مبایعه ‫نامه واژه ایه که تقریبا همه افراد جامعه اونو شنیده ان و اون چیزی که در اول با شنیدن این واژه به ذهن خطور می کنه مبایعه نامه ی املاکه و یکی از نگرانیای ذهنی افراد چه اونایی که تا الان واسه خرید یا فروش از مبایعه نامه استفاده کردن و چه اونایی که استفاده نکرده ان باید بدونن که در تنظیم مبایعه نامه چه نکاتی رو باید رعایت کنن تا مطمئن باشن در آینده مشکلاتی واسه اونا ایجاد نمی شه؟‬‬‬ در این مقاله می بینیم مبایعه نامه چیه و نحوه تنظیم اون چیجوریه.

پیش از اونکه به شکل جداگونه در مورد مبایعه ‫نامه ی املاک نکاتی رو بگیم باید این نکته رو یادآور شیم که از دید حقوقی در معنی دقیق کلمه واژه مبایعه نامه درست نیس چون مبایعه نامه در زبون عربی بر وزن مفاعلهه و به این معنیه که یک شخص در یک زمان هم خریدار باشه و هم فروشنده، در حالی که در قراردادهای مبایعه نامه که به شکل تیپ هم تهیه شده و عنوانش مبایعه نامهه یک طرف فروشنده و طرف مقابل خریدار. واسه همین عنوان درست این اسناد بیع نامهه یعنی سند بیع و واژه مبایعه نامه یک غلط مصطلحه به این خاطر ما در این نوشته از بیع نامه استفاده می کنیم مبایعه نامه و بیع نامه در عرف و مردم عادی به یک معناست ولی چون از دید دقیق علمی با هم فرق داشتن، این مطلب رو یادآوری کردیم. ‬‬

تعریف مبایعه نامه

مبایعه نامه سندی عادیه که به وسیله اون خریدار و فروشنده درخصوص مال مورد معامله با همدیگه توافق می‫کنن با این توضیح که در مورد جا و زمان تحویل مال و هم اینجور نحوه ی پرداخت ثمن تعهداتی رو قبول می‫کنن. ‬‬

اینکه در تعریف فوق از واژه مالِ مورد معامله استفاده شد به این خاطره که مبایعه نامه فقط مخصوص املاک نیس بلکه واسه خرید و فروش مثلا خودرو هم استفاده می‫شه غیر از خودرو در مورد خرید و فروش هر مالی مثل سیمان یا پنج دستگاه تلویزیون یا هر مال دیگری می‫توان از بیع‫نامه استفاده کرد. پس اگه شما واسه خرید مثلا پنج دستگاه تلویزیون به جای اینکه شفاهی با طرف مقابل در قبال مبلغی پول و تحویل در جا و زمان مشخص توافق کنین همین توافقات و تعهدات رو در یک برگ تنظیم و امضا کنین این سند مبایعه نامه هستش.

مبایعه نامه چیه و نحوه تنظیم اون چیجوریه؟  آموزشی

و اینکه در تعریف اشاره کردیم دو طرف در مقابل همدیگه تعهداتی رو قبول می کنن به این خاطره که اگه فقط یکی از دو طرف تعهداتی رو قبول کنه اون سند دیگر بیع نامه نیس.

و نکته بعدی در تعریف فوق اینه که بیع نامه یک سند عادیه. واسه روشن شدن معنی سند عادی باید سند رسمی رو تعریف کنیم. سند رسمی، سندیه که به وسیله مأموران رسمی و در حدود صلاحیت اونا تنظیم می شه مثلا شناسنامه یا سندی که در دفترخانه ی اسناد و املاک تنظیم می شه یک سند رسمیه. به طور کل اسنادی که در دفترخانه تنظیم می شن بیشتر به عنوان سند رسمی پیش مردم آشنا هستن.

در فرق سند رسمی با عادی که بیع نامه هم جزو اینه باید بگیم که سند رسمی در برابر همه افراد قابل استناده ولی سند عادی فقط بین دو طرفی که اونو بستن و قائم مقام اونا مثل وراث زور آوره.

پس از چیزی که گفته شد به طور خلاصه نتیجه می گیریم که بیع نامه که سند عادیه بین دو طرف زور‫آوره و شخص واسه زور طرفی که به تعهدات خود طبق بیع‫نامه عمل نکرده می‫تواند به دادگاه مراجعه کنه و به دلیل بیع‫نامه زور اون رو بخواد ولی در مورد بعضی از موارد قانون گذار تنظیم سند رسمی رو اجباری کرده و مثال روشن اون در مورد املاکه که طبق مقررات قانون ثبت افراد وظیفه دارن نقل و انتقال املاک خود رو در دفاتر اسناد رسمی بکنن و سند رسمی دریافت کنن. باید به این نکته توجه شه که حتی در مورد املاک که قانون گذار تنظیم سند رسمی رو به موجب قوانین ثبت اجباری کرده به محض انعقاد مبایعه نامه خریدار مالک می‫شه چون در حقوق ایران اصل بر رضایی بودن عقوده ولی چون به موجب قوانین ثبت فقط کسی که اسمش در دفتر ثبت اسناد به موجب تنظیم سند رسمی ثبت شده به عنوان مالک شناخته می‫شه اگه سند رسمی تنظیم نشه شخص خریدار در آینده واسه اثبات مالکیت ممکنه با مشکلاتی روبرو شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت شکایت مشتری، اصول و امتیازات اون 

تنظیم مبایعه نامه

مبایعه نامه چیه و نحوه تنظیم اون چیجوریه؟  آموزشی

فروشنده

نگرانی کلی ی فروشنده معمولا واسه اینه که کل ثمن خود رو دریافت می کنه یا نه؟ پس فروشنده باید سعی کنه قبل از تاریخ دفترخانه کمه کم سه چهارم ثمن رو از خریدار دریافت کنه که این مبلغ می تونه به شکل چند فقره چک پرداخت شه و البته باید دقت کنه اون چیزی که از ثمن باقی مونده در دفترخانه زمان تنظیم سند رسمی از خریدار دریافت کنه چون که پس از تنظیم سند رسمی ممکنه با بدقولیای خریدار روبرو شه.

زمانی که پرداخت ثمن به فروشنده طی چند فقره چک باشه میشه در مبایعه نامه قید کرد که اگه هر کدوم از چکا برگشت خورد، فروشنده حق فسخ معامله رو داره.

در جدا از اینکه باید مشخصات چک یا سفته که واسه ثمن داده می شه در مبایعه نامه قید شه.

خریدار

باید از فروشنده واسه ملک تضمیناتی دریافت کنه تا مطمئن شه فروشنده واسه تنظیم سند رسمی در موعد مقرر به دفترخانه مراجعه می‫کنه به این خاطر واسه ضمانت اجرا حضور فروشنده در دفترخانه در موعد مشخص معمولا وجه التزام در بیع نامه مقرر می شه که اگه در تاریخ مقرر فروشنده در دفترخانه حاضر نشد فلان مقدار وجه التزام باید بده. نکته ای که باید بهش توجه شه اینه که شخص خریدار یا فروشنده زمانی که واسه حضور در دفترخانه جهت تنظیم سند واسه همدیگه ضمانت اجرا تعیین می کنن واسه اینکه بتونن از این ضمانت اجرا استفاده کنن باید خودشون به تعهد خود در تاریخ مقرر عمل کنن پس اگه خریدار واسه فروشنده وجه التزام به اندازه یک دهم مبلغ ثمن واسه حضور در دفترخانه در تاریخ مشخص جهت تنظیم سند رسمی تعیین کرده باید خودش در اون تاریخ با میزان مبلغی که قرار بوده در اون روز به فروشنده منتقل کنه در دفترخانه حاضر شه و این حضور و انجام تعهد خودشو ثبت کنه. ‬‬‬

خریدار واسه اینکه فروشنده ملک دیگری رو بهش منتقل نکرده باشه بهتره در بیع نامه این شرط رو قید کنه که در صورت مستحق الغیر درآمدن ملک (یعنی مالکِ ملک شخصی غیر از فروشنده بوده) حق فسخ داره (یعنی می تونه قرارداد رو بهم بزنه).

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید