مالیات چیه و به چه دلیل باید مالیات بدیم؟

مالیات چیه؛ آشنایی با ۱۵ ویژگی یک نظام مالیاتی موثر  آموزشی

مالیات هزینه ای اجباریه که به وسیله یک نهاد دولتی (در سطح محلی، منطقه ای یا ملی) به خاطر تأمین هزینه های مالی فعالیتای دولت، تعیین و دریافت می شه. در علم اقتصاد، مالیات به هر نهاد یا شخصی که بارِ مالیاتی پرداخت می کنه، از کسب و کارای مشمول پرداخت مالیات گرفته تا مصرف کنندگان پایانی اجناس یک کسب وکار، تعلق میگیره. همونجوریکه گفته شد، هدف دولتا از دریافت مالیات، تأمین سرمایه لازم جهت تحقق پروژه ها و خدمات عمومیه. پرداخت مالیاتِ تعیین شده، یک وظیفه ی اجباری حساب می شه و اگه نهاد یا شخصِ مشمول از قصد از پرداخت بدهیای مالیاتی خود شونِه خالی کنه، از طرف مراجع قانونی مجازات میشه. جمع آوری مالیات هم به وسیله مراکزِ تحت نظارت دولت صورت میگیره.

میزان مالیات چیه و کی اونو تعیین می کنه؟

میزان مالیات یعنی مبلغی که شخص یا شرکت مجبور به پرداخت اینه. این مبلغ به وسیله دولت و برمبنای درآمدِ مشمول مالیات افراد یا شرکتا تعیین می شه.

مالیات بر درآمد چیه؟

مالیات بر درآمد به مالیاتی گفته می شه که دولت واسه درآمد مالیِ حاصل از فعالیتای اقتصادی هر شخص یا کسب و کاری تعیین می کنه. طبق قانون، مشمولان پرداخت مالیات باید هرساله فرم بازگشت مالیات بر درآمد رو تکمیل کنن تا دولت به دلیل این فرم تصمیم بگیره که شخص یا کار و کاسبی نامبرده بدهی مالیاتی داره؟ یا مشمول حق استفاده از استرداد مالیات می شه؟ مالیات بر درآمد مثل منابع کلیدی تأمین سرمایه های موردِنیاز دولت جهت تأمین بودجه ی پروژه ها و خدمات عمومی به حساب میاد.

ویژگیای یک نظامِ موثرِ مالیات چیه و تموم نظامای مالیاتی مساوی هستن؟

مالیات چیه؛ آشنایی با ۱۵ ویژگی یک نظام مالیاتی موثر  آموزشی

تا اینجا فهمیدین که مالیات چیه و چه ضرورتی واسه پرداخت اون هست، اما همه نظامای مالیاتی موثر هستن؟ نقاط قوت هر نظام مالیاتی رو باید با یک دید کلی بررسی کرد ، چون نظامای مالیاتی موثر هم خالی از مالیاتای نامناسب و غیرمنصفانه نیستن. توجه داشته باشین که دولتا نمی تونن هم از راه جمع آوری مالیات کسب درآمد کنن و هم همه مالیات دهندگان رو راضی نگه دارن. اِدموند بِرک، فیلسوف و سیاستمدار ایرلندی، در این باره می گه:

«به سختی میشه هم مالیات گرفت و هم مالیات دهنده رو خشنود کرد، درست همونجوریکه نمی شه هم زمان هم عاشق بود و هم عاقل!»

– ادموند برک

 

 

پس در نظامای مالیاتی، شکلای مختلف مختلف مالیات، هم مالیاتای مناسب و مساوی و هم مالیاتای نامناسب و غیرمنصفانه، درهم می آمیزند تا اثرات دوطرفه همدیگه رو اصلاح کنن و کلِ نظام به یک تعادل نسبی برسه. یعنی، یک نظام مالیاتی موثر اصلا کامل و بی مشکل نیس و در بعضی موارد، موجب ایجاد احساس ضرر در مالیات دهنده می شه. اما نظامای مالیاتی موثر، در کل از ویژگیای تقریبا مشترکی برخوردارن:

 1. نظام مالیاتی موثر باید بیشترین منفعت رو به جامعه برسونه، اینطوری که دولت باید مالیاتای دریافتی رو در پروژه های خدمات عمومی سرمایه گذاری کنه.
 2. در نظام مالیاتی موثر، مالیات باید برحسب توانایی مالیات دهندگان تعیین شه تا احساس ضرر مالیات دهنده به کمه کم برسه، به این معنی که مالیاتِ سنگین تر باید برعهده ی اقشار ثروتمندتر گذاشته شه و از اقشار کم درآمدتر، مالیات سبک تری اخذ شه. یعنی، میزان مالیات واسه هر شخص یا کسب وکار، باید به دسته ای محاسبه شه که شکاف نابرابرِ درآمد و ثروت در جامعه به کمه کم برسه.
 3. در نظام مالیاتی موثر، دولت نباید بین اشخاصی که در پرداخت مالیاتِ مثل از توانایی یه جوری برخوردارن، هیچ گونه تبعیضی در پرداخت مالیات قائل شه.
 4. نظام مالیاتی موثر بیشتر از مالیاتای مناسب و مساوی تشکیل می شه، به این معنی که مالیاتا باید تا حد امکان مساوی، قابل پرداخت، باصرفه، مشخص، تولید کننده تولید، منعطف و ساده باشن.
 5. ساختار کلی نظام مالیاتی موثر، نیازمند انعطاف پذیری ذاتیه تا بتونه با شرایط متغیر نظام اقتصادی پویا موافق شه. در نظامای مالیاتی موثر، میشه بدون ایجاد مشکل در تموم نظام مالیاتی و برهم زدن تعادل اون، بعضی از شکلای مختلف مالیاتا رو اضافه یا حذف کرد.
 6. وجودِ فقط یک نوع مالیات در نظامای مالیاتی کافی نیس، بلکه نظام مالیاتی موثر باید از شکلای مختلف مختلف مالیات، البته با نسبت متعادل، تشکیل شه. به بیان دیگر، نظامای مالیاتی ای که فقط از یک نوع مالیات (صعودی، نزولی یا تناسبی) تشکیل شدن، موثر نیستن. همه شکلای مختلف مالیات باید با ترکیبی مناسب استفاده کرده شن. در نظام مالیاتی موثر، نسبت مالیاتای مستقیم و غیرمستقیم از یک تعادل منطقی برخورداره.
 7. نظام مالیاتی موثر باید چندگانه باشه، اما چندگانگی تندرو هم موردقبول نیس. نظامای مالیاتی موثر باید به شکل یک نظام اداری بهره ور و باکفایت عمل کنن.
 8. نظام مالیاتی موثر باید ساده و از هرگونه پیچیدگیای غیرضروری و پرهیز پذیر، به دور باشه.
 9. نظام مالیاتی موثر نباید مانع پیشرفت تجارت و صنعت شه، بلکه باید اسباب رشد اقتصادی سریع کشور رو جفت و جور کنه.
 10. هدف نظام مالیاتی به جریان انداختن منابع مازادِ موجود در اقتصاده، نه سلب منابع بخش خصوصی.
 11. آگاهی به حقوق و مشکلات مالیات دهندگان مثل مهم ترین ویژگیای نظام مالیاتی کارآمده. در نظامای مالیاتی موثر، بخش کلی ی مالیاتا شامل مالیات هاییه که موجب افزایش تولید و پخش مساوی ی درآمد و ثروت ملی می شه. ، نظامای مالیاتی موثر در تحقق اهداف سوسیالیستی سیاست عمومی کشور نقش زیادی اجرا می کنن.
 12. بارِ مالیاتی باید برحسب درآمد و توان واقعی مالیات دهندگان تعیین شه. نظامای مالیاتی موثر باید این تصور رو در ثروتمندان بسازن که قراره مالیاتی بیشتر از چیزی که برعهده شونه بدن، تا اینطوری انگیزه ثروت اندوزی به یک ثبات سالم و پایدار برسه. نظام مالیاتی موثر، به ویژه در کشورهای پیشرفت نیافته، باید از پایه بکوشد که از نابرابری درآمد و ثروت کم کنه، اما در عین حال نباید با تحقق هدف افزایش تولید و ایجاد انگیزه سخت کوشی و پس اندازِ بیشتر در اختلاف باشه.
 13. عوامل مختلفی باید در تهیه نظام مالیاتی کشور دید شن. ساختار نظام مالیاتی کشور باید با آرزوای مالیاتی و اهداف سیاست عمومی دولت همگام باشه. شکل عملی نظام مالیاتیِ هر دولت، به گذشته تاریخی اون کشور بستگی داره. پس، نظام مالیاتی هر کشور بسته به مغایرتای بنیادی و تاریخی اون کشور می تونه با بقیه کشورها فرق داشته باشه، اما سیاست مالیاتی هر کشوری با هر گذشته ای، باید به دسته ای تنظیم شه که مالیاتا تا حد امکان از توان پرداخت مالیات دهندگان خارج نباشن تا احساس ضرر مالیات دهندگان به کمه کم برسه.
 14. در نظام مالیاتی کشورهای کمتر پیشرفت یافته، باید منابع اقتصادی مازاد در جهت پیشرفت اقتصادی به جریان انداخته شن. مالیات در مثل این کشورها باید به رشد پله پله ی میزان پس انداز بینجامد و مانع ورود سرمایه به کانالای تولیدی ناخواسته شه. کشورهای در حال پیشرفت باید از مالیات به عنوان ابزاری جهت محدود کردن مصرف و عوضش به جریان انداختن منابع در راه پیشرفت کشور استفاده کرده شه.
 15. سیاست مالی کشورهای پیشرفت نیافته باید به تشکیل سرمایه و به جریان انداختن منابع مازاد اقتصادی متمرکز شه، به این معنی که منابع مازاد باید به جای بخش خصوصی در سرمایه گذاریای عمومی مصرف شن.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت مالی خونواده؛ چیجوری پول هامون رو با حساب و کتاب خرج کنیم؟ "

با این اوصاف، نظام مالی موثر گواهی می ده که بنیان مالی دولت ضامن آبادانی کشور، رونق پروژه های عمرانی و پیشرفت اقتصادیه.

منبع : investopedia yourarticlelibrary

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید