمه ژان بقوسیان و هادی غفور، انتشارات برقعی؛
  • ۲۱ رمز میلیونرهای خودساخته، برایان تریسی، ترجمه منیرالدین اعتضادی، انتشارات راشین.


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید