عسل یک ماده غذایی بسیار خوشمزه، سالم و مغذیه. خواص غذایی و درمانی عسل واسه سلامت بدن بر کسی پنهون نیس. این خوردنی شیرین جدا از اینکه خواص تغذیه ای و درمانی، فواید بهداشتی هم داره. عسل در آبرسانی طبیعی به پوست بسیار خوب عمل می کنه و از اونجا که پاک کننده ی قوی و در یک کلام اکسیر جوون سازی پوسته، در تهیه ی بیشتر کرما، صابونا و اجناس زیبایی پوست به کار میره.

یکی از مشکلات پوستی که عسل می تونه به کاهش و رفع اون کمک کنه، آکنهه. اگه از جوش رنج می برین و برخلاف استفاده از قرصا و کرمای مختلف هنوز مشکل تون برطرف نشده، بهتره ادامه این مطلب رو بخونین تا با ۸ نوع ماسک عسل واسه درمون جوش آشنا شید و پوست سالم و زیباتری داشته باشین.

 

قرن هاست که مردم از ماسک عسل واسه درمون جوش، از بین بردن جای زخم، درمون لکهای پوست و هم درمون جوش استفاده می کنن. دستورالعملای متفاوتی واسه تهیه ی ماسک عسل جهت درمون جوش هست که هریک با ترکیب مختلفی از گیاهان و بقیه مواد ساخته می شن. ماسکای عسل انتخاب مناسبی واسه شمان که با استفاده از اونا می تونین بدون تحمل درد و رنج به دلیل هضم قرصای تلخ یا استفاده از کرما یا لوسیونایی که در بیشتر موارد چیزی جز ترکیبی از وازلین، عطر مصنوعی، رنگ، ماده سفیدکننده ی ملایم و آنتی بیوتیکای تصادفی نیستن، از شر جوش خلاص شید.

مواد شیمیایی موجود در کرما و لوسیونای ضدآکنه ممکنه واسه پوست تون بیش ازحد خشن باشن و از راه های دیگری که هیچوقت انتظارش رو ندارین، بر بدن تون اثر بذارن. شما می تونین از ماسک عسل به همراه داروهایی که هم حالا مصرف می کنین، استفاده کنین. این ماسک اصلا با اونا تداخلی نداره. بااین حال قبل از اونکه گزینه های درمانی رو بررسی کنین، باید بدونین که چه چیز باعث بروز جوش می شه و بعد به طور منطقی برداشت کنین که ماسک عسل چیجوری می تونه در درمون اون مؤثر باشه.

جوش چیه و به چه دلیل ایجاد می شه؟

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

جوش ی ولگاریس (نام علمی شایع ترین فرم جوش) یک مشکل فراگیره که تقریبا همه افراد جهان، دیر یا زود به شکلی از اون (کم یا شدید) دچار می شن. این نوع جوش ی شایع به دلیل بسته شدن غدد سباسه (غددی که مسئول تولید و ترشح سبوم هستن) ایجاد می شه که ممکنه به دلیل انسداد به دلیل پوستهای کلفت، گرد وغبار یا بقیه مواد به وجود بیاد.

جوش ی شایع می تونه به دلیل فعالیت هورمونی خاص در طول سالای نوجوونی که بیشتر مربوط به شروع دوره بلوغه هم اتفاق بیفته. این فعالیت هورمونی، بیشتر باعث می شه تنظیم غدد سباسه به هم بخورد و یهویی مقدار زیادی سبوم (چربی) تولید کنه. به همین دلیله که جوش ی شایع، بیشتر از همه در نوجوانان دیده می شه.

هنگامی که د هانه های این غدد سباسه بسته می شن، سبوم نمیتونه از اونا خارج شه، در زیر منافذ پوست جمع می شه و قرمز و متورم به نظر می رسه. درنتیجه دهانه ی این غدد نمی تونن پاک شن، درحالی که قبلا به دلیل جریان منظم سبوم تمیز می شدن. پس این منافذ نسبت به عفونتای به دلیل میکروبا حساس می شن و این وضعیت به یک چرخه معیوب تبدیل می شه که روز به روز شدیدتر می شه. این منافذ، قرمز و خارش دار می شن و توده های دردناک و متورمی روی پوست ایجاد می کنن که بیریخت و زننده به نظر می رسه و پس از درمون هم، روی پوست لکهای تیره به جای می ذارن. این وضعیت بد جوش نامیده می شه.

به چه دلیل ماسک عسل می تونه در درمون جوش مؤثر باشه؟

حال که دلیل و روند ایجاد جوش رو میدونید، وقت اینه که درمانی براش پیدا کنین. به خاطر اینکه جوش به دلیل انسداد و عفونت بعد غدد سباسه ایجاد می شه، برطرف کردن گرفتگی و جنگ با عفونت باید از نظر منطقی به درمون علائم جوش کمک کنه. این همون جاییه که ماسک عسل واسه درمون جوش وارد میدون می شه. استفاده از ماسک عسل واسه جوش، نه تنها انسداد و گرفتگی رو برطرف و منافذ رو پاک می کنه، بلکه میکروبای عفونی رو هم ازبین می بره و درنتیجه علائم جوش رو کم می کنه. واسه درمون جوش در هر نوع پوستی، از یه جور ماسک عسل متفاوت استفاده می شه. مثلا پوست خشک، پوست چرب و پوست حساس ممکنه از شکلای مختلف مختلف ماسکای عسل سود ببرن.

شکلای مختلف ماسک عسل

در زیر بعضی از پرکاربردترین ترکیبای ماسک عسل رو مشاهده می کنین؛ فقط کافیه ماسکی رو پیدا کنین که متناسب با نیازهایتانه.

۱. ماسک عسل

عسل به تنهایی می تونه به عنوان یک ماسک به کار رود و به وسیله پاک کردن منافذ و جلوگیری از رشد میکروبا – به دلیل خواص ضدمیکروبی اش – در درمون جوش مؤثره. علاوه براین، قسمت مومی عسل به نرمی، شفافی و نورانی شدن پوست کمک می کنه.

مواد لازم

 • فقط عسل به مقدار مورد نیاز

روش استفاده

فقط کافیه یک لایه عسل روی صورت تون پخش کنین.

نکات

سعی کنین به جای عسلی که در آشپزی به کار می برین، از عسل تصفیه شده استفاده کنین.

حقایق

عسل دارای خواص ضدمیکروبی و آنتی اکسیدان هاییه که به شکل مفیدی چسبناک هستن. این چسبناکی، گردوغبار، پوست مرده و میکروبا رو از منافذ بیرون می کشه و خاصیت ضدمیکروبی اونم مانع عفونی شدن دوباره پوست می شه. آنتی اکسیدانای موجود در عسل باعث می شن که پوست جوون تر به نظر برسه و در آخر موم اون، پوست رو صاف، براق و مرطوب می کنه.

احتیاط

افرادی که به مصرف موضعی عسل آلرژی دارن، نباید این روش رو امتحان کنن.

۲. ماسک عسل و سیب

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

همونجوریکه میدونید، سیب خواص تغذیه ای زیادی داره و جدا از اینکه اون، می تونین در تهیه ی ماسک هم از سیب استفاده کنین. این یک ماسک ساده و بسیار مفیده که حتی باقی موندهای اونو هم می تونین بخورین. (شوخی کردیم!)

مواد لازم

 • یک عدد سیب متوسط ( ارگانیک)؛
 • ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری عسل ( ارگانیک)؛
 • و آب ولرم.

آماده سازی

هستهای سیب رو با قاشق خارج کنین و بقیه ی اونو در مخلوط کن بریزین تا ریز شه و به شکل پالپ نرم دربیاد. بعد ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری عسل به این پالپ اضافه کنین. مقدار عسل به اندازه سیب و اینکه قصد دارین چه تعداد ماسک با اون درست کنین، بستگی داره. از پایه مقدار عسل باید به اندازه ای باشه که خوب با پالپ مخلوط شه. اونا رو خوب باهم ترکیب کنین تا خمیر یک دستی درست شه. حالا ماسک عسل و سیب شما آماده ی استفادهه.

روش استفاده

یک لایه از ماسک رو روی تموم صورت تون بمالید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنین و اجازه بدین ماسک کمی خشک شه. بعد ماسک رو با آب ولرم بشورید و منتظر نتایج باشین!

نکات

ماسک عسل و سیب هنگامی که به شکل تازه استفاده شه، بیشترین اثر رو داره. یعنی، بعد از آماده سازی ماسک نباید اونو واسه استفاده ی بعدی در یخچال بذارین. به خاطر اینکه تهیه ی این ماسک بسیار سریع و آسونه، اونو درست قبل از استفاده آماده کنین.

حقایق

درحالی که تفالهای سیب به عنوان یک اسکراب ملایم واسه پاکسازی پوست صورت عمل می کنه، اسید گلیکولیک موجود در سیب، لایه ورداری پوست رو آسون کردن می کنه. اونا به همراه هم منافذ پوست رو تمیز می کنن. عسل یک آنتی اکسیدان طبیعی و دارای خواص ضدمیکروبیه. درنتیجه عفونتای میکروبی رو که باعث ایجاد جوش می شن، ازبین می بره.

احتیاط

واسه اونکه مطمئن شید به هیچ یک از مواد به کار رفته در این ماسک حساسیت ندارین، مقدار کمی از اونو روی مچ دست تون بمالید و چند ساعت صبر کنین. اگه روی مچ دست تون جوش یا راش ظاهر شد یا متوجه ی بقیه علائم حساسیت پوستی شدید، از این ماسک روی صورت تون استفاده نکنین.

۳. ماسک عسل، لیمو و ماست

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

این ماسک که از مواد طبیعی و خوراکی ساخته می شه درمون بسیار خوب دیگری واسه درمون آکنهه.

مواد لازم

 • ۲ قاشق غذاخوری شیر تازه؛
 • ۲ قاشق غذاخوری عسل؛
 • آب تازه یک عدد لیمو ترش؛
 • ۱ قاشق غذاخوری ماست تازه؛
 • و آب ولرم.

آماده سازی

تموم مواد تشکیل دهنده رو به طور کامل در یک کاسه باهم مخلوط کنین تا غلظت یک نواختی مثل لوسیون پیدا کنه.

روش استفاده

یک لایه از این مخلوط رو روی کل صورت و گردن تون بمالید. چند دقیقه صبر کنین تا خشک شه. بعد لایه دوم از ماسک رو بمالید و اون قدر این روند رو ادامه بدین تا مخلوط تموم شه. هنگامی که ماسک رو روی تموم نواحی جوش دار پخش کردین، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنین و بعد تموم صورت تون رو با آب ولرم بشورید.

نکات

از این مخلوط ۳ تا ۴ بار در هفته استفاده کنین (حتی استفاده ی روزانه از اونم ایرادی نداره) اما واسه هر بار استفاده، حتما اونو به شکل تازه درست کنین، چون آماده سازی اون بسیار راحته و وقتی تازه باشه، بیشترین اثر رو داره. با اینکه ممکنه همیشه ممکن نباشه اما سعی کنین از مواد طبیعی استفاده کنین. هرچه مواد شیمیایی کمتری در ماسک تون وجود داشته باشه، اثر اون بهتره!

حقایق

اسید سیتریک موجود در آب لیمو، پاک کننده ای بسیار کارآمده و شیر هم پوست تون رو تمیز می کنه. ماست هم فواید بسیاری داره واسه همین افراد خیلی از شکلای مختلف ماسک ماست استفاده می کنن. ماست یک پاک کننده و یک نرم کننده ی خوبه. این بسیار مهمه، چون استفاده از آب لیمو به تنهایی می تونه باعث احساس کشیدگی و خشکی پوست شه.

احتیاط

مثل همیشه، قبل از استفاده از این نوع ماسک بررسی کنین که به مواد تشکیل دهنده ی اون آلرژی دارین یا نه.

نکته

شما می تونین به طور جداگونه از ترکیبای ماسکای لیمو و عسل، شیر و عسل و ماست و عسل استفاده کنین. همه اونا مؤثر هستن اما ممکنه هر فردی یکی از اونا رو به بقیه ترجیح بده و پوست هرکی هم با دیگری متفاوته!

۴. ماسک عسل و دارچین

این نوع ماسک عسل واسه درمون جوش، روشی بسیار مؤثر و محبوبه.

مواد لازم

 • پودر دارچین
 • و عسل.

مقدار دارچین، به اندازه ناحیه دارای جوش بستگی داره. اگه ماسکی واسه کل صورت تون می خواید، ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری پودر دارچین باید کافی باشه. به پودر دارچین اون قدر عسل اضافه کنین که یک خمیر شل درست شه.

آماده سازی

درست کردن این ماسک، بسیار ساده س!، فقط کافیه دو ماده تشکیل دهنده رو باهم مخلوط کنین و یک خمیر یک نواخت درست کنین.

روش استفاده

می تونین این ماسک رو فقط روی نواحی جوش دار بمالید یا به عنوان یک روش پیشگیرانه روی کل صورت تون از اون استفاده کنین. این کار رو قبل از رفتن به رختخواب انجام بدین و بذارین ماسک در طول شب روی صورت تون بمونه. صبح روز بعد، صورت تون رو با آب گرم بشین. پیشنهاد می شه که این کار رو به مدت ۲ هفته ادامه بدین و بعد نتایج رو آزمایش کنین.

نکات

این ماسک، نتایج بسیار خوبی داره، اما واسه دیدن نتایج اون باید کمی صبر کنین. اگه فورا هیچ تغییری در پوست تون مشاهده نکردید، ناامید نشید و اونو کنار نذارین . نباید توقع داشته باشی که در عرض ۱ تا ۲ روز، تغییرات زیادی در پوست تون اتفاق بیفته. ضمنا، باید این ماسک رو درست قبل از استفاده آماده کنین، چون در این حالت، بیشترین حد، اثر ممکن رو داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت منابع انسانی سبز چه فرقی با مدیریت منابع انسانی سنتی داره؟ "

حقایق

دارچین خواص بسیاری داره، یکی از اصلی ترین ترکیبات اون سینامالدئیده؛ اوژنول، متیل چاویکول، لینالول، بتاکاریوفیلن و مواد زبر یا فیبر هم داره. ترکیبات موجود در روغن دارچین به ویژه سینامالدئید، اوژنول و متیل چاویکول، خواص ضدمیکروبی دارن و عفونت میکروبی جوش رو ازبین می برن؛ با این وجود دانه های بزرگ و فیبر موجود در پودر دارچین، لایه ورداری رو آسون کردن می کنن. این ویژگیا به همراه فوایدی که عسل واسه پوست داره، این ماسک رو به یک درمون عالی واسه جوش تبدیل می کنه.

احتیاط

خیلی از افراد به دارچین آلرژی دارن و ممکنه اشخاصی با پوست هاس حساس، با استفاده از دارچین دچار سوزش و خارش پوست شن. پس این ماسک باید پس از آزمایش روی جای دیگری به جز صورت استفاده شه.

۵. ماسک عسل و آلوئه ورا

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

این ماسک هم در مراقبت از پوست و درمون جوش بسیار مؤثره.

مواد لازم

 • یک قاشق غذاخوری پُرآب یا پالپ آلوئه ورا (نه شیرابه یا لاتکس آلوئه ورا)
 • و ۱ قاشق غذاخوری عسل.

آماده سازی

دو ماده رو خوب باهم مخلوط کنین تا یک دست شن.

روش استفاده

یک لایه از مخلوط رو روی صورت تون و به همه نواحی جوش دار بمالید.

نکات

این ماسک در حالت تازه، بیشترین اثر رو داره. قبل از مالیدن این ماسک روی نواحی جوش دار اجازه بدین این مخلوط حدود ۱۰ دقیقه بمونه.

حقایق

آلوئه ورا خواص مفیدی واسه پوست داره واسه همین هم بسیار معروفه. آلوئه ورا، پوست رو مرطوب می کنه، آرامش می ده، نرم و تقویت می کنه. ضمنا، این مخلوط دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی هم هست. این ماسک واسه افرادی با پوست حساس که معمولا از قرمزی، نا آرومی، خارش و سوزش پوست رنج می برن، مناسبه. بد نیس بدونین روشای مختلفی واسه استفاده از آلوئه ورا در درمون جوش و سلامت پوست هست.

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

احتیاط

آلوئه ورا هیچ گونه مشکلات جانبی نداره و تابه حال گزارشی مبنی بر حساسیت زا بودن اون ارائه نشده. بااین حال بعضی از مردم ممکنه به عسل آلرژی داشته باشن. صرف نظر از سابقه آلرژی و حساسیت شما، بهتره قبل از استفاده از این ماسک روی صورت تون اول اونو روی مچ دست تون آزمایش کنین.

۶. ماسک عسل، کِلپ و آلوئه ورا

این ماسک واسه درمون جوش، بسیار مؤثرتر از ماسک قبلیه و می تونه نتایج بهتری داشته باشه.

مواد لازم

 • ۱ قاشق غذاخوری پودر کلپ؛
 • ۱ قاشق غذاخوری آب یا پالپ آلوئه ورا (نه شیرابه یا لاتکس آلوئه ورا)؛
 • و ۱ قاشق غذاخوری عسل.

آماده سازی

هر سه ماده تشکیل دهنده رو خوب باهم مخلوط کنین تا ترکیب یک دست و نرمی به دست بیاد. قبل از استفاده اجازه بدین حدود ۱۰ دقیقه بمونه.

روش استفاده

یک لایه از این ماسک رو روی صورت و بقیه نواحی جوش دار بمالید. اجازه بدین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست تون بمونه و بعد با آب ولرم بشورید. چند دقیقه بعد، صورت تون رو دوباره با آب سرد بشورید.

نکات

واسه شستن صورت تون از صابون استفاده نکنین، درغیر این صورت تموم زحمتی که کشیده اید، هدر خواهد رفت.

حقایق

کلپ، یک سم زدای طبیعی و مرطوب کننده ای عالی واسه پوسته. مواد معدنی موجود در این جلبک دریایی به تقویت پوست کمک می کنن و دانه های بزرگ پودر کلپ خشک شده – که معمولا همینطوری فروخته می شه – پوست مرده رو خوب لایه ورداری می کنن. از پایه این ترکیب به طور هم زمان، پوست رو لایه ورداری، مرطوب، تقویت، سم زدایی و تغذیه می کنه. اون ترکیب قوی به همراه امتیازات فوق العاده عسل، این مخلوط رو به یکی از بهترین گزینه ها واسه درمون جوش تبدیل می کنه.

احتیاط

کلپ به دلیل یُد بالایی که داره، شاید موجب آلرژی در بعضی افراد شه. ممکنه کلپ شامل آلایندهای فلزی مثل سرب و کادمیوم باشه، چون بیشتر فاضلابا و ضایعات صنعتی درنهایت در دریاها خالی می شن. پس اگه خودتون کلپ رو جمع آوری می کنین، از جایای بسیار آلوده پرهیز کنین و اگه اونو خریداری می کنین، مطمئن شید در محلی جمع آوری و تولید می شه که کمترین میزان آلودگی ممکن رو داره.

۷. ماسک عسل و روغن درخت چای

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

ماسک عسل و روغن درخت چای هم به درمون جوش کمک می کنه. جزئیات اون از این قرارند:

مواد لازم

 • ۲ قطره اسانس درخت چای
 • و ۱ قاشق غذاخوری عسل.

آماده سازی

بسیار ساده! فقط کافیه دو ماده تشکیل دهنده رو خوب باهم مخلوط کنین.

روش استفاده

این ماسک رو روی کل صورت یا فقط نواحی جوش دار بمالید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنین و بعد با آب ولرم بشورید. واسه رسیدن به نتایج بهتر، این کار رو ۲ تا ۳ بار در هفته تکرار کنین.

نکات

اگه بتونین از اسانس ارگانیک درخت چای استفاده کنین، اثر این ماسک بسیار بیشتر میشه. بعد از آماده سازی ماسک، در سریع ترین زمان ممکن از اون استفاده کنین، چون روغنای لازم (اسانسا) معمولا فرّار هستن و بیشتر با قرار گرفتن در خطر هوا اُکسید می شن. این باعث می شه که اونا همه خواص یا کمه کم بخشی از خاصیت شون رو ازدست بدن.

حقایق

روغن درخت چای دارای خواص ضدمیکروبی، ضدعفونی کننده س و می تونه در درمون قارچ پوستی هم بسیار مؤثر باشه. مقداری آنتی اکسیدان هم داره. پس وقتی با عسل ترکیب شه، می تونه عفونتای موجود در نواحی جوش دار رو به طور مؤثری ازبین ببره.

احتیاط

به دلیل خواص ضدقارچ و ضدمیکروبی قوی روغن درخت چای، این ماده نباید در طول بارداری استفاده شه. علاوه براین باید از مصرف این روغن به شکل خوراکی هم پرهیز شه. اسانس درخت چای ممکنه با بعضی از شکلای مختلف پوستا موافق نباشه و باعث نا آرومی، تحریک یا بثورات جلدی شه. دراین صورت استفاده از این روش رو متوقف کنین و یکی از ماسکای دیگر رو امتحان کنین. شما باید قبل از استفاده از هر نوع روغن لازم با یک عطردرمانگر حرفه ای مشورت کنین.

۸. ماسک عسل و آسپرین

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

ممکنه این ماسک به دلیل وجود آسپرین در اون کمی عجیب و غریب به نظر برسه، چون ما سعی کردیم در تموم ماسکا تا حد ممکن از مواد ارگانیک و طبیعی استفاده کنیم اما به کار بردن ماسک عسل و آسپرین واسه درمون جوش هم راه حلی مؤثر و آسونه.

مواد لازم

 • ۱ یا ۲ عدد قرص آسپرین؛
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل؛
 • و آب کافی واسه حل کردن قرصای آسپرین.

آماده سازی

اول قرصای آسپرین رو در آب حل کنین، بعد عسل رو اضافه و خوب مخلوط کنین. اجازه بدین این مخلوط ۲ تا ۳ دقیقه بمونه.

روش استفاده

ماسک رو روی صورت تون (به ویژه نواحی جوش دار) بمالید و اجازه بدین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست تون بمونه. بعد صورت تون رو با آب ولرم و پس از اون دوباره با آب سرد بشورید.

نکته

از قرصای آسپرین بدون روکش استفاده کنین.

حقایق

آسپرین یا اسید استیل سالیسیلیک، یک نرم کننده ی خوب واسه پوسته که بیشتر در اجناس مراقبت از پوست به کار میره. ضمنا در درمون جوش ی افرادی که پوست چرب دارن، بسیار موفق عمل می کنه. دانه های بزرگ آسپرین، پوست رو لایه ورداری می کنن و بقیه ی کارا رو خواص ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی عسل انجام می ده.

احتیاط

استفاده از آسپرین به مدت طولانی یا در دوزهای زیاد، مضره و باید از اون پرهیز شه، چون ممکنه پوست رو بیش ازحد خشک کنه و باعث شه زرد به نظر برسه. آسپرین واسه همه پوستا مناسب نیس و هنگام انتخاب ماسک صورت موردنظرتان باید حتما این مورد رو هم درنظر بگیرین. این ماسک نباید روی پوستایی که خودشون خشک هستن، استفاده شه و بهتره قبل از استفاده از این ماسک با دکتر مشورت کنین.

چند مورد نه چندون جالب درباره ماسکای عسل

اینا چند مورد از چیزایی هستن که ممکنه درباره این ماسکا دوست نداشته باشین:

 • اونا چسبناک هستن؛
 • اونا حتی پس از مالیدن روی صورت تون بازم چکه می کنن و می تونن کف زمین یا لباس هاتون رو کثیف کنن؛
 • شما یک شبه به نتایج موردنظرتان نمی رسین؛
 • عسل و بعضی از مواد به کاررفته در این ماسکا می تونن در بعضی افراد آلرژی بسازن.

راهنماییای کلی

اینا بعضی از نکاتی هستن که شامل همه انوع ماسکای عسل می شن:

 • همیشه بهتره ماسکا رو به شکل تازه، آماده و استفاده کنین.
 • سعی کنین تا حد ممکن از مواد تشکیل دهنده ی ارگانیک استفاده کنین.
 • عسل باید تصفیه شده باشه. عسل نپخته و تصفیه نشده ممکنه شامل گردو غبار، دانه های گرده، موی بدن زنبور عسل و بقایای زنبورهای مرده باشه که می تونن بسیار آلرژی زا باشن.
 • با توجه به تحقیقات اونجا م شده، عسل مانوکا بهترین انتخاب از نظر خواص ضدمیکروبیه و واسه همین، ماسکای عسل مانوکا، به عنوان مؤثرترین ماسکای عسل درنظر گرفته می شن.
 • هنگام شست وشوی صورت یا بقیه قسمتای بدن تون بعد از استفاده از این ماسکا، از هیچ نوع صابونی استفاده نکنین. درواقع صابون واسه درمون جوش پیشنهاد نمی شه، چون این مشکل چیزی بالاتر از یک آلودگی یا چربی ساده س!.

ماسک عسل؛ طرز تهیه ۸ نوع ماسک و اثر اون بر زیبایی پوست و علاج جوش  آموزشی

 • پس از اونکه صورت تون رو با آب ولرم شُستید، چند دقیقه ی دیگر دوباره اونو با آب سرد بشورید. این کار، پوست صورت تون رو محکم می کنن و در سفت تر کردن عضلات صورت اثر زیادی داره.
 • واسه بررسی احتمال واکنشای آلرژیک، همیشه مواد تشکیل دهنده ی ماسک رو روی جایی نزدیک به شکل تون امتحان کنین.
 • قبل از استفاده از ماسک دلخواه، صورت تون رو با آب گرم یا یک پاک کننده ی طبیعی (به غیر از صابون) بشورید. بااین حال، این کار اجباری یا لازم نیس و شما بدون انجام این مرحله هم می تونین به نتایج خوبی دست پیدا کنین.

میزان دسترسی

با اینکه بیشتر مواد تشکیل دهنده ی به کاررفته در این ماسکا به آسونی دردسترس هستن (به جز روغن لازم درخت چای و کلپ) اما ممکنه میزان دسترسی به اونا در نقاط مختلف جهان، فرق داشته باشه. بااین حال عسل معمولا در مغازه های موادغذایی و بقالیا موجوده.

قیمت

این یکی از بهترین قسمتای این درمانه. بیشتر مواد ذکرشده در بالا درحال حاضر در بیشتر خونها وجود دارن؛ به جز روغن درخت چای و کلپ که خیلی گران نیستن. ممکنه روغن درخت چای کمی گران باشه اما شما هربار فقط به مقدار بسیار کمی از اون نیاز دارین و مجبور نیستین همیشه یک شیشه ی جدید بخرین. آسپرین هم یکی از عادی ترین و ارزون ترین داروهای موجوده.

تاریخچه

خیلی از این ماسکا صدها ساله که به عنوان یک درمون خونگی سنتی واسه مریضیای پوستی مثل جوش به کار می رن.

حتما این ماسکا رو امتحان کنین. اونا مقرون به صرفه هستن و شما مجبور نیستین کل دنیا رو واسه پیدا کردن مواد تشکیل دهنده شون بگردید! خلاصه اینکه شما با استفاده از این ماسکا به جز جوش، چیز دیگری رو ازدست نخواهید داد. پس به چه دلیل اونا رو امتحان نمی کنین؟دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید