در دنیایی که نظرات ما از پرسه زدن در شبکه های اجتماعی سرچشمه می گیرن و هرکی محکم پا در کفش خود می کنه تا قضاوت راه رفتن بقیه رو به عهده بگیره پیش کشیدن حرف از پیشگیری تلنگریست که ما رو از عادت همیشگی مون دور می کنه. عادت به مجازات کردن…

اما پیشگیری از قربونی شدن یا متجاوز بودن؟؟

طبق تعریف سازمانای بین المللی حمایت از کودکان: هرگونه آزار و اذیت کودکان زیر هیجده سال که باعث آسیب جسمی یا روانی به اونا شه و سلامت اونا ر ابه خطر بندازه کودک آزاری تلقی می شه.

بیشتر مردم بر این عقیده هستن که متجاوز باید کمه کم دارای یکی از خصوصیات: اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، سرخوردگی و مشکل روانی، همجنس گرا یا عقب مونده ی ذهنی باشه، درحالی که تحقیقات نشون می ده این خصوصیات تنها درصد کمی از افراد رو شامل می شه. طوریکه طبق اعلام یونسکو دختر و پسر بایک آمار نزدیک بهم در خطر کودک آزاری قرار دارن.

اولین اقدام واسه پیشگیری از هرگونه اتفاق ساماندهی خونواده. محیطی که بر چهارچوب امنیت و تامین نیازای روانی و جسمی پایه گذاری شده باشه می تونه نقش کمتری در پرورش متجاوز داشته باشه. این در حالی ست که احتمال قربونی بودن بازم هست.

متجاوز نباشیم یا قربونی؟  آموزشی

با توجه به اینکه میل به تجاوز یه جور ارضای روانی ست و اصل اون جدا از اینکه مشکلات روحی بی رابطه با ژنتیک نیس. پس حتما وجود یک خونواده پرتنش یا پدر و مادر مریض و کودک آزار فردی متجاوز به جامعه تحویل نمی ده. از عواملی که ایجاد کننده کودک آزاری در افراد متجاوز به شکل اکتسابی و بدون دخالت با ژنتیک شدن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مادربزرگم سلام رساند و گفت متأسفه؛ رمانی که شما رو به دنیای کودکان می برد 

 1. آزار کودک یا افراد ضعیف تر از طرف پدر،مادر،یا خواهر و برادر؛
 2. دعوا و کتک کاری والدین با هم یا با فرزندان؛
 3. نبود توجه و بیان احساسات به اونا و ایجاد خلا عاطفی در اونا؛
 4. تنبیهای سخت و انتظارات نابه جا.

پیشگیری از به اتفاق پیوستن هرکدام از عوامل اشاره شده ،می تونه تاثیری گرچه نامحسوس بر کنترل پرورش فردی متجاوز وحتی بر جامعه گذارد. جامعه پذیرای فرد متجاوز و قربانیه. همه افراد به امنیت نیاز دارن. امنیت جانی، مالی، جسمی و فکری. پس از امنیت، هفت عامل اشاره شده از بیشترین نگرانیا و عوامل موثر در تبدیل فرد به متجاوز یا قربونی هستن:

 1. آگاهی بخشی و شفاف سازی اخبار کودک آزاری و تجاوز به کودکان در خبرگزاریای سراسری و عمومی؛
 2. فرهنگ سازی و آگاهی مردم درباره عوامل موثر در پرورش فرد متجاوز؛
 3. آموزش جنسی به کودکان تا حدی که مناسب سن اونا باشه؛
 4. ارائه آمار دقیق تجاوزات در کشور و شهرهای مختلف؛
 5. بازیابی و بررسی مناطقی که میزان تجاوزات در اونا بیشتره؛
 6. افزایش مشاغل و کمک به افزایش درآمد مردم و مشغله های فکری و جسمی؛
 7. افزایش تسهیلات و امکانات رفاهی واسه افراد در سن ازدواج.
 8. متجاوز نباشیم یا قربونی؟  آموزشی

با این حال این مسئله معضلی ست که قرنا باعث جنگای زیادی شده و بازم هرکدام از آدمای این کره ی خاکی ممکنه روزی قربونی این ماجرا باشن.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید