مهم ترین منبع در هر سازمان کارکنان اون هستن، واسه همین مدیریت منابع انسانی نقشی لازم در سازمان بر عهده داره. این بخش مسئول فعالیتایی مثل استخدام و آموزش کارکنان، ایجاد انگیزه در اونا، مدیریت حقوق و تسهیلات و پایان کار کارکنانه. شرکت ­ها اهمیت نیروی کارِ خوبِ آموزش دیده و با تجربه رو می­ دانند و در جذب و نگه­داشتن اینجور نیروی ­ کاری تموم سعی­ شون رو می­ کنن. تصمیماتی که منابع انسانی می­ گیرد بر تموم بخش ­های شرکت و بر ­کارایی اون اثر فروان داره.

 

مدیریت منابع انسانی، هماهنگ سازی افراد سازمان واسه رسیدن به اهداف کسب و کاری مشخص، محاسبه نیازای کارکنان و حفظ رضایت آنانه. مدیریت منابع انسانی بیشتر از اونکه بر محیط بیرونی سازمان توجه کنه واسه انجام وظایف خود بر افراد، فرایندها و فناوریای درون سازمان تمرکز داره. علم مدیریت منابع انسانی واسه رسیدن به اینجور اهدافی از چندین زمینه جور واجور وام گرفته: روان شناسی، مدیریت کار و کاسبی، مدیریت مراحلا، فناوری اطلاعات، بررسی آماری، جامعه شناسی و آدم شناسی.

افراد، منابع یک سازمان

مدیریت منابع انسانی بر امتیازای رقابتی درون سازمانی تمرکز داره. از نگاه مدیریت منابع انسانی کارکنان ارزشمندترین دارایی منحصر به فرد سازمان هستن. این واحد واسه ایجاد رابطه با اونا پیشقدمه و در این رابطه قصد داره راه هایی واسه ارتقای کارکرد سازمان پیدا کنه. متخصصین منابع انسانی وظایفی مثل مدیریت ارتباطات، انگیزها و رهبری سازمان رو بر عهده دارن و در این راه بر جنبه های آماری، محاسباتی، کمی و هدفمند مدیریت سیستماتیک منابع انسانی تمرکز دارن.

کارکردای کلی مدیریت منابع انسانی

  • هم جهت کردن منابع انسانی با اهداف کار و کاسبی
  • مهندسی دوباره مراحلای سازمانی
  • گوش دادن و جواب دادن به کارکنان واسه حفظ سطح بالای رضایت شغلی اونا
  • مدیریت تغییرات
  • استخدام، پایان کار و آموزش
  • فهمیدن و کامل کردن اخلاق و قوانین کار

سطح سازمانی

در سطح کلان، وظیفه ی منابع انسانی کنترل و نظارت بر فرهنگ و رهبری سازمان و تنظیم قوانین استخدامی و کاره (قوانین کار وابسته به مناطق جغرافیایی مختلف متفاوته و بر سلامتی، ایمنی و امنیت کارکنان نظارت داره).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه 

در برگزاری جلسات گفتگو واسه تعیین حقوق، در زمانی که کارکنان بیان تمایل کنن و یا از نظر قانونی اجباری واسه اون وجود داشته باشه، واحد منابع انسانی شرکت به عنوان رابط قانونی سازمان می تونه با نمایندگان کارکنان (معمولا اتحادیهای اصناف) گفتگو کنه.

سطح کارمندی

ماموریت مدیریت منابع انسانی واقعا چیه؟  آموزشی

در سطح فردی ماموریت واحد منابع انسانی مدیریت تجربه های کارکنان در طول چرخه عمر کاری شونه. این کار از راه جلب توجه کارمندان پنهون و مناسب واسه سازمان صورت میگیره. مرحله بعد جذب کارمند از راه مراحل استخدامه و پس از استخدام این واحد بر آموزش و پیشرفت دادن مهارت هاشون تمرکز می کنه.

واحد منابع انسانی با استفاده از امتحان کارکرد کارکنان استعدادا رو آزمایش می کنه و برابر با اون به افراد پاداش می ده. واحد منابع انسانی بعضی وقتا ممکنه پرداخت حقوقا و امتیازات رو مدیریت کنه، اما الان اینطور کارا به واحدای دیگر سپرده می شه چون که واحد منابع انسانی وظایف هدفمند تری رو برعهده داره.

همکاری منابع انسانی با بخشای دیگر

وظایفی مثل استخدام و آموزش کارکنان، ارائه تسهیلات و بررسی قوانین دولتی واسه استخدام به عهده ی بخش منابع انسانیه. کارمندان این بخش موظف جلو بینی نیازای پرسنلی هستن و باید بدونن که واسه انجام کارای خاص چه مهارتایی لازمه و شرکت چه مقدار حقوق می تونه به کارکنان پرداخت کنه. اینجور اطلاعاتی باید از بخشای دیگر سازمان تهیه شن.

از دیگر وظایف این بخش تهیه ی گزارشای به موقع واسه مدیریته. مثلا این واحد باید پایگاه دادی از مهارتای مورد نیاز واسه شغلای متفاوت داشته باشه تا میزان پاداش رو واسه هر شغل به طور دقیق محاسبه کنه. اینطوری شرکت می تونه مانع از این شه که کارمندان باارزش به خاطر حقوق پایین شرکت رو ترک کنن.

منبع : boundless


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید