مارماریس شهری بندری در سواحل مدیترانهه که نام اون از کلمه مرمر گرفته شده. مارماریس یکی از زیباترین شهرهای ترکیهه که بیشتر ایرانیانِ اهل سفر به ترکیه کمتر در مورد سواحل زیبای اون و استراحتگاه ها و مناطق دیدنی اون شنیده ان. در این مقاله با همراه باشین تا شما رو با جاهای دیدنی مارماریس و سواحل بی مثل و بهشتی اون و تفریحات هیجان انگیز آبی اون آشنا کنیم.

 

۱. خلیج گوکووا و روستای آکیاکا

این خلیج قشنگ در ۳۰ کیلومتری شمال مارماریس قرار داره. طبیعت زیبای خلیج گوکووا با خورهای زیاد و قدمت تاریخی اش، به بهشت می مونه. منظره ی این خلیج از فراز تپه های بلند پنهون از درختان کاج پیداست. اگه در پارکینگای کنار جاده ی گوکووا هیل بایستید، تموم چشم انداز خلیج رو زیر پاتون می بینین.

کجاها رو بگردیم

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

یکی از جاذبه های پرطرفدار در امتداد خط ساحلیِ گوکووا، موج سواری با کایته. این ورزش اصلاح کننده و هیجان انگیز لحظات بسیار خوشی رو در تعطیلات واسه تون رقم میزنه، اما اگه اهل هیجان نیستین می تونین قایقی اجاره کنین و تموم خورهای دور خلیج رو در آرامش بگردید.

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

در امتداد تپه ها، به طرف خط ساحلی که پایین برید، به روستای آکیاکا می رسین. جنگلای سرسبز و زیبای این داهات قلب هر رهگذری رو تصرف می کنه. پیاده روی در این داهات آرامش خاطر خاصی به آدم می ده که نمیشه از اون گذشت.

واسه اقامت می تونین از هتلا و پانسیونای این منطقه استفاده کنین. در حاشیه ی رودخانه، رستورانای زیادی هست که غذاهای محلی خوش مزه و باکیفیت ارائه میدن. ۷ کیلومتر که در مارماریس پیش برید، به روستای دیگری به نام Cetibeli می رسین. اگه به این داهات رفتید، شهد درخت کاج رو از دست ندین که بسیار خوشمزهه و واقعا ارزش خریدن داره.

خدمات رفت وآمد

سیستم حمل ونقل در مارماریس بسیار آسونه. واسه رفت وآمد و گشت وگذار هیچ مشکلی نخواهید داشت.

۲. سلیمیه

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

واسه یک سفر دریایی بی مثل، مقصدی قشنگ تر و بهتر از سلیمیه پیدا نمی کنین. سلیمیه در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی مارماریس و در ۱۰ کیلومتری روستای اورهانیه واقعه. این روستای سرسبز در حاشیه ی دریایی بسیار تمیز و زلال قرار داره، اما دور اون هیچ ساحل بزرگی وجود نداره. نزدیک ترین ساحل ۲ کیلومتر دورتر از کناره ی دریاست و در امتداد اون رستورانای زیادی آماده ی پذیرایی از مسافران هستن. این منطقه بسیار آروم و ساکته.

کجاها رو بگردیم

تقریبا در هر روستایی در مارماریس میشه بقایای یک شهر باستانی رو دید. در سلیمیه هم شهر قدیمی هیداس و بقایای سه قلعه، واقعا ارزش دیدن دارن. در جنوبی ترین تپه های خور می تونین دیواره های شهر رو که به دوره سلطنتی هلنیستی تعلق دارن، ببینین. برجای دیده بانی واسه هدایت قایقا در دریا (۱۰۰ متر دورتر از ساحل)، فانوس دریایی، صومعه و سالن تئاتر، از اماکن دیدنی این روستاست.

در این منطقه، روزانه سفرهای دریایی با قایق در خورها و جزیرها دور انجام می شه. اگه به جزیره کاملیا رفتید، حتما سری هم به صومعه ی اونجا بزنین.

خدمات رفت وآمد

رفتن به سلیمیه بسیار آسونه. مینی بوسای زیادی در مرکز مارماریس در خدمت مسافران هستن که اونا رو به سلیمیه می رسانند.

۳. جزیره کلئوپاترا

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

جزیره معروف کلئوپاترا (نام دیگر اون جزیره سدیر یا جزیره شهره) در ۱۸ کیلومتری شمال مارماریس و در خلیج گوکووا قرار داره. این جزیره قشنگ به خاطر آب زلال و ساحل شنی درخشانش از محبوبیت خیلی زیادی برخورداره. به نزدیکی جزیره که می رسین، چشم انداز مناظر کوهستانی قشنگ از بین خلیج، هوش از سرتون می برن.

کجاها رو بگردیم

سواحل وسیع، ویرانهای تئاتر قدیم و دیواره های قدیمی شهر، عاشقان تاریخ رو به ضیافتی دلپذیر دعوت می کنه. دلیل نامگذاری این جزیره، وجود ساحل جذاب اون در یک خلیج کوچکه و گفته می شه ملکه کلئوپاترا روزگاری در اونجا شنا می کرده.

شن و ماسه ساحل این جزیره بسیار سفید، صاف و درخشانه. میگن این نوع شن و ماسه فقط در مصر دیده می شه و آنتونیوس که عاشق کلئوپاترا بود، اونا رو از مصر براش آورده. از شن و ماسه جزیره کلئوپاترا خیلی محافظت می شه و گردشگران اجازه ندارن حتی مقدار کمی از اونو واسه یادگاری با خود ببرن!

ویرانهای بخش شرقیِ جزیره واسه زمان رومی هاست. در قسمت شرقی جزیره یک بازار هست. سنگ نوشته ها نشون میدن که روزگاری در این منطقه به افتخار آپولون مسابقات ورزشی برگزار می شده.

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

منظره ی خورشید و دریا در ساحل طلایی این جزیره و هوای پاک بندرگاه چاملیک واسه کسائی که می خوان تعطیلات شون رو در آرامش سپری کنن بسیار مناسبه.

۳ کیلومتر که در بندر چاملیک پیش برید به روستای چاملی می رسین و ۹ کیلومتر دورتر از این داهات، خور قشنگ و محبوب بونکوک قرار داره. آب این خور زلال و تمیزه و در ساحل اون، امکانات رفاهی واسه بازدیدکنندگان فراهمه. می تونین در این منطقه آروم، ساکت و صخره ای شنا کنین. اگه هم می خواید به اعماق آب سفر کنین و تعجبای زیر دریا رو ببینین، به تورهای غواصی که خصوصا در ماه مه و ژوئن برگزار می شن، ملحق شید.

خدمات رفت وآمد

رسیدن به این جزیره بسیار آسونه و امکانات کافی واسه جابه جایی مسافران فراهمه.

۴. دالیان

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

طبیعت شگفت انگیز دالیان، درست جایی که دریا و دریاچه به هم می پیوندند، هر اهل دلی رو مسحور شکوه و زیبایی اش می کنه. دالیان ۸۰ کیلومتر با مارماریس فاصله داره. دریاچهای قشنگ، مجراهای پرپیچ وخم آب و سواحل طبیعی دالیان تعطیلاتی رؤیایی واسه تون رقم میزنه.

جاده ای که به روستای دالیان در راه آبی داخلی می رسه، از زیر سایه ی درختان معطر کندر میگذره و مناظر دور اون تقریبا فرقی با بهشت نداره. در سرتاسر این مجراهای آبی، قایقای کوچیک به گشت وگذار مشغولند.

۶. حموم گِل دالیان

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری دالیان، حموم گِل اینه. حموم گل واسه بیمارانی گرفتار به رماتیسم، سیاتیک و ﻛﻠـﺴﻴﻨﻮزﻳﺲ، بسیار مفیده.

کجاها رو بگردیم

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

سواحل طولانی و نورانی ایزتوزو که از قلب دلتای دالیان میگذرن، جون می ده واسه اینکه بی هدف در ساحل قدم بزنین و لاکپشتای دریایی (کارتا کارتا) رو تماشا کنین. این منطقه محل زندگی حفاظت شده ی لاکپشتا و خرچنگای آبیه. لاکپشتای رسیدن هم در ناحیه مشرف به دریاچه زندگی می کنن.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دالیان، بندر قدیمی شگفت انگیز کوینوسه که دقیقا روی صخره ها و بر فراز انحنای رودخانه در نزدیکی روستای کاندیر خودنمایی می کنه. مقبرهای باشکوهی که روی صخره ها ساخته شدن واقعا ارزش دیدن دارن. قدمت این شهر به قرن چهارم قبل از میلاد می رسه. این منطقه بسیار وسیعه و پرستشگاه تراس، بازار بندری، سالن تئاتر، مقبرهای سنگی و حموم اون، گردشگران زیادی رو به خود جذب می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یادگیری زبون انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی

به جز اینا، قایق سواری، آفتاب گرفتن در ساحل و حموم کردن در آب ۴۰ درجه پر از گوگرد هم بسیار دلچسبه که بهتره اونا از دست ندین. نگفته نمونه این حموم واسه کودکان هم مناسبه. این منطقه همیشه خوشحال و شلوغه و زندگی در اون جریان داره.

واسه اقامت می تونین از هتلا و استراحت بعضی وقتاای دالیان استفاده کنین.

خدمات رفت وآمد

واسه رفتن به دالیان اول باید با اتوبوس به روستای کوی گیز برید و بعد از اونجا به دالیان برسین. می تونین از مارماریس سوار قایق شید و به دالیان برید.

واسه رزرو تورهای دور دالیان و فعالیتای گردشگری می تونین ازطریق پلتفرمای آنلاین اقدام کنین.

۷. ایچملر

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

ایچملر یک استراحت بعضی وقتا زیبای ساحلیه که فقط ۸ کیلومتر از استراحت بعضی وقتا بزرگ و شلوغ مارماریس فاصله داره. جوّ دریای مدیترانه و دریای اژه، آب وهوای این بهشت قشنگ رو که از جنگلای کاج پنهون شده تحت اثر قرار می ده. روبه روی چشم انداز تازه ایچملر، کوهستان توروس قد برافراشتهه.

کجاها رو بگردیم

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

خدمات ساحلی ایچملر شگفت انگیزه. اگه اهل تفریحات هیجان انگیز هستین، شکلای مختلف ورزشا و تفریحات آبی و ساحلی مثل جت اسکی، رینگو، چتربازی، پاراسلی و قایق سواری در قایقایی به شکل موز (موز سواری) در اختیار شماس. اگه می خواید آدرنالین خون تون کمی بالا برود، می تونین از آف رود و موتورهای چهارچرخ استفاده کنین و تپه های جنگلی دور ایچملر رو زیر پا بذارین.

به ایچملر که رفتید، تور جیپ سافاری رو از دست ندین. این جیپ از بین جنگل و رودخانه عبور می کنه و به روستاهای سنتی و آروم می رسه. بعضی وقتا هم مدت کوتاهی در کنار خلیجا توقف می کنه که در این مدت می تونین تنی به آب بزنین و شنا کنین.

تفریحات آرامش بخش

در ایچملر، واسه مسافرانی که به دنبال هیجان نیستن هم تفریحات خوبی هست. می تونین قایقی اجاره کنین و به ماهی گیری برید یا بی هدف در دور درختان نخل و اکالیپتوسِ ساحل خیره کننده ی ایچملر قدم بزنین. می تونین زیر یک چتر آفتابی، در کنار دریای شفاف، روی شن ههای طلایی ساحل دراز بکشین و بخونین یا از حمومای ترکی که خدماتی مثل ماساژ و اسکراب ارائه میدن، استفاده کنین.

یکی دیگر از زیباترین محیطای تفریحی ایچملر، مزارع کشاورزی زیتون و تولید عسله که نمونه اون (از دید حجم زیاد اکسیژن در فضا) فقط در کالیفرنیا دیده می شه.

در ایچملر تا هر وقت بخواهید می تونین بیدار بمونین و از تعطیلات تون لذت ببرین، چون در این منطقه انگار کسی خیال خوابیدن نداره. حتی کافها و رستورانا در تموم طول شب باز هستن و سرزندگی خاصی در سرتاسر ساحل دیده می شه. در ایچملر هر شب ساحل رو تمیز می کنن و به همین دلیله که صبحا ساحل رو بسیار نورانی و تمیز می ببینن.

واسه اقامت در ایچملر، می تونین در هتلای بزرگ ۴ و ۵ ستاره ی حاشیه ی ساحل یا در هتلای خانوادگی اتاق بگیرین. در هتلای خانوادگی واسه امکانات کودکان و نوجوانان تخفیفات خوبی ارائه می کنن. اگه نمی خواهید در هتل اقامت داشته باشین، می تونین ویلا یا آپارتمان اجاره کنین.

خدمات رفت وآمد

رفت وآمد به ایچملر بسیار آسونه. از مرکز مارماریس باید مینی بوسایی رو که به اونا دولموش میگن سوار شید و به ایچملر برسین. خطوط دولموش تا ۲ صبح هم کار می کنن. واسه رفتن به ایچملر از مارماریس می تونین از تاکسی قایق هم استفاده کنین.

۸. اماکن تاریخی مارماریس

قلعه ی مارماریس

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

گفته می شه این قلعه رو یونانیا در سال ۱۴۴۰ قبل از میلاد ساخته ان و بعدا در زمان اسکندر مقدونی اونو تعمیر کردن. در سال ۱۵۲۲ قبل از میلاد سلطان سلیمان دوباره این قلعه رو بازسازی کرد و در جریان حمله به جزیره یونانی رودس، از اون به عنوان پایگاه نظامی استفاده کرد. این قلعه ۷ بخش داخلی داره که الان دوتا از اونا رو به تالار قدیم شناسی و یکی رو به تالار نجوم تبدیل کردن و بقیه رو به عنوان گالریای هنری و انبار استفاده می کنن.

کاروان سرای سلطان حفصه

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

یکی دیگر از بناهای تاریخی عثمانی در مارماریس، کاروان سرای سلطان حفصهه. سلطان حفصه مادر سلطان سلیمان بود و دستور داد این کاروان سرا رو واسه استراحت و تجدید قوای سربازان و مسافرانی که از اون منطقه عبور می کنن، بسازند. قدمت این بنا به سال ۱۵۴۵ برمیگرده. معماری برجسته و سقف طاق بندی اون واقعا جالب توجه. یک اتاق بزرگ و هفت اتاق کوچیک در این کاروان سرا هست که الان اونا رو به کافه یا سوغات فروشی تبدیل کردن.

آرامگاه ساریانا

یکی از جاذبه های تاریخی مارماریس آرامگاه ساریاناست. عثمانیا اونو در دامنهای شمال شرقی شهر و واسه یادبود ساریانا ساختن. این بانو به خاطر پیشگویی هاش بسیار معروف بوده. میگن سلطان سلیمان قبل از لشکرکشی به جزیره رودس پیش این بانو میره و اون نوید فتح و پیروزی رو به سلطان می ده.

مسجد ابراهیم آقا

این مسجد رو در سال ۱۷۸۹ در منطقه کِمِرالتی ساخته ان. گنبد بزرگی بر تارک اون می درخشه و معماری برجسته ی اون، ارزش این بنا رو صدچندان کرده.

بازار بزرگ (Bedesten)

این بازار قدیمی تاریخی که به گراندبازار معروفه، در بازار مرکزی مارماریس قرار داره و هنوزم پررونقه. اگه به مارماریس رفتید حتما یه سر به این بازار بزنین که دیدنش خالی از لطف نیس.

پل تاشان و کِمِرلی

پل تاشان پل قوسی شکلیه که در ایسکلباسی (۱۰ کیلومتر به طرف جاده موغله) واقعه. این پل رو در سال ۱۵۵۲ به دستور سلطان سلیمان ساختن. نمای سنگ و آجری این پلِ قشنگ واقعا ارزش دیدن داره.

۹. سواحل مارماریس

مارماریس؛ ۹ جای دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه  آموزشی

مارماریس به دلیل سواحل بسیار قشنگ و مناظر بی نظیرش از محبوبیت خاصی برخورداره. حدود ۶ کیلومتر ساحل داره که از مارماریس مرکزی شروع شده و تا ایچملر کشیده شدن. خلیج مارماریس مثل نگین انگشتری، روبه روی دریای بیکران مدیترانه خودنمایی می کنه و شکلای مختلف جزیرها کوچیک اونو دربرگرفتهه. کوهای سرسبز از خلیج در برابر بادهای شدید محافظت می کنن.

شنا کردن در آبای شفاف و تقریبا نیم گرم مارماریس واقعا لذت بخشه. نشستن در ساحل و تماشای منظره ی دریا و خورشید آرامش عجیبی به آدم می ده. سواحل اصلی مارماریس «مارماریس اوربان بیچ»، «مارماریس لانگ بیچ» و ساحل ایچملر هستن.

مارماریس اوربان بیچ ساحل شنی مسکونیه که دقیقا کنار مارماریس مرکزی واقعه. این ساحل واسه عموم آزاده و مسافران هر وقت تمایل داشته باشن می تونن به دریا برن.

مارماریس لانگ بیچ (معروف به ساحل اوزونیالی) حدود ۱۰ کیلومتره. اینجا هم مسافران هر وقت بخوان می تونن به دریا برن. خدمات تفریحی این سواحل بسیار باکیفیت و عالیه.

از دیگر سواحل زیبای مارماریس میشه به ساحل تورونچ در ۲۱ کیلومتری مارماریس مرکزی و ساحل کوملوبوک در ۶ کیلومتری مارماریس مرکزی اشاره کرد.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید