خیلی از افراد اطلاعات کمی درباره ماموگرافی (عکس ورداری از سینه) دارن و ممکنه تا الان اونو انجام نداده باشن. شاید شمام اهمیت ماموگرافی رو ندانید یا تصور درستی از ماموگرافی نداشته باشین. حتی شاید این سؤال واسه تون ایجاد شه که چه زمانی باید اولین ماموگرافی خود رو انجام بدین. واسه همین وسوسه میشید که ماموگرافی رو به تأخیر بندازین و اسکن رو ندیده بگیرین. اما بهتره اطلاعات خود رو درباره ماموگرافی افزایش بدین و بدونین که این کار می تونه ابتلای شما به سرطان سینه رو در مراحل ساده تشخیص بده. در این مطلب، نکاتی دررابطه با ماموگرافی و ویژگیای اون آورده شده. با ما همراه باشین.

 

ماموگرافی رو یک هفته بعد از قاعدگی بکنین

شما نباید در روزهای نزدیک قاعدگی یا در زمان خونریزی ماموگرافی رو انجام بدین، چون در این زمان سینها حساس تر هستن و زمان انجام ماموگرافی احساس ناراحتی بیشتری دارین و بهتره این کار رو در اولین هفته بعد از قاعدگی (اولین روز بعد از قاعدگی) انجام بدین، چون حساسیت سینه در این زمان کمتره (درصورت یائسگی، روز و هفته انجام ماموگرافی خیلی فرقی نداره).

شاید با انجام ماموگرافی در صبح، احساس راحتی بیشتری داشته باشین، چون احتیاجی نیس تا اتمام آزمایش از ضدتعریقا استفاده کنین. به گزارش انجمن سرطان آمریکا، بعضی از مواد می تونه پس ی ماموگرافی اثر بزاره، واسه همین بهتره در زمان انجام آزمایش از اونا استفاده نکنین.

لباسای راحت بپوشید

واسه آزمایش فقط نیم تنه ی بالای شما باید برهنه باشه. پس واسه راحتی خودتون هم شده لباسای سرهمی نپوشید.

واسه ماموگرافی به مراکز تخصصی مراجعه کنین

ماموگرافی چیه و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدونین  آموزشی

در مراکز تخصصی جدا از اینکه ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه گیری (بیوپسی) و آزمایشات دیگر هم انجام می شه.

مسئول انجام ماموگرافی باید موقعیت قرار گرفتن شما و سینهاتون رو تنظیم کنه تا نقطه دقیق و مناسب رو تشخیص بده و دو عکس متفاوت از هر سینه بگیره. واسه این کار سینه هاتون به طور فیزیکی لمس می شه که ممکنه واسه بعضی از افراد ناراحت کننده باشه. خوشبختانه میزان اشتباهات زیاد نیس و هر عکس بیشتر از چند ثانیه زمان نمی برد. واسه عکس ورداری، هر سینه، حدود ۱۰ ثانیه تحت فشار قرار میگیره. دستگاه های پیشرفته ی ماموگرافی طوری طراحی شدن تا این زمان رو کم کنن.

اما به این معنی نیس که شما عصبی نمی شین یا زمان خیلی از شما گرفته نمی شه. تموم این موارد به میزان تجربه فرد متخصص، دستگاهی که از اون استفاده می کنه و البته به میزان آرامش شما بستگی داره. خانومای جوون معمولا به دلیل عصبی شدن لحظه های سخت تری رو می گذرونن ازطرفی سریع تر و راحت تر در موقعیت مناسب واسه تصویربرداری قرار می گیرن. افراد سن بالا تر یواش تر عمل میکنن، اما به دلیل تعداد بالای ماموگرافیایی که انجام دادن، معمولا در موقعیت درست قرار می گیرن.

ماموگرافی چیه و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدونین  آموزشی

نگران دردناک بودن این آزمایش نباشید

هیچ راهی واسه ازبین بردن این حالت وجود نداره. واسه بیشتر خانوما انجام ماموگرافی ناراحت کننده س. البته میزان درد در افراد مختلف متفاوته و به میزان حساسیت افراد بستگی داره. اگه بازوهای خود رو فشار بدین، شاید کمی از این درد رو احساس کنین. سینها حساس تر از بازوها هستن. این فشار به خاطر این به سینها وارد می شه تا ضخامت سینها به کمترین حد ممکن برسه و عکس روشن تری از اون گرفته شه. این کار واسه شکنجه ی شما نیس.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاریخچه و وظایف اون 

بیشتر فناوریا به سمتی پیش می رن تا شما احساس راحتیِ بیشتری داشته باشین و این موضوع خیلی عالیه که شما احساس ترس و نگرانی نداشته باشین و مجبور نباشید تا واسه انجام آزمایش از کسی کمک بخواهید. واسه کاهش میزان درد می تونین از ایبوپروفن استفاده کنین، اما زیاد از کافئین استفاده نکنین. بعضی از خانوما زمانی که کافئین مصرف می کنن، حساسیت سینه هاشون بیشتر می شه، گرچه مدارک علمی در این مورد وجود نداره.

از عکس ورداریای بیشتر نترسین

ماموگرافی چیه و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدونین  آموزشی

به طور عادی در ماموگرافی، از هر سینه دو عکس و در کل چار عکس گرفته می شه. درصورتی که کاشت سینه (ایمپلنت) انجام داده باشین، لازمه تا عکسای اضافه تری از سینه گرفته شه و تعداد عکسای کلی می تونه به هشت عدد برسه. متخصص ماموگرافی باید واسه گرفتن عکسای اضافی موقعیت شما رو عوض کنه، ولی جای نگرانی وجود نداره. این کار فقط واسه اینه تا عکسای بهتری گرفته شه. شاید پوست شما حالت بدی داشته باشه یا عکس مناسبی از عضلات تون گرفته نشده باشه. میزان اشعه ی ماموگرافی بسیار پایینه، واسه همین از اینکه بیشتر درمعرض اون قرار بگیرین نگران نباشید.

به نتیجه این آزمایش امیدوار باشین

معمولا نتیجه ماموگرافی در ۹۰ درصد از موارد طبیعیه. درصورتی که نتایج طبیعی نباشه، رادیولوژیست اونو بررسی می کنه. رادیولوژیست نتیجه رو با جزئیات، واسه پزشکی که شما رو واسه ماموگرافی فرستادهه می نویسه.

درصورتی که جزء ۱۰ درصد از افرادی هستین که نتیجه ماموگرافی شون غیرطبیعیه، حتما به این معنی نیس که سرطان دارین. بلکه فقط به این معنیه که چیزی در عکسا هست که باید از اونا سردرآورد و ممکنه به تصاویر با وضوح بالاتر یا سونوگرافی نیاز داشته باشین تا سلامتی شما تشخیص داده شه. ممکنه لازم باشه تا بعد از ۶ ماه دوباره واسه ماموگرافی مراجعه کنین یا به نمونه ورداری نیاز داشته باشین. از بین ۱۰ درصد نتایج غیرطبیعی، ۱ درصد به نمونه ورداری نیاز دارن و از این ۱ درصد بین ۲۵ تا ۴۰ درصد به سرطان سینه گرفتار هستن.

سینهایی با بافت متراکم به آزمایشای دقیق تر نیاز دارن

تراکم بافت سینها باعث می شه بررسی نتایج ماموگرافی تا اندازه ای سخت باشه، پس این کار باید با دقت بیشتری انجام شه. کلا، چار دسته تراکم بافت هست و عموما با بالارفتن سن کاهش پیدا میکنه. هنگامی که پای غربالگری سرطان پستان پیش میاد، اون دو دسته از زنان که بافت سینه هاشون متراکم تره باید آزمایشای بیشتری بکنن. ما هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا به طور دقیق تعیین کنیم که این آزمایشای غربالگریِ تکمیلی چیجوری می تونن واسه زنانی که بافت سینه هاشون متراکم تره مفید باشه.

می تونین بعد از انجام ماموگرافی واسه خود برنامه های تفریحی و دسته جمعی یا یک صبحانه ی عالی تدارک ببینین. این کار می تونه باعث دور شدن اضطراب ناشی انجام ماموگرافی شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید